Wiecha na budowie drugiego etapu Alchemium Politechniki Łódzkiej
W Łodzi trwa budowa drugiego etapu inwestycji „Alchemium – magia chemii jutra” Politechniki Łódzkiej. Generalny wykonawca ALSTAL Grupa Budowlana zakończył pierwszy etap prac konstrukcyjnych, co zostało zwieńczone symbolicznym zawieszeniem wiechy. Prace budowlane inwestycji wartej ponad 100 mln zł przebiegają zgodnie z harmonogramem i mają zakończyć się w pierwszym kwartale przyszłego roku.
Budowa drugiego etapu Alchemium realizowana jest w systemie zaprojektuj i wybuduj. Dzięki tej inwestycji Wydział Chemii Politechniki Łódzkiej zyska kompleks 130 nowoczesnych laboratoriów, które zlokalizowane zostaną w sześciokondygnacyjnym budynku. W obiekcie znajdą się także pomieszczenia techniczne, magazyny, warsztaty i miejsca do składowania odpadów chemicznych. Łączna powierzchnia użytkowa powstającego obiektu wyniesie ponad 10.4 tys. m2, a kubatura blisko 60 tys. m3.
- Zawieszenie wiechy oznacza, że ważny etap budowy został zakończony. Bardzo dziękuję swojemu zespołowi, który działa bardzo sprawnie i z ponadprzeciętnym zaangażowaniem przy tak skomplikowanym wykonawczo i projektowo obiekcie – powiedział Michał Michalak, Kierownik Budowy z firmy ALSTAL, dodając: - Rozpoczęliśmy już roboty dachowe, a także montaż fasad szklanych i wentylowanych. Dodatkowo rozpoczęto wykonywanie instalacji wewnętrznych oraz tynków wewnętrznych.
Jak podali przedstawiciele generalnego wykonawcy, do wykonania obecnego stanu konstrukcji, wykorzystano aż 860 ton stali oraz 7100 m3 betonu.
Budowa Alchemium to kolejna inwestycja realizowana na terenie województwa łódzkiego przez firmę ALSTAL Grupa Budowlana. Niedawno spółka zakończyła generalny remont Centrum Szkoleniowo–Konferencyjne Uniwersytetu Łódzkiego, budowę magazynu wyrobów gotowych Adamed Pharma S.A. w Pabianicach oraz Term Poddębice.
O ALSTAL Grupa Budowlana
ALSTAL Grupa Budowlana to polska, rodzinna firma, która od 47 lat specjalizuje się w generalnym wykonawstwie inwestycji. Firma wybudowała wiele obiektów w całym kraju, a głównym obszarem świadczenia usług jest budownictwo kubaturowe, w tym: biurowce, osiedla mieszkaniowe, magazyny i hale produkcyjne. Bydgoska spółka posiada sześć Oddziałów, które zlokalizowane są w miastach o dużym potencjale inwestycyjnym.
Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!
Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
UX – zawód przyszłości Motorola Solutions stawia na kompetencje 4.0
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.