5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego
fot. IBI Polska
Rok 2024 przyniósł przedsiębiorcom wyzwania związane z wysokimi stopami procentowymi i trudniejszym dostępem do kredytów bankowych. W takich warunkach alternatywne formy finansowania mogą okazać się niezbędnym wsparciem w walce o przetrwanie i rozwój firm. Sięgające nawet kilku miesięcy oczekiwanie na decyzję kredytową banku może zabić niejeden biznes. Co jeszcze powinniśmy pamiętać po 2024, by zabezpieczyć rozwój swojej firmy?
1. Nie pozwól, by czas zabił Twój biznes
Wysokie stopy procentowe i długotrwałe procesy decyzyjne w bankach mogą okazać się zabójcze dla przedsiębiorstw, które potrzebują natychmiastowej gotówki. Alternatywne formy finansowania, takie jak te oferowane przez instytucje pozabankowe, pozwalają uzyskać środki w ciągu kilkudziesięciu godzin.
To rozwiązanie idealne dla firm, które muszą szybko reagować na nagłe zagrożenia płynności. Zarówno BIK, jak i dane rynkowe pokazują, że dynamika wzrostu sektora pozabankowego w Polsce jest imponująca. W ciągu roku liczba udzielonych pożyczek wzrosła o 270%, a ich wartość o 125%.
2. Wybieraj elastyczne rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb
Nie każda forma finansowania jest odpowiednia dla każdego biznesu. Na szczęście polski rynek usług finansowych jest na tyle rozwinięty, że przedsiębiorcy mają dostęp do rozwiązań skrojonych na miarę. Pożyczki dla deweloperów, finansowanie obrotowe dla producentów czy faktoring dla firm współpracujących z dużymi sieciami handlowymi — to tylko niektóre alternatywy bankowego kredytu, o który coraz trudniej.
Kluczem do sukcesu jest wybór oferty dostosowanej do specyfiki danej działalności. Wysokie oprocentowanie stanowi wyzwanie, ale czasem cena ta jest warta elastyczności i szybkości, jakie oferują instytucje pozabankowe.
3. Sprawdzaj wiarygodność partnerów biznesowych
Bezpieczeństwo współpracy to fundament skutecznego finansowania. Współpracując z partnerami, warto dokładnie przeanalizować ich historię finansową, zdolność do spłaty zobowiązań i reputację na rynku. W IBI stawiamy na szczegółową analizę due diligence, oceniając m.in. historię spłat, zdolność do regulowania zobowiązań oraz wartość zabezpieczeń. To pozwala obu stronom uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
4. Stawiaj na przejrzystość i formalne zabezpieczenia
Dobrze sformalizowana współpraca to mniejsze ryzyko. Przygotowanie aktu notarialnego gwarantuje przejrzystość i zabezpiecza interesy obu stron. Kaucje czy odsetki karne to kolejne mechanizmy, które zapewniają płynność i stabilność transakcji.
Obserwując od kilku lat rozwój sektora pozabankowego w Polsce, widzę coraz więcej przedsiębiorców nie tylko decydujących się na alternatywne finansowanie, ale też zadowolonych z jego efektów i wracających z kolejnymi projektami. Wierzę, że sektor ten ma szansę być mocnym wsparciem, jeśli chodzi o zaplecze kapitałowe dla całej gospodarki.
5. Planuj ostrożnie w erze wysokich stóp procentowych
Wysokie oprocentowanie wymaga od przedsiębiorców większej dyscypliny finansowej i przemyślanego planowania. Zanim podejmiesz decyzję o finansowaniu, upewnij się, że Twój biznesplan jest solidny, a prognozy realne. Współpraca z doświadczonymi ekspertami pomoże Ci uniknąć kosztownych błędów.
Dzięki odpowiedniemu i przemyślanemu podejściu do finansowania, nawet w trudnych czasach, możesz nie tylko przetrwać, ale i rozwijać swoją firmę.
Itsik Cohen
CEO, IBI Investment House Polska
***
IBI Investment House Polska to część grupy inwestycyjnej IBI istniejącej od ponad 50 lat, który zarządza aktywami o wartości ponad 220 mld zł. W Polsce działa od 2019 roku, specjalizując się w pożyczkach zabezpieczonych hipoteką na nieruchomości, ale udziela finansowania klientom działającym w każdym sektorze. IBI Polska do tej pory wsparło polski biznes kwotą ponad 550 mln zł i jest największym podmiotem udzielającym pozabankowego finansowania w Polsce
Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech

Obawiasz się bessy na giełdzie? Sprawdź, co łączy największe krachy w historii

Siła kobiet w biznesie: Anna Górecka-Kuczmowska na czele finansów i księgowości w Thompson&Stein
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Projekt unijnego budżetu po 2027 roku będzie przedstawiony w lipcu. Polska może odegrać istotną rolę w pracach nad nim
Polska prezydencja zbiegła się z rozpoczęciem rozmów na temat wieloletnich unijnych ram finansowych (WRF), które określą cele i priorytety wydatków UE na lata 2028–2034. Projekt budżetu ma być gotowy w lipcu, a potem rozpoczną się negocjacje między instytucjami unijnymi. Polska może odegrać istotną rolę w pracach nad WRF, dlatego to od naszego kraju swoje konsultacje rozpoczęli europarlamentarzyści, którzy są współsprawozdawcami PE ds. wieloletniego budżetu Unii Europejskiej.
Prawo
Przedsiębiorcy czują się pomijani w pracach nad przepisami. Narzekają na zawrotne tempo prac legislacyjnych

W ubiegłym roku uchwalono 14 tys. stron nowego prawa. To wynik o 59 proc. niższy niż rok wcześniej – wynika z „Barometru prawa” Grant Thornton. Eksperci wskazują, że nie przekłada się to jednak na jakość nowych przepisów. Tempo prac regulacyjnych przyspiesza, a konsultacje publiczne rzadko są transparentne. Przedsiębiorcy czują się pomijani w procesie konsultacji i zaskakiwani nagłymi zmianami w prawie.
Konsument
Alkohol najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną u młodzieży. Coraz większa popularność e-papierosów

Niemal trzy czwarte uczniów w wieku 15–16 lat już sięgnęło po alkohol. Jak wynika z badania ESPAD 2024, to wciąż najbardziej wśród młodzieży rozpowszechniona substancja psychoaktywna. W ostatnich 20 latach o ponad 20 pp. spadł odsetek nastolatków palących papierosy, ale prawie 70 proc. 17–18-latków przyznaje, że sięgnęło w swoim życiu po e-papierosa. Eksperci wskazują na potrzebę nie tylko bardziej restrykcyjnego ograniczania dostępności tych produktów dla młodych ludzi, ale też o działania na rzecz edukacji zdrowotnej i kompleksowego podejścia do profilaktyki i leczenia uzależnień, bez podziału na poszczególne grupy substancji.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.