Komunikaty PR

Otyłość to nie kwestia estetyczna, a poważna choroba - eksperci alarmują!

2019-04-11  |  15:00
Biuro prasowe

Problem otyłości jest powszechny i dotyczy właściwie każdej grupy wiekowej. Czy jednak samo hasło „otyłość” kojarzy się nam z czymś więcej niż tylko dodatkowymi kilogramami? Raczej nie, a powinno. Właśnie rozpoczęła się kampania społeczno - edukacyjna „Otyłość Kontra Zdrowie”, której celem jest zwrócenie uwagi nie tylko na sam problem, ale przede wszystkim na możliwość skutecznej i bezpiecznej terapii farmakologicznej opartej o substancję czynną jaką jest liraglutyd (GLP-1).

Jedna choroba - wiele przyczyn

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Amerykańskie Stowarzyszenie Medyczne (AMA) zakwalifikowały otyłość zdefiniowaną jako anormalne lub nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej do chorób przewlekłych, które wymagają długoterminowej pomocy medycznej. Jest to schorzenie wywołane przez wiele czynników, wraz z którym współwystępuje wiele przypadłości, takich jak nadciśnienie, hiperglikemia, cukrzyca typu 2, dyslipidemia, niektóre rodzaje raka oraz skrócenie przewidywanej długości życia[1]. Osoby chore na otyłość cierpią także na schorzenia fizyczne, takie jak np. ból stawów, ograniczona mobilność oraz problemy psychospołeczne np. zaburzenie postrzegania własnego ciała i depresja[2]. Z badań WHO wynika, że otyłość jest piątą przyczyną zgonów na świecie. W Polsce nadwaga dotyczy aż 68% mężczyzn i 53% kobiet[3].

Mniej słodyczy i więcej ruchu wystarczy?

Chyba każda osoba chora na otyłość lub nadwagę chociaż raz usłyszała radę dotyczącą diety czy aktywności fizycznej. Niestety w wielu przypadkach to nie wystarczy, bo problem nie tylko w tym, co ‘na talerzu’, a przede wszystkim w organizmie człowieka – dlatego tak ważna jest prawidłowa diagnoza i terapia. Leczenie otyłości nie polega na odchudzaniu, tylko, tak jak w przypadku każdej innej choroby przewlekłej, na konsekwentnej terapii prowadzonej przez lekarza. Za sukces uznaje się redukcję masy ciała o 5-10%, a nawet już samo zatrzymanie procesu przyrostu wagi.

To co z leczeniem?

„Przez wiele lat nie było możliwości leczenia farmakologicznego”- mówi prof. Mariusz Wyleżoł, chirurg bariatra. Teraz taka możliwość już jest, a najnowsza terapia, oparta na analogu ludzkiego glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1 RA) okazuje się być skuteczna i bezpieczna. Wyniki badań wykazały, że leczenie oparte na liraglutydzie w połączeniu z dietą o obniżonej kaloryczności oraz zwiększonym wysiłkiem fizycznym jest skuteczne i dobrze tolerowane u osób dorosłych cierpiących na otyłość i nadwagę, u których współwystępuje co najmniej jedno schorzenie w porównaniu z terapią placebo (dieta i ćwiczenia fizyczne). Po Po rocznej terapii liraglutydem, w połączeniu z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną, u 9 na 10 osób nastąpiła redukcja masy ciała o 5% do 15%,  zaś po trzech latach  – nie tylko nastąpiło zmniejszenie masy ciała, lecz także została utrzymana waga[4]. 

Kampania „Otyłość Kontra Zdrowie”

Społeczno – edukacyjna kampania ma na celu zwrócenie uwagi na problem otyłości w Polsce, ale przede wszystkim wsparcie chorych w dotarciu do skutecznej terapii farmakologicznej. Jej inicjatorem jest Polskie Towarzystwo Kardiodiabetologiczne. Oficjalnym startem kampanii była konferencja prasowa zorganizowana 9 kwietnia w Warszawie. Na spotkaniu obecni byli wybitni eksperci:  prof. Paweł Bogdański, prof. Mariusz Wyleżoł oraz dr hab. Monika Bąk-Sosnowska.

Więcej na www.otylosckontrazdrowie.pl

 

 


[1] Guh DP, Zhang W, Bansback N i inni. The incidence of co-morbidities related to obesity and overweight: a systematic review and meta-analysis (Współwystępowanie schorzeń w związku z otyłością i nadwagą: systematyczny przegląd i metaanaliza). BMC Public Health. 2009;9:1-20.

Must A, Spadano J, Coakley EH i inni. The disease burden associated with overweight and obesity (Obciążenie schorzeniami w związku z nadwagą i otyłością). Journal of the American Medical Association (Dziennik Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycznego). 1999;282:1523–1529.

Li C, Ford ES, Zhao G i inni. Prevalence of self-reported clinically diagnosed sleep apnea according to obesity status in men and women (Występowanie zaobserwowanego u siebie przez pacjentów zdiagnozowanego klinicznie bezdechu sennego według stanu otyłości u kobiet i mężczyzn): National Health and Nutrition Examination Survey (Narodowa Ankieta dotycząca Badania Zdrowia i Odżywiania), lata 2005-2006. Preventive Medicine (Medycyna profilaktyczna). 2010;51:18–23.

