Wizyta w Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 podczas 18. Nocy Naukowców
Ważnym punktem programu były specjalne pokazy w Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0, zarządzanym przez APA Group, gdzie uczestnicy mogli zobaczyć, jak wygląda ultranowoczesna fabryka, zrozumieć, jak roboty przetwarzają i wymieniają informacje, a także zobaczyć, jak gromadzone są duże zbiory danych. Pokazy te były organizowane co godzinę od 15:00 do 21:00, umożliwiając uczestnikom głębsze zrozumienie technologii Przemysłu 4.0.
Była to 18. edycja Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej, która zgromadziła mieszkańców województwa śląskiego wielu lokalizacjach uczelni na terenie Gliwic, Zabrza, Katowic i Rybnika.
Podczas Nocy Naukowców, uczestnicy mieli okazję odkryć tajniki Przemysłu 4.0, dzięki przemysłowemu układowi pokazowemu w Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0. Mogli dowiedzieć się, w jaki sposób na Politechnice Śląskiej rozwijana jest technologia przyszłości. Centrum umożliwiło przetestowanie programowania produkcji, systemów informatycznych, systemów bezpieczeństwa oraz przetwarzania danych.
Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!
Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
UX – zawód przyszłości Motorola Solutions stawia na kompetencje 4.0
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.