Arena.pl kontynuuje proces budowy grupy spółek wodorowych
Arena.pl jest w trakcie realizacji umowy inwestycyjnej, której celem jest przejęcie większościowego pakietu udziałów w hiPower Europe. Wczoraj Spółka podpisała przedwstępną umowę nabycia kolejnej spółki z obszaru zielonej energii – H2 Beskidy, która działa w zakresie wytwarzania, dostarczania i magazynowania wodoru. Firma ta opracowała stacje wodorowe, które można zintegrować z istniejącymi stacjami benzynowymi lub wykorzystać jako indywidualne źródła zasilania dla domów i obiektów rolniczych.
Stacja wodorowa H2 Beskidy oferuje oszczędności i mobilność w porównaniu z tradycyjnymi stacjami tankowania wodoru. Zbudowana jest w formie kontenera wyposażonego w system sterowania i monitoringu, co zapewnia większą automatyzację i możliwość zdalnego nadzoru. Jednocześnie produkuje wodór o wysokiej czystości, wykorzystując wodę wodociągową oraz odnawialne źródła energii i minimalizuje straty wodoru podczas magazynowania.
- Zespół naukowców H2 Beskidy opracował własną stację wodorową, bazując na opatentowanej technologii elektrolizera do produkcji wodoru i tlenu, do którego produkcji i wykorzystania posiada licencje. Umożliwia to efektywny proces produkcji stacji wodorowych i dostosowanie ich do potrzeb odbiorców. – komentuje dr Jacek Gliniak, prezes hiPower Europe i współtwórca technologii wodorowych i ogniw paliwowych hiPower.
Przedwstępna umowa sprzedaży obejmuje 61,54 proc. udziałów H2 Beskidy Sp. z o.o. Cena za te udziały została ustalona na 932 tys. zł. Transakcja zostanie zrealizowana ze środków własnych lub finansowania dłużnego. Warunkiem realizacji umowy jest pozytywny wynik due dilligence oraz zarejestrowanie podwyższenia kapitału zakładowego Arena.pl, przeprowadzanego w związku z przejęciem większościowego pakietu udziałów w hiPower Europe Sp. z o.o.
- Produkt H2 Beskidy stanowi doskonałe dopełnienie oferty hiPower. Współpraca zespołów naukowych oraz sprzedażowych może przynieść daleko idące synergię pomiędzy naszymi firmami. – dodaje Mateusz Mynarski, wiceprezes H2 Beskidy.
hiPower Europe, jako pierwsza w Europie, rozpoczyna wdrażanie innowacyjnej technologii odzysku wodoru z gazów resztkowych, niedostępnej dotychczas na rynku europejskim. Firma posiada również zasilane metanolem ogniwa paliwowe do produkcji energii elektrycznej i ciepła oraz mobilne stacje ładowania pojazdów elektrycznych.
- Stawiamy kolejny krok w stronę zielonej rewolucji, której ważnym elementem jest zwiększenie dostępu do zróżnicowanej oferty zrównoważonych źródeł energii. Co ważne, wszystkie nasze rozwiązania są unikalne i powstały na bazie opatentowanych technologii. - podsumowuje dr Jacek Gliniak.
H2 Beskidy opracowało unikalne stacje wodorowe, które wykorzystują opatentowaną technologię elektrolizera do produkcji wodoru i tlenu. Dzięki unikatowej konstrukcji elektrolizera produkt oferowany przez H2 Beskidy przewyższa tradycyjne elektrolizery m.in. poprzez mniejsze zużycie energii, wyższą wydajność, niższy koszt oraz produkcję wodoru o wysokiej czystości. System jest wysoce zautomatyzowany i może być zdalnie monitorowany, co zmniejsza potrzebę stałego nadzoru. Wytwarza wodór o wysokiej czystości bez emisji szkodliwych gazów i może magazynować energię elektryczną w postaci wodoru, zapewniając niezawodny system zasilania rezerwowego
BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Eco Run celuje w 10 mln zł za 4 kw. 2024 r.
Zeneris Projekty z umowami na blisko 1,3 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.