Komunikaty PR

Wydarzenia Explory w 29 szkołach

2023-12-22  |  01:00
Biuro prasowe

29 wydarzeń w 11 województwach, ponad 200 projektów naukowych - to liczby, które opisują kolejną edycję Programu Szkolnych Festiwali - inicjatywy Fundacji Zaawansowanych Technologii realizowanej w placówkach w całej Polsce. 

Podczas części konkursowych uczniowie prezentowali swoje prace badawcze i wynalazki, a w części festiwalowej odbyły się wykłady i warsztaty naukowe. Najlepsze projekty szkolnych talentów przechodzą do Półfinału Explory. W ramach współpracy Fundacja wspierała szkoły merytorycznie - pokazując jak zorganizować wydarzenie i udziałała kompleksowego wsparcia na każdym etapie jego realizacji.

W tegorocznej edycji, szczególne miejsce zajęło partnerstwo z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i idea 3W. Partner nie tylko wspierał inicjatywę finansowo, ale także inicjował powstawanie nowych projektów: -Idea 3W dotyczy wody, wodoru i węgla to ważne zasoby na naszej planecie, od tego jak będziemy je wykorzystywali zależy przyszłość kolejnych pokoleń. Woda zajmuje ponad 71% powierzchni ziemi, wodór to paliwo przyszłości. Dzieki nowoczesnym technologiom mamy możliwość produkować wodów z odnawialnych źródeł. Węgiel nazywany jest materiałem przyszłości - naukowcy mają możliwość produkować materiały inżynieryjne, które są trwalsze i bardziej wytrzymałe. - tłumaczy Anna Węgrzynowicz, Specjalistka promocji Banku Gospodarstwa Krajowego oraz idei 3W - Tworzymy społeczność 3W. Łączymy ludzi, których łączą wiedza, umiejętność i talent, by zmieniać świat i tworzyć lepsze jutro. My wspieramy te projekty, które dotyczą wody, wodoru i węgla. Chcemy te projekty nagrodzić i wspierać.  

W ramach tej współpracy eksperci idei 3W odwiedzili szkoły, zachęcali młodzież do podejmowania wyzwań związanych z tą tematyką oraz edukowali o ekologicznej przyszłości planety. 

W tym roku wydarzenia odbyły się w 29 miejscach Są to: Zespół Szkól nr 6 im Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju, Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące w Toruniu, Zespół Szkół nr 36 im. Marcina Kasprzaka w Warszawie, I Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej w Miliczu, XXX Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego, III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie, Zespół Szkół Elektronicznych w Lublinie, Liceum Ogólnokształcące im. Polonii Belgijskiej z Wrocławiu, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu, Liceum Ogólnokształcące w Szczecińskiej Szkole Florystycznej, VI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie, Społeczna Szkoła Podstawowa Milanowskiego Towarzystwa Edukacyjnego w Milanówku, Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie, Szkoła Podstawowa im. Marty z Budnych Łosiowej w Niemcach, Zespół Szkół Ekonomicznych w Słupsku, Szkoła Podstawowa nr 10 im. Jerzego Kukuczki w Mikołowie, Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Tarnowie, Szkoła Podstawowa nr 18 im Ignacego Krasickiego w Sosnowcu, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Kwidzynie, Szkoła podstawowa nr 5  im. Króla Jana III Sobieskiego w Zabrzu, Zespół Szkół Technicznych w Rybniku, XVI liceum Ogólnokształcące w Szczecinie, Technikum Technologii Cyfrowych w Szczecinie, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefa Wybickiego, Szkoła Podstawowa EKOLA w Wrocławiu, Niepubliczne Liceum im. dr Wandy Błeńskiej w Kowalach, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Łubnianach, Miejski Ośrodek Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy.

_______________________

Szkolne Festiwale Naukowe Explory do wydarzenia organizowane od 2017 roku przez szkoły w całej Polsce we współpracy z Programem Explory. Oparte są na metodologii i regulaminie Konkursu Explory. Ich celem jest zachęcenie młodzieży do tworzenia oraz rozwijania projektów naukowych i wynalazków. W ramach festiwalu odbywa się szkolny etap Konkursu Explory, gdzie uczniowie danej szkoły prezentują̨ własne projekty badawcze i wynalazki oraz odbywają̨ się̨ wykłady i warsztaty. Podczas festiwali wyłaniane są szkolne talenty, a najlepsze projekty zostaną̨ zaprezentowane na regionalnym etapie Konkursu Explory. W tegorocznej edycji, odbywa się ich aż 25. Oprócz wsparcia merytorycznego od organizatorów Programu Explory – Fundacji Zaawansowanych Technologii - szkoły otrzymały też wsparcie finansowe na pokrycie kosztów.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać! Biuro prasowe
2025-01-03 | 08:00

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Dawid Uczy to platforma nauczyciela biologii i chemii, który postanowił poszerzyć ofertę świadczonych usług. Od teraz pomaga także w przygotowaniu odwołania od
Edukacja Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
2024-12-31 | 15:30

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku

Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Białymstoku jest placówką z tradycjami. Istnieje od ponad 100 lat i dba o to, żeby narzędzia i środki dydaktyczne, które
Edukacja UX – zawód przyszłości Motorola Solutions stawia na kompetencje 4.0
2024-12-28 | 01:00

UX – zawód przyszłości Motorola Solutions stawia na kompetencje 4.0

Po maszynie parowej, elektryczności i komputerach - rozwój biotechnologii, nanotechnologii i sztucznej inteligencji ma być punktem zwrotnym w historii ludzkości. Zmiany gospodarcze

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

IT i technologie

W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]

Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.

Edukacja

Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami

Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.

Fundusze unijne

Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty

Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.