Zjednoczone uczelnie Trójmiasta wkraczają w nowy rok akademicki – uroczysta para
Trójmiasto staje się coraz silniejszym ośrodkiem innowacji i rozwoju edukacyjnego. Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita (FarU) otwiera nowe perspektywy dla studentów i naukowców, oferując dogodne warunki do nauki i rozwoju kariery. Wraz z nadchodzącym rozpoczęciem roku akademickiego 2024/2025 FarU chce podkreślić jedność trójmiejskiej społeczności akademickiej, organizując uroczystą paradę, która już 5 października przejdzie ulicami Gdańska.
W ostatnich latach Trójmiasto przyciąga coraz więcej firm z sektora technologii, biotechnologii i logistyki, co sprzyja tworzeniu nowych miejsc pracy i napędza rozwój gospodarczy. W Trójmieście innowacje spotykają się z nowoczesnymi przestrzeniami miejskimi, tworząc atrakcyjne środowisko do życia i pracy.
Ważną częścią sukcesu Trójmiasta jako centrum innowacji jest synergia, jaką tworzą Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański. Działając w ramach Związku Uczelni im. Daniela Fahrenheita, stanowią fundament dynamicznego rozwoju regionu. Co więcej, wspólne inicjatywy badawcze i edukacyjne umożliwiają studentom i naukowcom dostęp do unikalnych zasobów oraz programów nauczania, które łączą różne dziedziny. Dzięki temu w Trójmieście teoria łączy się z praktyką, a innowacyjne pomysły mają realną szansę na wdrożenie.
– FarU otwiera młodym ludziom drzwi do nowoczesnej edukacji oraz dostępu do zaawansowanej infrastruktury na trzech uczelniach. Nasza współpraca interdyscyplinarna i międzynarodowa sprawia, że w Trójmieście nowoczesne badania spotykają się z realnymi potrzebami rynku pracy. Co więcej, nasza kadra akademicka składa się z naukowców, którzy należą do czołówki badaczy na świecie – ponad 40 z nich zostało zaliczonych do grona 2% najbardziej wpływowych badaczy na świecie według rankingu Uniwersytetu Stanforda – mówi Adriana Zaleska-Medynska, dyrektorka Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita.
Oficjalne rozpoczęcie nowego roku akademickiego odbędzie się tradycyjnie na początku października 2024 roku, a jego kulminacyjnym punktem będzie uroczysta parada, która przejdzie ulicami Gdańska. Barwne grupy studentów oraz przedstawiciele lokalnych władz wezmą w niej udział i przemaszerują ul. Długą do przedproży Dworu Artusa. Towarzyszyć im będzie Gdańska Orkiestra Akademicka, a na carillonach, z okazji tej uroczystości, zabrzmi „Gaudeamus igitur”, podkreślając doniosłość chwili. Podczas parady wystąpi także grupa akrobatyczna.
– Już po raz kolejny uczelnie z Gdańska i całego Pomorza łączą siły, aby uroczyście otworzyć rok akademicki. Studenci, nauczyciele akademiccy oraz władze pomorskich uczelni, wraz z przedstawicielami władz regionu, przejdą barwnym orszakiem przez Trakt Królewski, nawiązując do tradycji akademickich, które znamy z historii. Parada jest symbolicznym wyrazem jedności naszych uczelni oraz różnorodności i kreatywności, które są niezbędne zarówno w nauce, jak i edukacji. To także okazja do wspólnego świętowania wartości i celów, które wyznaczamy sobie dla szkolnictwa wyższego w naszym regionie – dodaje dyrektorka Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita.
Parada rozpocznie się 5 października o godz. 11:00 przy Złotej Bramie, w sercu historycznego Gdańska. Uczestnicy będą ustawiać się zgodnie ze strukturą parady od godz. 10:15 na Targu Węglowym obok Katowni. Zwieńczeniem wydarzenia będzie część oficjalna, podczas której przemówią przedstawiciele władz samorządowych, władz uczelni oraz studentów i doktorantów.

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.