Wesprzyj europejską inicjatywę obywatelską
Z materiałów dla szkół „Demokracja UE w akcji - Też masz głos – Europejska inicjatywa obywatelska”, które zostaną udostępnione 8 czerwca 2023 r., młodzi ludzie z całej Europy nauczą się, jak mogą wpływać na decyzje podejmowane przez UE
Materiały te zostały opracowane, aby pomóc uczniom szkół średnich poznać zalety współpracy transgranicznej i być może zaproponować własne inicjatywy kształtujące procesy demokratyczne w całej Unii Europejskiej.
Od 2012 roku zarejestrowano już 101 inicjatyw obywatelskich dotyczących różnych obszarów polityki – od ochrony środowiska, przez dobrostan zwierząt i ochronę konsumentów, po prawa podstawowe i społeczne.
„Demokracja UE w akcji - Też masz głos – Europejska inicjatywa obywatelska” – materiały dla szkół
Interaktywne materiały z zakresu EIO dla szkół mają pomóc uczniom zdobyć informacje i umiejętności, dzięki którym mogą stać się aktywnymi i zaangażowanymi obywatelami Unii.
Materiały obejmują cztery części tematyczne, z których każda koncentruje się na innym zagadnieniu – od bardziej ogólnych informacji o Unii Europejskiej do konkretnych tematów i działań związanych z europejską inicjatywą obywatelską.
Materiały EIO dostępne są we wszystkich oficjalnych językach UE. Zakładają interaktywną pracę w grupach oraz pracę nad projektem.
Kto może zaproponować inicjatywę?
Z materiałów „Demokracja UE w akcji” uczniowie dowiedzą się, jak obywatele UE mogą współpracować ze sobą, aby ich głos został usłyszany.
Inicjatywy w ramach europejskiej inicjatywy obywatelskiej mogą być proponowane przez grupy obejmujące co najmniej 7 państw członkowskich. Komisja Europejska najpierw weryfikuje inicjatywę pod kątem prawnym, a dopiero potem zezwala organizatorom na rozpoczęcie zbierania deklaracji poparcia.
Kiedy władze krajowe zbiorą i zweryfikują milion deklaracji, Kolegium Komisarzy przygotowuje oficjalną odpowiedź informującą, jakie działania zostaną podjęte, a jakie nie i dlaczego.
EIO w Polsce
Z ponad 900 organizatorów, którzy zaproponowali 101 europejskich inicjatyw obywatelskich, 38 pochodzi z Polski. W całej UE do tej pory zebrano ponad 18 milionów deklaracji poparcia, z czego około 537 000 w samej Polsce.
100. inicjatywa EIO
W kwietniu 2023 roku zarejestrowano 100. inicjatywę obywatelską. Inicjatywa ta, w ramach której zbieranie deklaracji rozpoczęto 30 maja, jest zatytułowana: „Połączenie wszystkich europejskich stolic i mieszkańców siecią kolei dużej prędkości”.
Dołączyła ona do ośmiu innych inicjatyw, w ramach których obecnie zbierane są deklaracje. Ponieważ nowe inicjatywy obywatelskie są nieustannie przesyłane i rejestrowane, 31 maja zarejestrowano 101. inicjatywę.
Sukces EIO: Ratujmy pszczoły i rolników! – milion deklaracji
Po zebraniu ponad miliona deklaracji inicjatywa Ratujmy pszczoły i rolników! skupiona na działaniach w kierunku przyjaznego dla pszczół rolnictwa służącego zdrowemu środowisku otrzymała pozytywną opinię ze strony Komisji Europejskiej.
EIO wzywa do:
- Stopniowego wycofywania syntetycznych pestycydów do 2035 r.,
- Przywracania różnorodności biologicznej w rolnictwie,
- Wspierania rolników w przejściu na rolnictwo zrównoważone.
Komisja z zadowoleniem przyjmuje tę inicjatywę i uznaje jej znaczenie, zwłaszcza że powiązane ze sobą kryzysy wynikające ze zmiany klimatu, zanieczyszczenia i utraty bioróżnorodności stanowią coraz większe wyzwania dla europejskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego.
Po uważnym rozpatrzeniu wniosku Komisja uznała, że istniejące przepisy już obejmują wiele z propozycji inicjatywy. Priorytetem jest zapewnienie terminowego przyjęcia, a następnie wdrożenia wniosków, które są obecnie negocjowane przez Parlament Europejski i Komisję. Ponad milion deklaracji poparcia dla tej inicjatywy obywatelskiej jest wyraźnym sygnałem i zachętą dla Komisji do utrzymania wysokiego poziomu ambicji wniosków.
W lipcu Komisja przedstawi odpowiedź na kolejne dwie zweryfikowane inicjatywy obywatelskie.
Dowiedz się więcej o EIO
Aby dowiedzieć się więcej o EIO, zapoznaj się z nowym odcinkiem podcastu CitizenCentral (dostępnego w serwisach Apple Podcasts, Spotify, Google Podcasts i Soundcloud). W tym odcinku podcastu europoseł, nauczycielka szkoły średniej i członkini Komisji Europejskiej omawiają nowo opublikowane materiały EIO dla uczniów szkół średnich.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Lekcja: AI. Szkolenia o sztucznej inteligencji dla nauczycieli

Kwalifikacja Profesjonalna CGMA zostaje zaktualizowana w odpowiedzi na rosnące wymagania nowoczesnych finansów
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.