Emigranci mogą ubiegać się o świadczenia pieniężne

Daria Wiśniewska
RT Tax Sp. z o. o.
ul. 10 Lutego 16 lok. A4.2
81-364 Gdynia
info|rttax.pl| |info|rttax.pl
+48 58 621 13 60
www.rttax.pl
Obywatele Polski, którzy przez ostatnie pięć lat (2016-2020) pracowali za granicą, mogą się starać o różnego rodzaju świadczenia z zagranicznych instytucji. Niestety z powodu niewiedzy lub mylnych przekonań nie każdy korzysta ze swoich praw.
Kwoty są różne
Statystyka wyraźnie pokazuje, że duża liczba osób pracujących za granicą nie korzysta z możliwości zwrotu przysługującej nadpłaty podatkowej. Wiele osób nadal nie wie, że każdy mieszkaniec Polski pracujący legalnie za granicą może ubiegać się o różnego rodzaju zasiłki: na wychowanie dzieci, niewypłacone wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, ubezpieczenie zdrowotne czy nadpłacony podatek dochodowy.
Po zdobyciu wiedzy na ten temat wiele osób zadaje pytanie o to, jaką kwotę uda się im odzyskać. Zdaniem Darii Wiśniewskiej, menedżerki spółki RT Tax zajmującej się zwrotem podatków, wysokość świadczeń zależy od różnych czynników, między innymi kraju, w którym dana osoba pracowała oraz od sytuacji społecznej. „Na przykład obywatele Polski, którzy pracowali i pracują w Niemczech, wychowujący dzieci poniżej 18. roku życia, otrzymują zasiłek w wysokości 219-250 euro miesięcznie, w zależności od liczby dzieci. W Holandii kwota ta wynosi 74-106 euro, natomiast w Norwegii nawet do 927 euro miesięcznie w przypadku dzieci do 2. roku życia” – wyjaśnia różnice specjalistka.
Nadpłaty podatkowe zwracane są z terminem przedawnienia 4-5 lat. Oznacza to, że jeśli dana osoba pracowała w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Norwegii, Danii, Irlandii lub Austrii przez ostatnie 4-5 lat, może ubiegać się o takie świadczenie i odzyskać nadpłatę.
Zgłosić się może każdy
Zgodnie z prawem obowiązującym w wielu krajach, wszyscy mają obowiązek składania zeznań podatkowych, natomiast zwrot podatku jest całkowicie legalną częścią tego procesu. Chociaż kwota, o jaką można się ubiegać zależy od wielu czynników (wysokości wynagrodzenia, godzin pracy itp.), każdy może zwrócić się z wnioskiem do organów państwa za granicą, niezależnie od wysokości kwoty, o jaką pretenduje.
„Czasami można odzyskać jedynie kilkadziesiąt euro, ale są także osoby, które odzyskują nawet 11 tysięcy euro. Średnia kwota zwróconej nadpłaty podatkowej jest różna, na przykład w Niemczech wynosi ona 950 EUR, w Austrii, Wielkiej Brytanii czy Holandii – odpowiednio 804, 833 i 816 euro, w Norwegii – 353 euro, w Irlandii – 753 euro, podczas gdy w Danii średnia kwota może sięgać nawet 1219 euro” – wymienia rozmówczyni. Wszystkie te świadczenia są przewidziane w aktach prawnych, więc ubieganie się o nie oraz ich pozyskanie jest procesem bezpiecznym i zgodnym z prawem.
Niestety jest wiele osób pracujących za granicą, które nie są świadome przysługujących im świadczeń. Z powodu nieodzyskanych środków finansowych zarówno obywatele, jak i państwo polskie tracą co roku spore kwoty. Z naszych obliczeń wynika, że jedynie w 2020 roku nie odzyskano 3,2 mln euro z tytułu tego typu świadczeń. Bardzo ważne jest, by o tym rozmawiać i dzielić się informacjami z krewnymi, sąsiadami oraz innymi bliskimi osobami” – zaznacza D. Wiśniewska.
O zwrot nadpłaty podatkowej można ubiegać się samodzielnie, jednak często na dalszych etapach występują różnego rodzaju problemy, które hamują, a czasem nawet uniemożliwiają taki zwrot. Warto zatem korzystać z pomocy specjalistów.
Dane kontaktowe:
Daria Wiśniewska, menedżerka RT Tax Sp. z o. o.
e-mail: biuro@rttax.pl
tel.: +48 797 644 128

Deklaracja dochodów i zwrot podatku w Europie: odpowiedzi na pytania Polaków

BCC: Podatkowe podsumowanie 2024 roku

Faktura korygująca - poprawienie błędów na dokumencie pierwotnym
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Na wysokich cłach stracą obie strony
Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek propozycję ceł na import z USA o wartości 72 mld euro, co ma być odpowiedzią na nałożenie 30-proc. stawek na import z UE zapowiedziane przez Amerykanów w poprzednim tygodniu. Przedstawiciele KE wciąż widzą jednak potencjał kontynuowania negocjacji. Zdaniem europosła Michała Koboski brak porozumienia lub uzgodnienie stawek wyższych niż 10-proc. nie tylko zaszkodzi obydwu stronom, ale i osłabi ich pozycję na arenie międzynarodowej.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.