 

[2] Soltoft F, Hammer M, Kragh N. The association of body mass index and healthrelated quality of life in the general population (Powiązanie wskaźnika masy ciała oraz powiązanej ze zdrowiem jakości życia w populacji ogólnie): data from the 2003 Health Survey of England (Dane pochodzące z Badania Zdrowia w Anglii w 2003 r.). Quality of Life Research (Badanie Jakości Życia). 2009;18:1293–1299.

[3] NCD-RisC Wartości odnoszą się do 2016 r. , a zmiany do lat 2007-2016

[4] Pi-Sunyer X, Astrup A, Fujioka K, i inni. A Randomized, Controlled Trial of 3.0 mg of Liraglutide in Weight Management (Zrandomizowane kontrolowanie badanie kliniczne liraglutydyny 3,0 mg w celu zarządzania masą ciała). New England Journal of Medicine. 2015;373:11–22.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Farmacja Rok 2019: przyspieszenie wzrostu rynku leków biologicznych Biuro prasowe
2019-12-03 | 12:30

Rok 2019: przyspieszenie wzrostu rynku leków biologicznych

Według prognoz przedstawionych w najnowszym raporcie PMR „Rynek leków biologicznych i biopodobnych w Polsce w 2019 r. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024”
Farmacja BRAK ZDJĘCIA
2019-11-22 | 16:05

„Ja nie palę, a Ty?”

W Światowy Dzień Rzucania Palenia, Roche Polska włącza się w działania edukacyjne związane ze szkodliwością palenia, w tym szczególnie wpływu palenia na wyniki leczenia osób chorych na nowotwory. Z tego powodu promuje
Farmacja Rynek handlu internetowego produktami OTC: wzrost o jedną piąta rocznie
2019-10-24 | 11:00

Rynek handlu internetowego produktami OTC: wzrost o jedną piąta rocznie

Według danych przedstawionych w najnowszym raporcie PMR „Handel internetowy produktami OTC w Polsce 2019. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024” sprzedaż

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

Handel

PIE: Coroczna grypa bardziej spowalnia wzrost gospodarczy Polski, niż może to zrobić koronawirus. Wszystko zależy od skuteczności walki z tą epidemią

Wpływ koronawirusa na polską gospodarkę będzie zależał od tego, czy Chinom uda się zwalczyć epidemię w I kwartale roku, i od tego, kiedy dotrze on do Polski. Zdaniem Piotra Araka, dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, epidemia może obniżyć wzrost chińskiego popytu o 2 proc., co oznaczałoby dynamikę PKB na poziomie 5 proc., niższą niż w Polsce w 2018 roku. To nie powinno być odczuwalne przez polską gospodarkę. Jednak poważniejsze spowolnienie w Chinach na pewno odbije się na zamówieniach dla europejskiego, w tym również polskiego przemysłu.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Komunikat

Ważne informacje dla dziennikarzy radiowych

Dziennikarze radiowi mają możliwość pobierania oryginalnego klipu dźwiękowego oraz  z lektorem w przypadku materiałów, w których ekspertami są obcokrajowcy.

Zapraszamy do kontaktu media|newseria.pl?subject=Kontakt%20dla%20medi%C3%B3w| style="background-color: rgb(255, 255, 255);"|media|newseria.pl 

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Prawo

Przedsiębiorcy mają czas do poniedziałku na zgłoszenie się do tzw. małego ZUS-u plus. W ciągu kilku tygodni Ministerstwo Rozwoju zaproponuje firmom kolejne ulgi

Poniedziałek 2 marca to ostatni dzień przyjmowania zgłoszeń do tzw. małego ZUS-u plus, który wszedł w życie 1 lutego. W ciągu tego niespełna miesiąca skorzystało z tej możliwości 80 tys. małych firm, a łącznie małym ZUS-em objętych jest już 240 tys. podmiotów. Ministerstwo Rozwoju liczy na to, że część zaoszczędzonych pieniędzy przedsiębiorcy wykorzystają na rozwój działalności. W ciągu kilku tygodni resort ma zaproponować kolejny pakiet zachęt do inwestycji.

Praca

Rząd chce zachęcać młodych do pielęgniarstwa i położnictwa. Plan rozwoju tych zawodów rozpisany jest do 2030 roku

Zwiększenie liczby pielęgniarek i położnych w polskim systemie opieki zdrowotnej oraz powstrzymanie emigracji zarobkowej – to tylko niektóre z najważniejszych celów rządowej polityki na rzecz rozwoju obu tych zawodów. Rząd chce również zmotywować młodych ludzi do wyboru tej ścieżki kariery i utrzymać na rynku pracy osoby, które nabywają uprawnienia emerytalne. – Ważny jest również rozwój kompetencji i samodzielności – mówi Greta Kanownik, dyrektor w Ministerstwie Zdrowia. Temu służyć ma wprowadzenie porad pielęgniarskich w przychodniach.

 
 

Konsument

Ubój zwierząt w przydomowych rzeźniach nie zaszkodzi producentom mięsa. Nie powinien zagrażać także bezpieczeństwu żywności

– Ubój rolniczy w przydomowych rzeźniach nie zaszkodzi branży. Jeśli procedury będą przestrzegane, nic nikomu nie grozi – ocenia Wiesław Różański, prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego. Od połowy lutego każdy rolnik może otworzyć małą ubojnię i wprowadzać mięso na rynek na małą skalę, w ramach rolniczego handlu detalicznego czy działalności lokalnej. Dotychczas, jeśli chciał zabić zwierzę, musiał korzystać z pośrednictwa dużych zakładów. Teraz może to zrobić samodzielnie, ale konieczne jest jednak spełnienie szeregu kryteriów.