Aplikacje do controllingu szansą na oszczędności w czasach kryzysu
Epidemia COVID-19 wpłynęła na zmianę myślenia o prowadzeniu biznesu i zarządzania finansami. W obecnej sytuacji gospodarczej zyski to nie wszystko. Ważne jest zachowanie płynności finansowej. Pora pomyśleć o zarządzaniu cash flow w sposób inny niż jeszcze pół roku temu.
Skutki pandemii w równym stopniu odczuły niemal wszystkie sektory gospodarki (branża turystyczna, HoReCa, logistyczna, rozrywkowa, health&beauty). Niemal połowa (49,3 proc.) przedsiębiorców z sektora mikro, małych i średnich firm ocenia swoją aktualną sytuację ekonomiczną jako złą – wynika z ogólnopolskiego badana Krajowego Rejestru Długów „KoronaBilans MŚP”. Aż 89% ankietowanych firm wskazuje, że koronawirus wpłynął na produkcję, sprzedaż czy świadczone przez nie usługi. Największym wyzwaniem jest obecnie zachowanie płynności finansowej, czyli kontrola wydatków, nieregularne przychody i rentowność.
Rozwiązania analityczne
Utrata płynności finansowej spowodowana kryzysem skłania do szybkich, ale jednocześnie racjonalnych decyzji biznesowych, a te warto podejmować na podstawie wskaźników, faktów i danych. Pomagają w tym rozwiązania analityczne (Business Intelligence). Do niedawna dostępne były głównie dla dużych firm i korporacji. Aktualnie, dzięki atrakcyjnym cenom, dostępem w formie abonamentu, łatwości w uruchomieniu i obsłudze stały się osiągalne dla firm z sektora MŚP. W nowej rzeczywistości narzędzia wspierające zarządzanie są postrzegane jako kluczowe i pomocne przy przeprowadzeniu przez kryzys, ale również jako wsparcie w każdej działalność. A jest o co walczyć, bo Polacy chcą wspierać małe biznesy. Niemal 80% ankietowanych biorących udział w badaniu przeprowadzonym przez Ipsos na zlecenie PayPal deklaruje chęć zakupów lokalnych produktów. Kluczowym wyznaniem jest adaptacja modelu biznesowego do aktualnej sytuacji. Warto zacząć od dokładnej analizy kosztów, by zidentyfikować obszary, w których można wprowadzić zmiany wpływające na poprawę płynności finansowej.
Co mówią Twoje dane?
Jednym z narzędzi, które pomaga w szczegółowej analizie danych i podejmowaniu decyzji biznesowych jest nowa, polska aplikacja OneLook. Została stworzona właśnie z myślą o właścicielach małych i średnich firm. Dzięki integracji danych pozwala zaoszczędzić czas i usprawnić pracę. Użytkownik jednym kliknięciem wyświetla dowolne dane pochodzące z różnych źródeł uzyskując wynik przedstawiony w czytelnej i atrakcyjnej formie. Dane mogą zostać pobrane z plików xls, csv, plików JPK_VAT i KR, baz danych, np. Microsoft SQL lub wprowadzone bezpośrednio do arkusza dostępnego w aplikacji. OneLook Viewer umożliwia wyświetlanie i udostępnienie przygotowanych danych w formie tylko do odczytu. OneLook jest zintegrowany z kalendarzem Google, dzięki czemu już z poziomu aplikacji możemy zapisywać ważne terminy. Kontrola rentowności działań, cashflow i analiza wyników to pomoc w przejściu kryzysu.
Więcej informacji:
https://www.controlling-systems.pl/
http://www.onelook.com.pl/
5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego
Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.