Wydarzenia Explory w 29 szkołach
29 wydarzeń w 11 województwach, ponad 200 projektów naukowych - to liczby, które opisują kolejną edycję Programu Szkolnych Festiwali - inicjatywy Fundacji Zaawansowanych Technologii realizowanej w placówkach w całej Polsce.
Podczas części konkursowych uczniowie prezentowali swoje prace badawcze i wynalazki, a w części festiwalowej odbyły się wykłady i warsztaty naukowe. Najlepsze projekty szkolnych talentów przechodzą do Półfinału Explory. W ramach współpracy Fundacja wspierała szkoły merytorycznie - pokazując jak zorganizować wydarzenie i udziałała kompleksowego wsparcia na każdym etapie jego realizacji.
W tegorocznej edycji, szczególne miejsce zajęło partnerstwo z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i idea 3W. Partner nie tylko wspierał inicjatywę finansowo, ale także inicjował powstawanie nowych projektów: -Idea 3W dotyczy wody, wodoru i węgla to ważne zasoby na naszej planecie, od tego jak będziemy je wykorzystywali zależy przyszłość kolejnych pokoleń. Woda zajmuje ponad 71% powierzchni ziemi, wodór to paliwo przyszłości. Dzieki nowoczesnym technologiom mamy możliwość produkować wodów z odnawialnych źródeł. Węgiel nazywany jest materiałem przyszłości - naukowcy mają możliwość produkować materiały inżynieryjne, które są trwalsze i bardziej wytrzymałe. - tłumaczy Anna Węgrzynowicz, Specjalistka promocji Banku Gospodarstwa Krajowego oraz idei 3W - Tworzymy społeczność 3W. Łączymy ludzi, których łączą wiedza, umiejętność i talent, by zmieniać świat i tworzyć lepsze jutro. My wspieramy te projekty, które dotyczą wody, wodoru i węgla. Chcemy te projekty nagrodzić i wspierać.
W ramach tej współpracy eksperci idei 3W odwiedzili szkoły, zachęcali młodzież do podejmowania wyzwań związanych z tą tematyką oraz edukowali o ekologicznej przyszłości planety.
W tym roku wydarzenia odbyły się w 29 miejscach Są to: Zespół Szkól nr 6 im Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju, Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące w Toruniu, Zespół Szkół nr 36 im. Marcina Kasprzaka w Warszawie, I Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej w Miliczu, XXX Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego, III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie, Zespół Szkół Elektronicznych w Lublinie, Liceum Ogólnokształcące im. Polonii Belgijskiej z Wrocławiu, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu, Liceum Ogólnokształcące w Szczecińskiej Szkole Florystycznej, VI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie, Społeczna Szkoła Podstawowa Milanowskiego Towarzystwa Edukacyjnego w Milanówku, Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie, Szkoła Podstawowa im. Marty z Budnych Łosiowej w Niemcach, Zespół Szkół Ekonomicznych w Słupsku, Szkoła Podstawowa nr 10 im. Jerzego Kukuczki w Mikołowie, Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Tarnowie, Szkoła Podstawowa nr 18 im Ignacego Krasickiego w Sosnowcu, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Kwidzynie, Szkoła podstawowa nr 5 im. Króla Jana III Sobieskiego w Zabrzu, Zespół Szkół Technicznych w Rybniku, XVI liceum Ogólnokształcące w Szczecinie, Technikum Technologii Cyfrowych w Szczecinie, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefa Wybickiego, Szkoła Podstawowa EKOLA w Wrocławiu, Niepubliczne Liceum im. dr Wandy Błeńskiej w Kowalach, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Łubnianach, Miejski Ośrodek Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy.
_______________________
Szkolne Festiwale Naukowe Explory do wydarzenia organizowane od 2017 roku przez szkoły w całej Polsce we współpracy z Programem Explory. Oparte są na metodologii i regulaminie Konkursu Explory. Ich celem jest zachęcenie młodzieży do tworzenia oraz rozwijania projektów naukowych i wynalazków. W ramach festiwalu odbywa się szkolny etap Konkursu Explory, gdzie uczniowie danej szkoły prezentują̨ własne projekty badawcze i wynalazki oraz odbywają̨ się̨ wykłady i warsztaty. Podczas festiwali wyłaniane są szkolne talenty, a najlepsze projekty zostaną̨ zaprezentowane na regionalnym etapie Konkursu Explory. W tegorocznej edycji, odbywa się ich aż 25. Oprócz wsparcia merytorycznego od organizatorów Programu Explory – Fundacji Zaawansowanych Technologii - szkoły otrzymały też wsparcie finansowe na pokrycie kosztów.

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.