Komunikaty PR

Zaangażowanie na granicy wypalenia – prawdziwe oblicze pracy nauczyciela

2024-10-18  |  16:30
Biuro prasowe

Prawie 70 procent nauczycieli odczuwa wypalenie zawodowe. “Mit o mało obciążającej pracy nauczyciela jest krzywdzący. To zawód, który wymaga nie tylko odpowiedzialności, ale także pasji, ciągłej pracy nad sobą oraz poświęcenia, które często wykracza poza standardowe godziny pracy i urlopu. W rzeczywistości nauczyciele każdego dnia wykonują zadania, które mają ogromny wpływ na przyszłość młodych ludzi i całego społeczeństwa” - twierdzi Sylwia Świsłowska, prowadząca warsztaty i szkolenia dla nauczycieli.

W 2023 roku przeprowadzono ogólnopolskie badanie dotyczące dobrostanu nauczycieli, którego wyniki wskazują, że najbardziej dotkliwe części wypalenia zawodowego obejmują wyczerpanie (odczuwane przez 67,5% badanych), poczucie braku sensu pracy (57,3%), wysoki poziom stresu (52,5%), a ponad połowa ankietowanych zgłaszała psychosomatyczne objawy stresu, takie jak problemy ze snem, zamartwianie się czy epizody lęku i napięcia.

 

Z zaangażowania do wypalenia

Praca nauczyciela to nie tylko prowadzenie zajęć. Nauczyciele są zobowiązani do nieustannego podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych, co wiąże się z uczestnictwem w kursach, warsztatach czy szkoleniach, często organizowanych w weekendy. Współczesny system edukacyjny stawia przed nauczycielami coraz wyższe wymagania, związane z nowymi technologiami, metodami nauczania czy indywidualizacją podejścia do uczniów.

“System edukacji zmienia się cały czas, a nauczyciele muszą się do niego dostosowywać. Często nie jest to wpisane w etatowe godziny, a duże zaangażowanie nauczycieli może bardzo szybko zmienić się w wypalenie. Szczególnie początkujący pedagodzy, którzy chcą jak najbardziej się rozwijać szybko mogą stracić motywację i siłę do działania” - mówi Sylwia Świsłowska, prowadząca warsztaty i szkolenia dla nauczycieli w Polskiej Akademii Aktywności i Rozwoju Osobistego (PAARO).

 

Niewidoczne obowiązki

Nie można zapominać o żmudnej pracy administracyjnej, która często pozostaje w cieniu głównych obowiązków. Wypełnianie dokumentacji, sprawozdań, analiz wyników nauczania czy przygotowywanie raportów to tylko część biurokratycznych obowiązków, które nauczyciele muszą realizować, a które pochłaniają sporo czasu. Tego typu zadania są niewidoczne dla społeczeństwa, ale stanowią istotny element ich codziennej pracy.

Warto również wspomnieć o stałym kontakcie nauczycieli, zwłaszcza wczesnoszkolnych, z rodzicami uczniów. Często wykracza on poza godziny pracy, nie ograniczając się jedynie do formalnych spotkań takich jak wywiadówki.

“Nauczyciele często pozostają dostępni dla rodziców poprzez rozmowy telefoniczne, e-maile czy platformy internetowe, aby omawiać postępy uczniów, ich problemy i potrzeby, co również bywa czasochłonne i wymaga dużego zaangażowania emocjonalnego, co prowadzić może do wypalenia zawodowego” - mówi Sylwia Świsłowska, prowadząca warsztaty, szkolenia dla nauczycieli oraz zajęcia taneczno-rozwojowe dla dzieci w Polskiej Akademii Aktywności i Rozwoju Osobistego)

 

 

Źródło: Raport z Ogólnopolskiego Badania Dobrostanu Zawodowego Nauczycieli „Jak nauczyciele czują się w swojej pracy”, Librus, marzec 2023r.

https://portal.librus.pl/artykuly/zaangazowani-nauczyciele-u-progu-wypalenia-raport-z-badania

 

 

Sylwia Świsłowska - pasjonatka tańca (wielokrotna mistrzyni Polski w tańcu orientalnym) i rozwoju osobistego, autorka książek. Założycielka PAARO - Polskiej Akademii Aktywności i Rozwoju Osobistego (https://paaro.pl/), w ramach której prowadzi największą w Polsce mobilną szkołę tańca (60 instruktorów, 16 000 dzieci na zajęciach), a także zajęcia z uważności. Swoją praktyczną wiedzą z pracy z dziećmi dzieli się też podczas warsztatów prowadzonych dla nauczycieli, instruktorów oraz dyrektorów placówek edukacyjnych i nauczycieli. Córka nauczycielki, mama trójki dzieci.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków Biuro prasowe
2025-04-14 | 06:00

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Według danych World Economic Forum [1] do 2030 roku aż 39 proc. obecnych kompetencji zawodowych będzie wymagało aktualizacji lub stanie się zbędne. Przyszłość rynku pracy
Edukacja Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!
2025-01-03 | 08:00

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Dawid Uczy to platforma nauczyciela biologii i chemii, który postanowił poszerzyć ofertę świadczonych usług. Od teraz pomaga także w przygotowaniu odwołania od
Edukacja Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
2024-12-31 | 15:30

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku

Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Białymstoku jest placówką z tradycjami. Istnieje od ponad 100 lat i dba o to, żeby narzędzia i środki dydaktyczne, które

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.

Infrastruktura

Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.

Polityka

Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.