Komunikaty PR

Emigranci mogą ubiegać się o świadczenia pieniężne

2021-01-15  |  12:35
Biuro prasowe
Kontakt

Daria Wiśniewska
RT Tax Sp. z o. o.

ul. 10 Lutego 16 lok. A4.2
81-364 Gdynia
poland|rttax.pl| |poland|rttax.pl
+48 58 621 13 60
www.rttax.pl

Obywatele Polski, którzy przez ostatnie pięć lat (2016-2020) pracowali za granicą, mogą się starać o różnego rodzaju świadczenia z zagranicznych instytucji. Niestety z powodu niewiedzy lub mylnych przekonań nie każdy korzysta ze swoich praw.

Kwoty są różne

Statystyka wyraźnie pokazuje, że duża liczba osób pracujących za granicą nie korzysta z możliwości zwrotu przysługującej nadpłaty podatkowej. Wiele osób nadal nie wie, że każdy mieszkaniec Polski pracujący legalnie za granicą może ubiegać się o różnego rodzaju zasiłki: na wychowanie dzieci, niewypłacone wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, ubezpieczenie zdrowotne czy nadpłacony podatek dochodowy.

Po zdobyciu wiedzy na ten temat wiele osób zadaje pytanie o to, jaką kwotę uda się im odzyskać. Zdaniem Darii Wiśniewskiej, menedżerki spółki RT Tax zajmującej się zwrotem podatków, wysokość świadczeń zależy od różnych czynników, między innymi kraju, w którym dana osoba pracowała oraz od sytuacji społecznej. „Na przykład obywatele Polski, którzy pracowali i pracują w Niemczech, wychowujący dzieci poniżej 18. roku życia, otrzymują zasiłek w wysokości 219-250 euro miesięcznie, w zależności od liczby dzieci. W Holandii kwota ta wynosi 74-106 euro, natomiast w Norwegii nawet do 927 euro miesięcznie w przypadku dzieci do 2. roku życia” – wyjaśnia różnice specjalistka.

Nadpłaty podatkowe zwracane są z terminem przedawnienia 4-5 lat. Oznacza to, że jeśli dana osoba pracowała w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Norwegii, Danii, Irlandii lub Austrii przez ostatnie 4-5 lat, może ubiegać się o takie świadczenie i odzyskać nadpłatę.

Zgłosić się może każdy

Zgodnie z prawem obowiązującym w wielu krajach, wszyscy mają obowiązek składania zeznań podatkowych, natomiast zwrot podatku jest całkowicie legalną częścią tego procesu. Chociaż kwota, o jaką można się ubiegać zależy od wielu czynników (wysokości wynagrodzenia, godzin pracy itp.), każdy może zwrócić się z wnioskiem do organów państwa za granicą, niezależnie od wysokości kwoty, o jaką pretenduje.

„Czasami można odzyskać jedynie kilkadziesiąt euro, ale są także osoby, które odzyskują nawet 11 tysięcy euro. Średnia kwota zwróconej nadpłaty podatkowej jest różna, na przykład w Niemczech wynosi ona 950 EUR, w Austrii, Wielkiej Brytanii czy Holandii – odpowiednio 804, 833 i 816 euro,  w Norwegii – 353 euro, w Irlandii – 753 euro, podczas gdy w Danii średnia kwota może sięgać nawet 1219 euro” – wymienia rozmówczyni. Wszystkie te świadczenia są przewidziane w aktach prawnych, więc ubieganie się o nie oraz ich pozyskanie jest procesem bezpiecznym i zgodnym z prawem.

Niestety jest wiele osób pracujących za granicą, które nie są świadome przysługujących im świadczeń. Z powodu nieodzyskanych środków finansowych zarówno obywatele, jak i państwo polskie tracą co roku spore kwoty. Z naszych obliczeń wynika, że jedynie w 2020 roku nie odzyskano 3,2 mln euro z tytułu tego typu świadczeń. Bardzo ważne jest, by o tym rozmawiać i dzielić się informacjami z krewnymi, sąsiadami oraz innymi bliskimi osobami” – zaznacza D. Wiśniewska.

 

O zwrot nadpłaty podatkowej można ubiegać się samodzielnie, jednak często na dalszych etapach występują różnego rodzaju problemy, które hamują, a czasem nawet uniemożliwiają taki zwrot. Warto zatem korzystać z pomocy specjalistów.

 

Dane kontaktowe:

Daria Wiśniewska, menedżerka RT Tax Sp. z o. o.

e-mail: biuro@rttax.pl

tel.: +48 797 644 128

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podatki Ulga termomodernizacyjna. Podatnicy karani za braki w przepisach Biuro prasowe
2024-04-26 | 01:00

Ulga termomodernizacyjna. Podatnicy karani za braki w przepisach

Ulga termomodernizacyjna i ,,Czyste Powietrze” to instytucje wsparcia modernizacji energetycznej, z których właściciele domów jednorodzinnych mogą korzystać jednocześnie.
Podatki Blokada rachunku nie upoważnia z automatu do wykreślenia firmy z VAT
2024-04-08 | 01:00

Blokada rachunku nie upoważnia z automatu do wykreślenia firmy z VAT

Sam fakt wystąpienia przez organ skarbowy z żądaniem blokady rachunku nie upoważnia innego organu do automatycznego wykreślania przedsiębiorcy z rejestru VAT. Dlatego przed pozbawieniem go
Podatki Skuteczność zgłoszenia do estońskiego CIT
2024-04-04 | 01:00

Skuteczność zgłoszenia do estońskiego CIT

Jednym z wymogów przejścia na ryczałt od dochodów spółek w trakcie roku podatkowego jest zamknięcie ksiąg rachunkowych i sporządzenie sprawozdania finansowego. Fiskus

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.