Wspólny program AICPA & CIMA i Politechniki Białostockiej szansą dla studentów
AICPA & CIMA, które wspólnie tworzą Association of International Certified Professional Accountants, połączyły siły z Politechniką Białostocką, by zaoferować studentom udział w Programie CGMA na Uczelni. Dzięki niemu studenci będą mogli w pełni wykorzystać swoje studia, rozwijając umiejętności z zakresu rachunkowości, finansów i biznesu oraz zdobywając prestiżowe kwalifikacje profesjonalne jeszcze w trakcie studiów.
Program CGMA na Politechnice Białostockiej będzie otwarty od kolejnego roku akademickiego (2024/25) dla studentów studiów licencjackich na nowopowstałym kierunku Zarządzanie finansami i rachunkowość, studiujących zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym (studia zaoczne). Ci, którzy w ramach programu ukończą wszystkie wymagane przedmioty, otrzymają zwolnienia z następujących przeprowadzanych przez CIMA egzaminów: BA1, BA3, BA4. Po pomyślnym zdaniu egzaminu BA2 będą mogli uzyskać Certificate in Business Accounting, który jest oficjalnym szczeblem zdobywania Kwalifikacji Profesjonalnej CGMA i uzyskania tytułu Chartered Global Management Accountant (CGMA).
Dr Wioletta Czemiel-Grzybowska, Koordynatorka Programu CGMA na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej, powiedziała:
„Wydział Inżynierii Zarządzania na Politechnice Białostockiej to jedyna uczelnia w Polsce północno-wschodniej, która otrzymała akredytację AICPA & CIMA. Świadczy to o wysokiej jakości naszej dydaktyki i jest dowodem praktycznego wymiaru naszych kierunków, odpowiadających potrzebom pracodawców w kraju i zagranicą.”
„Dzięki Programowi CGMA na Uczelni nasi studenci zyskają globalnie uznane potwierdzenie kompetencji finansowych, księgowych, strategicznych i przywódczych. Będą mogli kontynuować rozwijanie swoich umiejętności na kolejnych etapach zdobywania Kwalifikacji Profesjonalnej CGMA oraz dzięki programom oferowanym przez akredytowanych międzynarodowych pracodawców, dzięki czemu będą o krok przed konkurencją na niezwykle wymagającym rynku pracy.”
Jakub Bejnarowicz, Dyrektor Regionalny na Europę, AICPA & CIMA, powiedział:
“Kwalifikacja CGMA cieszy się rozpoznawalnością i zaufaniem największych pracodawców na świecie. Dzięki współpracy z Politechniką Białostocką oraz stworzonemu wspólnie programowi studenci otrzymują możliwość rozwinięcia swoich umiejętności i wejścia na przyspieszoną ścieżkę zdobywania tytułu CGMA. Zwiększy to ich szanse na zatrudnienie i zapewni przewagę konkurencyjną na rynku pracy. Wierzymy też, że prowadzony na Politechnice Białostockiej Program CGMA przyczyni się do stworzenia ośrodka dysponującego utalentowanymi profesjonalistami i wesprze rozwój gospodarczy w tej części kraju”.
Dodatkowe informacje nt. Programu CGMA na Uczelni znajdują się na stronie cimauczelnie.pl.
AICPA® & CIMA®, które wspólnie tworzą Association of International Certified Professional Accountants, działają na rzecz globalnej profesji finansowej w imieniu 698 000 członków i studentów American Institute of CPAs® (AICPA) i The Chartered Institute of Management Accountants® (CIMA) ze 188 krajów i terytoriów. Jesteśmy światowym liderem w dziedzinie rachunkowości publicznej i zarządczej. Poprzez propagowanie tytułów Certified Public Accountant (CPA) i Chartered Global Management Accountant (CGMA) oraz innych specjalistycznych kwalifikacji, profesjonalną edukację i tzw. świadome przywództwo (ang. thought leadership) wspieramy naszych członków i zaangażowanych profesjonalistów i dzielimy się z nimi wiedzą oraz możliwościami na osiągnięcie pozycji liderów w kształtowaniu stabilniejszej przyszłości sprzyjającej włączeniu społecznemu i zrównoważonemu rozwojowi.
American Institute of CPAs (AICPA), będący największą na świecie organizacją reprezentującą profesję biegłego rewidenta, wyznacza dla swoich członków standardy etyczne oraz obowiązujące w Stanach Zjednoczonych standardy audytorskie w odniesieniu do spółek prywatnych, organizacji charytatywnych, a także władz federalnych, stanowych i lokalnych. Opracowuje również i ocenia Uniform CPA Examination i tworzy zasób talentów dla profesji rachunkowości publicznej.
The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) jest czołową i jednocześnie największą światową organizacją zrzeszającą specjalistów z dziedziny rachunkowości zarządczej. CIMA ściśle współpracuje z pracodawcami i sponsoruje nowatorskie badania, nieustannie aktualizując swój program nauczania, dzięki czemu pozostaje pierwszym wyborem przy rekrutacji liderów biznesu z wykształceniem z zakresu finansów.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Lekcja: AI. Szkolenia o sztucznej inteligencji dla nauczycieli

Kwalifikacja Profesjonalna CGMA zostaje zaktualizowana w odpowiedzi na rosnące wymagania nowoczesnych finansów
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.