Komunikaty PR

Efektywne magazynowanie w przemyśle spożywczym

2024-04-29  |  01:00
Biuro prasowe

Cukrownie, browary, mleczarnie, wytwórnie napojów gazowanych – to tylko kilka przykładów przedsiębiorstw, w których podczas procesów produkcyjnych, oprócz wody wykorzystywane są różnorodne substancje chemiczne, takie jak ług sodowy, kwasy (siarkowy, solny, azotowy) czy koagulanty. Zbiorniki do magazynowania odgrywają więc w branży spożywczej kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa oraz odpowiedniej jakości produktów – i to na każdym etapie produkcji.

Jak zadbać o przyjazne środowisku i efektywne magazynowanie materiałów w przemyśle spożywczym? Jednym z rozwiązań są innowacyjne silosy kompozytowe z TWS, tworzywa wzmocnionego szkłem. Tego typu zbiorniki zostały zaprojektowane zarówno do przechowywania produktów sypkich, jak i  płynnych produktów rolno-spożywczych. Czym się charakteryzują? Jak wypadają w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań stalowych? Poznajmy zalety magazynowania za ich pomocą.

Wytrzymałość i bezpieczeństwo przechowywania

Wśród magazynowanych w przemyśle spożywczym materiałów, oprócz produktów płynnych  znajdują się również m. in. takie substancje jak granulat, mączka, zboże czy sól. Zbiorniki używane do ich przechowywania muszą się wyróżniać wysoką wytrzymałością, lekkością i długą żywotnością. Te cechy sprawiają, że są one ekonomiczne i niezawodne w długoterminowym użytkowaniu. Wszystkie te warunki spełniają zbiorniki z TWS, których konstrukcje możemy podzielić na pionowe lub poziome. Pierwsze z wymienionych są lekkie i solidne zarazem, co ułatwia ich transport oraz instalację. Z kolei zbiorniki walcowe z dnem stożkowatym gwarantują kompletny, grawitacyjny wyładunek magazynowanych produktów.

W branży spożywczej niezbędne jest posiadanie zbiorników przystosowanych do przechowywania różnego rodzaju mediów, a wybór odpowiedniego typu zbiornika jest uzależniony od specyfikacji magazynowanych produktów oraz dostępności miejsca w magazynie. Zbiorniki muszą być przy tym zgodne z obowiązującymi normami i posiadać atesty, które gwarantują bezpieczeństwo przechowywania produktów. – Pojemniki z TWS, dzięki swojej odporności – także na działanie substancji chemicznych – oraz mechaniczne uszkodzenia, stanowią doskonały wybór dla przedsiębiorstw spożywczych. – mówi Mirosław Sadowski, główny specjalista ds. ofertowania w firmie Trokotex. Co o tym decyduje?

Jakie zbiorniki zapewnią najwyższą jakość magazynowania?

Podczas budowy zbiorników z TWS stosowane są specjalne rodzaje żywic, które gwarantują, że zbiorniki będą odporne na korozję i wysokie temperatury. To niezwykle istotne, zwłaszcza gdy będą do nich wprowadzane substancje wymagające określonych warunków przechowywania, takie jak oleje roślinne czy solanki. Przykładowo, przy magazynowaniu olejów roślinnych lub mineralnych, ważny jest nie tylko wybór materiału, z jakiego wykonany jest zbiornik, ale też jego konstrukcja. Musi ona zapewniać ochronę przed światłem, które może wpływać na szybkość procesów utleniania i pogorszenie jakości produktu.

Przewaga dzięki technologii

Przewagą silosów kompozytowych wykonanych z TWS nad zbiornikami stalowymi jest ich wyjątkowa wytrzymałość oraz izolacyjność, która znacznie redukuje ryzyko kondensacji pary wodnej i zapobiega powstawaniu pleśni, gwarantując tym samym bezpieczeństwo magazynowanych zbóż, pasz czy innych surowców. – Włókno szklane, z której są wykonane zbiorniki kompozytowe, niweluje również tendencję do przywierania materiałów do ścianek silosu, minimalizując tym samym częstotliwość potrzeby czyszczenia. – zauważa ekspert z Trokotex. – Oprócz tego zbiorniki są wyposażone w specjalną wewnętrzną wykładzinę antyabrazyjną, chroniącą przed nadmiernym ścieraniem się ścian wewnętrznych, a specjalne powłoki z odprowadzeniem ładunków elektrostatycznych zabezpieczają przed nagromadzeniem się ładunków statycznych. – wylicza.

