Komunikaty PR

Euro dla firm może być tańsze

2022-01-26  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Adriana Kondratowicz
PR Expert

Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl

Przyglądamy się i tłumaczymy, co składa się na koszty przewalutowania. Na co zwrócić uwagę, by ograniczać koszty transakcyjne tej operacji.

Z walizką pieniędzy nikt już dzisiaj raczej do kantoru nie jeździ. Wygodniej, szybciej i bezpieczniej dokonać przewalutowania online. Najprościej byłoby oczywiście wtedy, gdyby Polska znalazła się w strefie euro, z którą jesteśmy najbardziej związani gospodarczo. Na razie jednak przedsiębiorcy, którzy mają kontrahentów w Niemczech, Francji czy Włoszech muszą szukać sposobów przewalutowania optymalnych pod względem kosztów.

Sprawdź transakcyjne widełki

Banki ustalają ceny na podstawie kursu średniego podawanego przez NBP lub opierając się na aktualnych cen z rynku Forex. Aktualny kurs to oczywiście podstawowy parametr, choć firmy raczej nie mają możliwości, by czekać z przewalutowaniem licząc na to, że np. euro będzie za jakiś czas tańsze.

Jednak na realny koszt transakcji wpływ ma również tzw. spread. To termin powszechnie używany w odniesieniu do transakcji na rynkach finansowych. W przypadku przewalutowania najkrócej można powiedzieć, że jest to różnica między kursem kupna a kursem sprzedaży. Co ważne, w tych widełkach zawiera się również marża banku i jego prowizja za przeprowadzenie transakcji.

Każdy bank ustala spread we własnym zakresie, dla każdej waluty oddzielnie. Dlatego warto zwracać uwagę na to, jaka jest jego wysokość. Obowiązuje zależność: im jest wyższy, tym droższy pieniądz dla kupującego.

Poza tym, przewalutowanie pieniędzy w banku oznacza, że trzeba również ponieść koszty przelewów między kontami walutowymi a złotówkowym. Informacji na ten temat trzeba szukać w tabeli opłat i prowizji, ponieważ każdy bank ustala ich poziomy sam.

Jak to wygląda w kantorach

Kantory internetowe są z reguły bardziej elastyczne niż banki. Przede wszystkim, są w stanie zaoferować lepsze kursy, nieraz stosują niższe spready (choć nie zawsze) i często mają też niższe prowizje. Oczywiście najlepiej uważnie porównać kursy i spready w poszczególnych bankach i kantorach, żeby mieć dobry przegląd możliwości na rynku.

Niższy spread i lepszy kurs mają może niewielkie znaczenie przy pojedynczych transakcjach, z udziałem relatywnie niewielkich kwot. Natomiast przy większych sumach lub wtedy, gdy przedsiębiorca dokonuje przewalutowania często, mogą już znacząco wpływać na koszty operacyjne. Tu jeszcze można dodać, że w kantorach online często można również skorzystać z darmowych przelewów, co dodatkowo ogranicza koszty.

Przewalutowania można dokonać w dowolnym czasie i miejscu. Wystarczy dostęp do Internetu. Brak kosztów przelewu to oczywiście dodatkowy atut, zwłaszcza w przypadku częstych transakcji – mówi Jakub Balcerzak, doradca biznesowy Amronet.pl, innowacyjnej platformy walutowej. Jest to jedyny kantor internetowy, który oferuje darmowe przelewy zarówno w Polsce, jak i zagranicą.

Amronet.pl to ciekawy przykład platformy wychodzącej poza ramy zwykłego kantoru internetowego. Można powiedzieć, że łączy w sobie cechy kantoru walutowego z serwisem społecznościowej wymiany walut.

Takie rozwiązanie pozwala dokonywać wymiany zarówno po kursie platformy, jak i w formie bezpośredniej transakcji pomiędzy jej uczestnikami – dodaje Balcerzak.

Amronet.pl stosuje również niskie prowizje, mieszczące się w granicach od 0,02% do 0,22%. Bezpieczeństwo transakcji potwierdza KNF. Cały proces przelewów oparty jest o system bankowości elektronicznej.

O Amronet.pl

Amronet.pl to platforma łącząca w innowacyjny sposób kantor internetowy i serwis społecznościowej wymiany walut w jednym miejscu. Dzięki takiemu rozwiązaniu jej klienci mogą zdecydować się zarówno na wymianę po kursie ustalanym przez portal, jak i na transakcje między użytkownikami. Amronet.pl posiada wszystkie cechy, które są cenione na rynku finansowym – czyli bezpieczeństwo i szybkość działania, a co najważniejsze ma wpływ na dużą oszczędność pieniędzy. Amronet jest częścią grupy Payholding International Sp. z o.o. wiodącej firmy w systemie kantorowym oraz innowatora technologii systemów giełdowych do obsługi wszelkiego rodzaju transakcji, funkcjonującej od 2013 roku. To pierwsza technologiczna firma w Polsce, która stworzyła aż 3 kantory do internetowej wymiany walut.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: PR Expert
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Pożyczki online dla Polaków mieszkających za granicą – kto może je dostać i na jakich warunkach? Biuro prasowe
2025-07-17 | 08:00

Pożyczki online dla Polaków mieszkających za granicą – kto może je dostać i na jakich warunkach?

Pożyczki online a emigracja – dlaczego warto o nich mówić?  Coraz więcej Polaków wybiera życie za granicą, szukając stabilizacji, lepszych zarobków
Finanse Nie tylko dla gigantów. Jak zarządzanie emisjami pomaga MŚP sięgać po zielone finansowanie
2025-07-17 | 06:00

Nie tylko dla gigantów. Jak zarządzanie emisjami pomaga MŚP sięgać po zielone finansowanie

Dzisiaj zarządzanie firmą to znacznie więcej niż troska o produkcję, sprzedaż czy świadczenie usług. Przedsiębiorca, który chce skutecznie się rozwijać i utrzymać
Finanse Jak zapewnić bezpieczne transakcje w swoim sklepie online?
2025-07-09 | 14:40

Jak zapewnić bezpieczne transakcje w swoim sklepie online?

Zakupy internetowe zapewniają dużą wygodę. Nie trzeba jeździć po sklepach w różnych lokalizacjach, by znaleźć coś dla siebie. To duża oszczędność czasu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Handel

Handel

Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.

Prawo

Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.