Enefit Green z pierwszym projektem budowy farmy wiatrowej w Finlandii
Enefit Green, spółka zależna Grupy Eesti Energia pozyskująca energię ze źródeł odnawialnych, zakończył proces przejęcia projektu budowy farmy wiatrowej Tolpanvaara od spółki Metsähallitus, zarządzającej fińskimi lasami państwowymi. To pierwsza tego typu inwestycja Enefit Green na terenie Finlandii.
Umowa zakupu projektu elektrowni wiatrowej pomiędzy Enefit Green i Metsähallitus została zawarta w 2018 roku, jednak zamknięcie transakcji było uzależnione od spełnienia określonych warunków zawieszających.
Aavo Kärmas, prezes zarządu Enefit Green, podkreślił, że spółka stale poszukuje możliwości rozwoju swojego portfolio w zakresie energii ze źródeł odnawialnych w regionie Morza Bałtyckiego, w tym w Finlandii. - Tolpanvaara jest dobrze zlokalizowanym, gotowym do budowy projektem. Rozwój działalności Enefit Green na terenie Finlandii jest wspierany przez dobry lokalny klimat inwestycyjny i stabilną sytuację rynkową – powiedział.
Kolejnym krokiem w procesie będzie ogłoszenie przetargów niezbędnych do budowy farmy wiatrowej. - W ramach projektu Tolpanvaara jesteśmy otwarci na współpracę z partnerami i dużymi odbiorcami energii elektrycznej, którzy są zainteresowani zawarciem długoterminowej umowy zakupu energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych – dodał Aavo Kärmas.
Farma wiatrowa Tolpanvaara będzie usytuowana w odosobnionym miejscu z dobrymi warunkami wiatrowymi, pomiędzy lasami należącymi do firmy Metsähallitus. Na farmie mogą stanąć aż 22 turbiny wiatrowe, o łącznej mocy zainstalowanej do 100 MW. Właścicielem projektu farmy wiatrowej jest Tolpanvaara Wind Farm Oy - fińska spółka zależna Enefit Green.
Wzrost produkcji energii ze źródeł odnawialnych odgrywa kluczową rolę w realizacji strategicznego celu Eesti Energia, jakim jest wytwarzanie 43% energii elektrycznej i ciepła ze źródeł odnawialnych do 2024 r.
Eesti Energia jest obecna poza granicami Estonii za pośrednictwem spółki zależnej Enefit, działającej w Finlandii od wiosny 2018 roku i sprzedającej energię elektryczną klientom indywidualnym. Oferta Enefit w Polsce jest skierowana do klientów biznesowych i obejmuje zakup energii, a także rozwiązania oraz usługi energetyczne. Ponadto spółka operuje także na terenie Łotwy i Litwy.

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier
Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Polityka
J. Scheuring-Wielgus: Napięcia geopolityczne wymagają silniejszego zjednoczenia państw Europy. To lekcja z II wojny światowej

Parlament Europejski podczas specjalnej sesji w Strasburgu uczcił 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej. – Jesteśmy zdeterminowani, by stanąć razem i powiedzieć jasno i stanowczo: nigdy więcej – podkreśliła przewodnicząca PE Roberta Metsola. Zarówno kombatanci, których obecność uświetniła uroczystość, jak i europosłowie podkreślali, że projekt utworzenia europejskiej wspólnoty był odpowiedzią na ówczesne zagrożenia dla pokoju, o który nieustannie trzeba wspólnie dbać.
Ochrona środowiska
Budownictwo modułowe coraz popularniejsze w samorządach. Teraz rozwój sektora jest napędzany przez KPO

Rozwój budownictwa modułowego jest coraz bardziej zauważalny w inwestycjach samorządowych. Wpływa na to przede wszystkim szybsze tempo prowadzonych prac w porównaniu z tymi, w których wykorzystywane są tradycyjne technologie budowlane. Istotną kwestią jest również spełnianie warunków środowiskowych, w tym wysoka efektywność energetyczna budynków, która ma wpływ na możliwość uzyskania dofinansowania z Krajowego Planu Odbudowy. Samorządowcy mają już niewiele czasu na finalizację dotowanych inwestycji. Termin upływa 31 sierpnia 2026 roku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.