Komunikaty PR

Fala upałów uderza po kieszeniach przedsiębiorców

2022-08-03  |  08:00
Biuro prasowe

Temperatury powyżej 30°C, brak wiatru i bezchmurne niebo to opis pogody jak z broszury biura turystycznego. Niestety dla części polskich przedsiębiorców trwające właśnie lato to, ze względu na wysokie ceny energii, sezon gorszy pod kątem wydatków niż zima.

Rozgrzane do czerwoności dachy wpływają na niekorzystne warunki termiczne wewnątrz budynków. Zjawisko to dotyczy przede wszystkim wielkopowierzchniowych dachów płaskich, jakimi pokryte są najczęściej budynki przemysłowe: hale produkcyjne, magazyny czy hale logistyczne. Przy stale ocieplającym się klimacie problem ten przestaje być incydentalny i zaczyna nosić znamiona długoterminowe, co potwierdzają tegoroczne prognozy.

Twarde prawo

 

Przepisy kodeksu pracy wskazują konkretne progi minimalnej i maksymalnej temperatury, zlecane w miejscu wykonywania obowiązków. Pracodawca jest zobowiązany te warunki zapewnić, ale działa w tym przypadku również we własnym interesie. To, w jakich warunkach termicznych przebywają pracownicy, ma wpływ nie tylko na ich zdrowie, ale również wydajność i efektywność pracy. Optymalna temperatura to bezpieczeństwo nie tylko ludzi, ale również niejednokrotnie kosztownych systemów maszynowych i całych linii produkcyjnych.  Aby stanąć na wysokości zadania i zagwarantować warunki zgodne z przepisami, zarządcy i właściciele obiektów przemysłowych, biurowych i handlowych inwestują najczęściej w wewnętrzne systemy chłodząco-wentylacyjne. To scenariusz optymistyczny, bo istnieją przecież budynki, w których nie ma możliwości zainstalowania klimatyzacji z powodu ograniczeń wynikających z wymagań technicznych. Ponadto urządzenia klimatyzacyjne, szczególnie te starszej generacji, nie są przystosowane do coraz częściej występujących ekstremalnych temperatur. Istotnym utrudnieniem są ponadto alergie na klimatyzację części użytkowników pomieszczeń. Inwestując w urządzenia chłodzące, warto zatem pamiętać, że tak jak ryba psuje się od głowy, tak budynek nagrzewa się od dachu. Jeśli zniwelujemy problem nagrzewania się budynku z zewnątrz, ograniczymy koszty jego chłodzenia wewnątrz.

 

Chłodny dach w środku lata

 

Zmiany klimatyczne były jednym z głównych bodźców dla naukowców z centrum badawczo-rozwojowego Grupy Selena do opracowania innowacyjnej technologii COOL-R®, której zastosowanie pozwala wyeliminować problem przegrzewania się połaci dachowej. To lekka, wysoce specjalistyczna masa akrylowa, która z jednej strony zapewnia ciągłą i bezspoinową hydroizolację dachu, z drugiej natomiast gwarantuje jego ochronę przed ogniem i szkodliwymi promieniowaniem UV. W efekcie, przy zastosowaniu tego rozwiązania, można obniżyć temperaturę w budynku nawet o 10°C. Co więcej powłoka może być zastosowana na niemal wszystkich rodzajach pokryć dachowych.  

Efektywność tej technologii polega na połączeniu w sobie dwóch kluczowych cech: wysokiej emisyjności oraz  refleksyjności. Ta pierwsza odpowiada za zdolność oddawania zaabsorbowanego ciepła. Refleksyjność natomiast pozwala na odbijanie promieniowania słonecznego na poziomie 85,7% – mówi Wojciech Komala, Dyrektor Globalny R&D w Grupie Selena, której częścią jest Selena ESG. – Dzięki tym dwóm właściwościom nasza powłoka zmniejsza temperaturę dachu nawet o 70%.

Przeprowadzone wraz z Wydziałem Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej testy COOL-R® potwierdzają jego skuteczność. Do jednego z nich wykorzystany został nieklimatyzowany obiekt fermy drobiu o powierzchni dachu 3600 m² pokryty ocynkowaną blachą trapezową. Stale przegrzewający się obiekt generował straty w inwentarzu. Po zainstalowaniu powłoki temperatura pod powierzchnią dachu obniżyła się z 46°C do maksymalnie 24°C, a problem zagrożenia zwierząt został wyeliminowany.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Endress+Hauser ekspertem na H2POLAND & NetZero Biuro prasowe
2024-04-19 | 09:00

Endress+Hauser ekspertem na H2POLAND & NetZero

Endress+Hauser, światowy lider w dziedzinie rozwiązań pomiarowych dla przemysłu, weźmie udział w prestiżowym wydarzeniu H2POLAND & NetZero Forum w Poznaniu. W trakcie imprezy
Energetyka Mateusz Marczewski członkiem zarządu Axpo Polska
2024-04-19 | 01:00

Mateusz Marczewski członkiem zarządu Axpo Polska

Zmiany w polskiej spółce z Grupy Axpo. Od kwietnia do zarządu Axpo Polska dołączył Mateusz Marczewski, dyrektor ds. klientów instytucjonalnych w Europie Zachodniej i Wschodniej.
Energetyka BRAK ZDJĘCIA
2024-04-18 | 23:00

Z energią do pracy – Stoen Operator zaprasza na WAT

Dlaczego warto rozwijać karierę w energetyce? Mogli się o tym przekonać uczestnicy Targów Pracy na Wojskowej Akademii Technicznej (WAT). Podczas pierwszego dnia wydarzenia odbywającego się 17 i 18 kwietnia br. Stoen Operator

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.