120. rocznica urodzin Witolda Gombrowicza uczczona wyjątkową monetą
Z okazji okrągłej rocznicy urodzin Witolda Gombrowicza Mennica Polska wybiła wyjątkową monetę ze srebra najwyższej próby. Unikatowy projekt w sposób symboliczny i przewrotny oddaje hołd artyście wybitnemu. Po raz pierwszy szerszej publiczności to małe dzieło zostało zaprezentowana w ramach trwającego właśnie Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, którego partnerem jest Mennica Polska.
Oficjalnie moneta z wizerunkiem Witolda Gombrowicza pojawi się w sklepie internetowym Mennicy Polskiej 4 sierpnia. Data premiery nie jest przypadkowa – to 120. rocznica urodzin artysty wymykającego się schematom i nieustająco fascynującego.
Na awersie jednouncjowej srebrnej monety znalazło się wyrzeźbione popiersie, na tle cienia Witolda Gombrowicza, inspiracją dla którego było zdjęcie autorstwa Bohdana Paczkowskiego. Wybrała je osobiście Pani Rita Szulc, wdowa po pisarzu.
Rewers monety zdobią cytaty z największych dzieł Gombrowicza, w tym słynne „Zrzućcie maski” z „Operetki”. Znawcy dorobku pisarza odnajdą również odniesienia do koncepcji „upupiania” z „Ferdydurke”. Dwie twarze w maskach symbolizują złożoność i prowokacyjny charakter twórczości autora. Całość została zwieńczona atrybutami Gombrowicza, czyli słynnym kapeluszem oraz fajką.
Premierze monety podczas Festiwalu Dwa Brzegi towarzyszą również inne wydarzenia nawiązujące do dorobku Witolda Gombrowicza. Jedno z nich to pokaz filmu „Powrót” Andrzeja Wolskiego, w którym fragmenty „Dzienników” Gombrowicza prezentuje Andrzej Seweryn. Po projekcji, która odbędzie się 2 sierpnia, zaplanowano dyskusję na temat emigracji kulturalnej. Wezmą w niej udział m.in. Andrzej Wolski, Francesco Cataluccio, Gosia Dobrowolska i Anna Spólna. Całość poprowadzi Pani Grażyna Torbicka. Tego samego dnia wieczorem odbędzie się pokaz filmu „Kosmos” – ekranizacji prozy Witolda Gombrowicza – w reżyserii Andrzeja Żuławskiego.
Polacy czytają, ale księgarnie toną w długach
Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla biur rachunkowych
Technologia prawą ręką przedsiębiorcy - 5 narzędzi opartych na AI
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.