Wiecha na budowie drugiego etapu Alchemium Politechniki Łódzkiej
W Łodzi trwa budowa drugiego etapu inwestycji „Alchemium – magia chemii jutra” Politechniki Łódzkiej. Generalny wykonawca ALSTAL Grupa Budowlana zakończył pierwszy etap prac konstrukcyjnych, co zostało zwieńczone symbolicznym zawieszeniem wiechy. Prace budowlane inwestycji wartej ponad 100 mln zł przebiegają zgodnie z harmonogramem i mają zakończyć się w pierwszym kwartale przyszłego roku.
Budowa drugiego etapu Alchemium realizowana jest w systemie zaprojektuj i wybuduj. Dzięki tej inwestycji Wydział Chemii Politechniki Łódzkiej zyska kompleks 130 nowoczesnych laboratoriów, które zlokalizowane zostaną w sześciokondygnacyjnym budynku. W obiekcie znajdą się także pomieszczenia techniczne, magazyny, warsztaty i miejsca do składowania odpadów chemicznych. Łączna powierzchnia użytkowa powstającego obiektu wyniesie ponad 10.4 tys. m2, a kubatura blisko 60 tys. m3.
- Zawieszenie wiechy oznacza, że ważny etap budowy został zakończony. Bardzo dziękuję swojemu zespołowi, który działa bardzo sprawnie i z ponadprzeciętnym zaangażowaniem przy tak skomplikowanym wykonawczo i projektowo obiekcie – powiedział Michał Michalak, Kierownik Budowy z firmy ALSTAL, dodając: - Rozpoczęliśmy już roboty dachowe, a także montaż fasad szklanych i wentylowanych. Dodatkowo rozpoczęto wykonywanie instalacji wewnętrznych oraz tynków wewnętrznych.
Jak podali przedstawiciele generalnego wykonawcy, do wykonania obecnego stanu konstrukcji, wykorzystano aż 860 ton stali oraz 7100 m3 betonu.
Budowa Alchemium to kolejna inwestycja realizowana na terenie województwa łódzkiego przez firmę ALSTAL Grupa Budowlana. Niedawno spółka zakończyła generalny remont Centrum Szkoleniowo–Konferencyjne Uniwersytetu Łódzkiego, budowę magazynu wyrobów gotowych Adamed Pharma S.A. w Pabianicach oraz Term Poddębice.
O ALSTAL Grupa Budowlana
ALSTAL Grupa Budowlana to polska, rodzinna firma, która od 47 lat specjalizuje się w generalnym wykonawstwie inwestycji. Firma wybudowała wiele obiektów w całym kraju, a głównym obszarem świadczenia usług jest budownictwo kubaturowe, w tym: biurowce, osiedla mieszkaniowe, magazyny i hale produkcyjne. Bydgoska spółka posiada sześć Oddziałów, które zlokalizowane są w miastach o dużym potencjale inwestycyjnym.
Wyróżnienie w międzynarodowym rankingu Eduniversal dla Wydziału Zarządzania UW
Uczelnia Łazarskiego ogłasza zmiany w Zarządzie
Dyrektorzy polskich szkół na Litwie odwiedzili białostockie liceum
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.