Podsumowując, przechowywanie w przemyśle spożywczym wymaga nie tylko zastosowania odpowiednich zbiorników, ale także strategicznego podejścia do całokształtu procesu magazynowania, w tym odpowiedniej infrastruktury i wyposażenia. Inwestycja w wysokiej jakości zbiorniki do magazynowania jest nie tylko krokiem w stronę podniesienia standardów bezpieczeństwa żywności, ale również efektywności operacyjnej każdej firmy w branży spożywczej.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Masterlease: rekordowa liczba samochodów we flocie Biuro prasowe
2024-07-05 | 12:25

Masterlease: rekordowa liczba samochodów we flocie

  Już ponad 40 tys. samochodów jest we flocie Masterlease. Należąca do Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego, Masterlease jest głównym centrum kompetencyjnym dla
Firma Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać?
2024-06-28 | 01:00

Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać?

Według badań przeprowadzonych wśród polskich przedsiębiorstw, 88% ankietowanych uważa, że wdrożenie narzędzi Przemysłu 4.0 zwiększa konkurencyjność ich firm na rynku. 39%
Firma Nowa era w branży imprez firmowych
2024-06-28 | 01:00

Nowa era w branży imprez firmowych

Planowanie imprezy firmowej może zająć nawet rok. W tym czasie należy wziąć pod uwagę nie tylko podstawowe kwestie jak termin i miejsce wydarzenia, ale również zadbać o ciekawe

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Sektor finansowy walczy o pracowników. Coraz ważniejsze stają się kompetencje technologiczne

W Polsce 66 proc. organizacji ma trudności w obsadzaniu wakatów nowymi pracownikami o pożądanych kompetencjach. Największe problemy z rekrutacją ma branża finansów i nieruchomości (74 proc.) – wynika z raportu ManpowerGroup „Niedobór talentów”. Wśród najbardziej pożądanych umiejętności są te, które wiążą się z rozwojem technologii. Z jednej strony potrzebna jest chęć pracowników do samorozwoju, by nadążać za trendami, z drugiej – sami pracodawcy muszą ich do tego zachęcać i motywować. To jedno z wielu wyzwań stojących przed firmami.

Ochrona środowiska

Regulacje dotyczące zrównoważonego rozwoju będą dużym wyzwaniem dla biznesu. Firmy potrzebują dużego wsparcia od państwa

W związku z koniecznością wdrażania ESG firmy potrzebują dużego wsparcia zarówno edukacyjnego, merytorycznego, jak i finansowego. Dostosowanie się do wymogów prawnych w tym obszarze jest bowiem dla biznesu, szczególnie małego i średniego, dużym wyzwaniem. Warto jednak wykorzystać ten czas na niezbędne przygotowania i zyskanie przewag konkurencyjnych. Może temu służyć ścisła współpraca z dużymi kontrahentami, którzy są bardziej zaawansowani we wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju. – Pomoc jest zdecydowanie potrzebna ze strony państwa – ocenia Marta Wrembel, wiceprezeska ESG Impact Network.

Transport

Wymiana oświetlenia w stolicy na ostatniej prostej. Zwrot z inwestycji już widać na rachunkach za prąd

Zamiast żółtego lub pomarańczowego światła z sodowych latarni w stolicy coraz częściej spotykamy jasne oświetlenie LED. Do tej pory udało się wymienić ponad 60 tys. opraw, a cały proces ma się zakończyć na przełomie tego i przyszłego roku. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie przekonuje, że inwestycja w wymianę opraw świetlnych pozwala ograniczyć zużycie prądu nawet o dwie trzecie w porównaniu do starych lamp. Oszczędności, jakie wygenerował ratusz, już sięgają wielu milionów złotych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.