Automatyzacja pracy w biurze rachunkowym dzięki nowoczesnym programom księgowym
Nowe technologie dostarczają wielu narzędzi pozwalających usprawnić wykonywanie codziennych obowiązków. W przypadku biur rachunkowych elementarnym rozwiązaniem z tej kategorii są programy księgowe.
Z programów księgowych korzysta się od wielu lat, ale kiedy porówna się funkcjonalności tych, których używano dawniej, a tych, jakie muszą odpowiedzieć na bieżące potrzeby, to okaże się, że różnice są znaczne.
Automatyzacja biura rachunkowego niezbędna, by zachować pozycję na rynku
Biura rachunkowe mają mnóstwo obowiązków, rośnie wielość raportów, deklaracji i innych dokumentów, jakie muszą wypełniać. Jednocześnie rosną wymagania klientów, którzy oczekują natychmiastowej obsługi. To wymusza taką organizację czasu pracy, by jak najwięcej czynności usprawnić. Stawiając na cyfryzację i najnowsze oprogramowanie, można spodziewać się, że wiele zadań zostanie zautomatyzowanych, tym samym pracownicy biura rachunkowego będą pracować wydajniej. Efektywna praca wpłynie na komfort pracowników i wyższą jakość obsługi klientów, dlatego łatwiej wyprzedzić konkurencję.
Jak programy księgowe pomagają zautomatyzować pracę?
Automatyzacja w programach księgowych jest wyraźnie widoczna. Dotyczy takich obszarów jak fakturowanie i prowadzenie rozliczeń. Nie tylko dane w dokumentach uzupełniają się od razu według ustawionych wytycznych, ale automatycznie mogą być księgowane związane z tym operacje. Istnieje możliwość automatycznego wysyłania przypomnienia o terminie płatności do klientów, więc łatwiej o egzekwowanie należności.
Program dla biura rachunkowego przechowuje się różnego rodzaju dokumenty jak deklaracje podatkowe, raporty bądź umowy. Mogą być automatycznie katalogowane i przypisywane do poszczególnych klientów. Oprócz tego programy księgowe pozwalają na automatyczne generowanie raportów finansowych z wykorzystaniem różnych wskaźników, co daje pełny obraz sytuacji finansowej firmy i ułatwia prowadzenie prognoz na przyszłość.
Na zautomatyzowanie pracy księgowego wpływa możliwość integracji oprogramowania z innymi narzędziami informatycznymi. Dużym wsparciem jest integracja z KSeF, czyli Krajowym Systemem e-Faktur. Wdrożenie go będzie wkrótce obowiązkowe, poza tym integracja z programem księgowym eliminuje konieczność podwójnego wpisywania danych.
Wiele nowoczesnych programów ma dostępne aktualizacje, jeszcze zanim będą miały zmienić się przepisy. To również przekłada się na większą oszczędność czasu. Zautomatyzowanie pracy wiąże się w tym przypadku ze znaczą redukcją ryzyka błędów, przez co klienci nie zgłaszają się z reklamacją, korekt wystawia się mniej, więc komfort pracy jest lepszy.
Podsumowanie
Firmy, które chcą się rozwijać i utrzymywać konkurencyjną pozycję na rynku, muszą podążać za trendami, a te koncentrują się wokół digitalizacji i automatyzacji procesów biznesowych. Decydując się na nowoczesny program księgowy dla biura rachunkowego, można spodziewać się tego, że wiele czynności księgowych będzie zautomatyzowanych, co całkowicie zmieni jakość pracy.
Źródło informacji: Soneta
Materiał promocyjny
5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego
Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Edukacja
Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.
Fundusze unijne
Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.