Komunikaty PR

Aplikacje do controllingu szansą na oszczędności w czasach kryzysu

2020-08-12  |  13:00

Epidemia COVID-19 wpłynęła na zmianę myślenia o prowadzeniu biznesu izarządzania finansami. W obecnej sytuacji gospodarczej zyski to nie wszystko. Ważne jest zachowanie płynności finansowej. Pora pomyśleć o zarządzaniu cash flow w sposób inny niż jeszcze pół roku temu.  

 

Skutki pandemii w równym stopniu odczuły niemal wszystkie sektory gospodarki (branża turystyczna, HoReCa, logistyczna, rozrywkowa, health&beauty). Niemal połowa (49,3 proc.) przedsiębiorców z sektora mikro, małych i średnich firm ocenia swoją aktualną sytuację ekonomiczną jako złą – wynika z ogólnopolskiego badana Krajowego Rejestru Długów „KoronaBilans MŚP”. Aż 89% ankietowanych firm wskazuje, że koronawirus wpłynął na produkcję, sprzedaż czy świadczone przez nie usługi. Największym wyzwaniem jest obecnie zachowanie płynności finansowej, czyli kontrola wydatków, nieregularne przychody i rentowność. 

 

Rozwiązania analityczne  

Utrata płynności finansowej spowodowana kryzysem skłania do szybkich, ale jednocześnie racjonalnych decyzji biznesowych, a te warto podejmować na podstawie wskaźników, faktów i danych. Pomagają w tym rozwiązania analityczne (Business Intelligence). Do niedawna dostępne były głównie dla dużych firm i korporacji. Aktualnie, dzięki atrakcyjnym cenom, dostępem w formie abonamentu, łatwości w uruchomieniu i obsłudze stały się osiągalne dla firm z sektora MŚP. W nowej rzeczywistości narzędzia wspierające zarządzanie są postrzegane jako kluczowe i pomocne przy przeprowadzeniu przez kryzys, ale również jako wsparcie w każdej działalność. A jest o co walczyć, bo Polacy chcą wspierać małe biznesy. Niemal 80% ankietowanych biorących udział w badaniu przeprowadzonym przez Ipsos na zlecenie PayPal deklaruje chęć zakupów lokalnych produktów. Kluczowym wyznaniem jest adaptacja modelu biznesowego do aktualnej sytuacji. Warto zacząć od dokładnej analizy kosztów, by zidentyfikować obszary, w których można wprowadzić zmiany wpływające na poprawę płynności finansowej.  

 

Co mówią Twoje dane? 

Jednym z narzędzi, które pomaga w szczegółowej analizie danych i podejmowaniu decyzji biznesowych jest nowa, polska aplikacja OneLook. Została stworzona właśnie z myślą o właścicielach małych i średnich firm. Dzięki integracji danych pozwala zaoszczędzić czas i usprawnić pracę. Użytkownik jednym kliknięciem wyświetla dowolne dane pochodzące z różnych źródeł uzyskując wynik przedstawiony w czytelnej i atrakcyjnej formie. Dane mogą zostać pobrane z plików xls, csv, plików JPK_VAT i KR, baz danych, np. Microsoft SQL lub wprowadzone bezpośrednio do arkusza dostępnego w aplikacji. OneLook Viewer umożliwia wyświetlanie i udostępnienie przygotowanych danych w formie tylko do odczytu. OneLook jest zintegrowany z kalendarzem Google, dzięki czemu już z poziomu aplikacji możemy zapisywać ważne terminy. Kontrola rentowności działań, cashflow i analiza wyników to pomoc w przejściu kryzysu. 

 

Więcej informacji:  

https://www.controlling-systems.pl/ 

http://www.onelook.com.pl/ 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Toyota Bank podwyższa oprocentowanie Lokaty Plus na okres 6 i 9 miesięcy Biuro prasowe
2024-04-22 | 09:00

Toyota Bank podwyższa oprocentowanie Lokaty Plus na okres 6 i 9 miesięcy

Toyota Bank kontynuuje wprowadzanie korzystnych zmian w ofercie lokat, reagując na oczekiwania klientów. Bank podnosi oprocentowanie swojej flagowej Lokaty Plus na okres 6 i 9 miesięcy do
Finanse Elixir – fundament nowoczesnej bankowości
2024-04-18 | 15:30

Elixir – fundament nowoczesnej bankowości

W ciągu ostatnich 30 lat, w Polsce zmieniło się niemal wszystko – od kultury, przez muzykę, politykę, aż po gospodarkę i biznes. W przyspieszonym tempie rozwijały się usługi
Finanse Od harmonii do chaosu - czy nastaje nowa era globalnej ekonomii?
2024-04-18 | 12:30

Od harmonii do chaosu - czy nastaje nowa era globalnej ekonomii?

Już w XIX wieku pierwsi ekonomiści zwrócili uwagę, że rozwój gospodarek nie odbywa się harmonijnie. Zauważono, że momenty rozkwitu przeplatają się z okresami spowolnienia.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Rynek makaronów w Polsce wart jest około 800 mln zł. Producenci pracują nad nowymi funkcjami tych produktów w diecie

Makarony stają się coraz nowocześniejszą kategorią na rynku spożywczym. Konsumenci mają do wyboru m.in. szereg makaronów warzywnych, bezglutenowych, a także funkcjonalnych, których regularne spożywanie ma pomagać w walce z chorobami cywilizacyjnymi, jak cukrzyca, otyłość czy miażdżyca. To m.in. w ten segment rynku chce w najbliższych latach inwestować notowany na warszawskiej giełdzie producent Makarony Polskie. Spółka podkreśla, że wyzwaniem dla dalszego rozwoju firm z branży spożywczej pozostają rosnące koszty działalności, braki kadrowe, a także niestabilność cenowa.

Edukacja

Do Polski z Ukrainy uciekło nawet 70 tys. Romów. Ich sytuacja po ponad dwóch latach nadal pozostaje trudna

Mniejszość romska w Polsce liczy ok. 30 tys. osób, po wybuchu wojny za wschodnią granicą mogła się zwiększyć do nawet 100 tys. na skutek napływu uchodźców z Ukrainy. Jak wskazuje Fundacja w Stronę Dialogu, uchodźcy romskiego pochodzenia nie byli chętnie przyjmowani w punktach recepcyjnych, a na traumę spowodowaną agresją Rosji nałożyły się bieda, wykluczenie społeczne i traktowanie jak uchodźców drugiej kategorii. Przez dwa lata w tym zakresie niewiele się zmieniło, dlatego fundacja zaapelowała do rządu i Rzecznika Praw Obywatelskich o zajęcie się problemami Romów z Ukrainy, w szczególności w zakresie zakwaterowania, edukacji i miejsc pracy.

Transport

Bezpieczeństwo paliwowe w Polsce wymaga inwestycji w nowe moce magazynowe. Branża przyspiesza też zieloną transformację

Branża paliwowa dobrze poradziła sobie z zawirowaniami, które przez ostatnie dwa lata wpływały na polski rynek. Wciąż jednak kwestia bezpieczeństwa paliwowego wymaga dużego wysiłku. Wśród priorytetowych zadań stojących przed sektorem i rządem jest rozbudowa infrastruktury paliwowej, szczególnie nowych mocy magazynowych, ale też kolei i morskich terminali – wskazują eksperci POPiHN. Wyzwaniem w kolejnych latach będzie także zielona transformacja oparta m.in. na elektryfikacji transportu i paliwach alternatywnych, która – w opinii ekspertów – wymaga w Polsce znacznego przyspieszenia.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.