Zjednoczone uczelnie Trójmiasta wkraczają w nowy rok akademicki – uroczysta para
Trójmiasto staje się coraz silniejszym ośrodkiem innowacji i rozwoju edukacyjnego. Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita (FarU) otwiera nowe perspektywy dla studentów i naukowców, oferując dogodne warunki do nauki i rozwoju kariery. Wraz z nadchodzącym rozpoczęciem roku akademickiego 2024/2025 FarU chce podkreślić jedność trójmiejskiej społeczności akademickiej, organizując uroczystą paradę, która już 5 października przejdzie ulicami Gdańska.
W ostatnich latach Trójmiasto przyciąga coraz więcej firm z sektora technologii, biotechnologii i logistyki, co sprzyja tworzeniu nowych miejsc pracy i napędza rozwój gospodarczy. W Trójmieście innowacje spotykają się z nowoczesnymi przestrzeniami miejskimi, tworząc atrakcyjne środowisko do życia i pracy.
Ważną częścią sukcesu Trójmiasta jako centrum innowacji jest synergia, jaką tworzą Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański. Działając w ramach Związku Uczelni im. Daniela Fahrenheita, stanowią fundament dynamicznego rozwoju regionu. Co więcej, wspólne inicjatywy badawcze i edukacyjne umożliwiają studentom i naukowcom dostęp do unikalnych zasobów oraz programów nauczania, które łączą różne dziedziny. Dzięki temu w Trójmieście teoria łączy się z praktyką, a innowacyjne pomysły mają realną szansę na wdrożenie.
– FarU otwiera młodym ludziom drzwi do nowoczesnej edukacji oraz dostępu do zaawansowanej infrastruktury na trzech uczelniach. Nasza współpraca interdyscyplinarna i międzynarodowa sprawia, że w Trójmieście nowoczesne badania spotykają się z realnymi potrzebami rynku pracy. Co więcej, nasza kadra akademicka składa się z naukowców, którzy należą do czołówki badaczy na świecie – ponad 40 z nich zostało zaliczonych do grona 2% najbardziej wpływowych badaczy na świecie według rankingu Uniwersytetu Stanforda – mówi Adriana Zaleska-Medynska, dyrektorka Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita.
Oficjalne rozpoczęcie nowego roku akademickiego odbędzie się tradycyjnie na początku października 2024 roku, a jego kulminacyjnym punktem będzie uroczysta parada, która przejdzie ulicami Gdańska. Barwne grupy studentów oraz przedstawiciele lokalnych władz wezmą w niej udział i przemaszerują ul. Długą do przedproży Dworu Artusa. Towarzyszyć im będzie Gdańska Orkiestra Akademicka, a na carillonach, z okazji tej uroczystości, zabrzmi „Gaudeamus igitur”, podkreślając doniosłość chwili. Podczas parady wystąpi także grupa akrobatyczna.
– Już po raz kolejny uczelnie z Gdańska i całego Pomorza łączą siły, aby uroczyście otworzyć rok akademicki. Studenci, nauczyciele akademiccy oraz władze pomorskich uczelni, wraz z przedstawicielami władz regionu, przejdą barwnym orszakiem przez Trakt Królewski, nawiązując do tradycji akademickich, które znamy z historii. Parada jest symbolicznym wyrazem jedności naszych uczelni oraz różnorodności i kreatywności, które są niezbędne zarówno w nauce, jak i edukacji. To także okazja do wspólnego świętowania wartości i celów, które wyznaczamy sobie dla szkolnictwa wyższego w naszym regionie – dodaje dyrektorka Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita.
Parada rozpocznie się 5 października o godz. 11:00 przy Złotej Bramie, w sercu historycznego Gdańska. Uczestnicy będą ustawiać się zgodnie ze strukturą parady od godz. 10:15 na Targu Węglowym obok Katowni. Zwieńczeniem wydarzenia będzie część oficjalna, podczas której przemówią przedstawiciele władz samorządowych, władz uczelni oraz studentów i doktorantów.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Lekcja: AI. Szkolenia o sztucznej inteligencji dla nauczycieli

Kwalifikacja Profesjonalna CGMA zostaje zaktualizowana w odpowiedzi na rosnące wymagania nowoczesnych finansów
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rozszerzenie UE wśród priorytetów duńskiej prezydencji. Akcesja nowych państw może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa i gospodarki
Wraz z czerwcem kończy się druga polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. W ciągu sześciu miesięcy instytucja ta pod przewodnictwem Polski podejmowała działania na rzecz bezpieczeństwa, w wielu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym. Przede wszystkim doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków UE na obronność. Od 1 lipca pałeczkę przejmują Duńczycy, którzy zwrócą uwagę m.in. na obronę Bałtyku.
Transport
Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.