Wiecha na budowie drugiego etapu Alchemium Politechniki Łódzkiej
W Łodzi trwa budowa drugiego etapu inwestycji „Alchemium – magia chemii jutra” Politechniki Łódzkiej. Generalny wykonawca ALSTAL Grupa Budowlana zakończył pierwszy etap prac konstrukcyjnych, co zostało zwieńczone symbolicznym zawieszeniem wiechy. Prace budowlane inwestycji wartej ponad 100 mln zł przebiegają zgodnie z harmonogramem i mają zakończyć się w pierwszym kwartale przyszłego roku.
Budowa drugiego etapu Alchemium realizowana jest w systemie zaprojektuj i wybuduj. Dzięki tej inwestycji Wydział Chemii Politechniki Łódzkiej zyska kompleks 130 nowoczesnych laboratoriów, które zlokalizowane zostaną w sześciokondygnacyjnym budynku. W obiekcie znajdą się także pomieszczenia techniczne, magazyny, warsztaty i miejsca do składowania odpadów chemicznych. Łączna powierzchnia użytkowa powstającego obiektu wyniesie ponad 10.4 tys. m2, a kubatura blisko 60 tys. m3.
- Zawieszenie wiechy oznacza, że ważny etap budowy został zakończony. Bardzo dziękuję swojemu zespołowi, który działa bardzo sprawnie i z ponadprzeciętnym zaangażowaniem przy tak skomplikowanym wykonawczo i projektowo obiekcie – powiedział Michał Michalak, Kierownik Budowy z firmy ALSTAL, dodając: - Rozpoczęliśmy już roboty dachowe, a także montaż fasad szklanych i wentylowanych. Dodatkowo rozpoczęto wykonywanie instalacji wewnętrznych oraz tynków wewnętrznych.
Jak podali przedstawiciele generalnego wykonawcy, do wykonania obecnego stanu konstrukcji, wykorzystano aż 860 ton stali oraz 7100 m3 betonu.
Budowa Alchemium to kolejna inwestycja realizowana na terenie województwa łódzkiego przez firmę ALSTAL Grupa Budowlana. Niedawno spółka zakończyła generalny remont Centrum Szkoleniowo–Konferencyjne Uniwersytetu Łódzkiego, budowę magazynu wyrobów gotowych Adamed Pharma S.A. w Pabianicach oraz Term Poddębice.
O ALSTAL Grupa Budowlana
ALSTAL Grupa Budowlana to polska, rodzinna firma, która od 47 lat specjalizuje się w generalnym wykonawstwie inwestycji. Firma wybudowała wiele obiektów w całym kraju, a głównym obszarem świadczenia usług jest budownictwo kubaturowe, w tym: biurowce, osiedla mieszkaniowe, magazyny i hale produkcyjne. Bydgoska spółka posiada sześć Oddziałów, które zlokalizowane są w miastach o dużym potencjale inwestycyjnym.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Lekcja: AI. Szkolenia o sztucznej inteligencji dla nauczycieli

Kwalifikacja Profesjonalna CGMA zostaje zaktualizowana w odpowiedzi na rosnące wymagania nowoczesnych finansów
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Unijne mechanizmy ułatwiają zwiększenie wydatków na obronność przez europejskie kraje NATO. Ważnym aspektem infrastruktura podwójnego zastosowania
Wydatki na obronność w krajach NATO mają wzrosnąć do 2035 roku do 5 proc. PKB. W dużej mierze będzie to możliwe dzięki Unii Europejskiej, która stworzyła ramy umożliwiające krajom członkowskim realizację celów NATO w zakresie obronności, nie tylko poprzez finansowanie i inwestycje, ale także poprzez elastyczność budżetową. – To pełna synergia, można powiedzieć, że Unia Europejska współfinansuje razem z państwami członkowskimi cele zdolnościowe NATO – ocenia Paweł Zalewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.
Ochrona środowiska
Rusza budowa lądowej infrastruktury dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Prąd z tych farm wiatrowych popłynie w 2027 roku

Ruszyła budowa lądowej infrastruktury dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 rozwijanych przez Equinor i Grupę Polenergia. To przede wszystkim baza serwisowa w Łebie i dwie stacje elektroenergetyczne. Jednocześnie trwają przygotowania do rozpoczęcia prac na morzu. Pierwszy prąd z obu projektów popłynie w 2027 roku, a w kolejce czeka morska farma wiatrowa Bałtyk 1 – największy i najbardziej zaawansowany projekt II fazy rozwoju offshore.
Edukacja
Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.