Chat GPT: Nowy wymiar zarabiania dzięki sztucznej inteligencji
Sztuczna inteligencja to w ostatnich miesiącach wyjątkowo gorący temat, nie tylko w branży technologicznej, ale również w świecie finansów i inwestowania. W głównej mierze to zasługa chatu GPT, którego uruchomienie zostało okrzyknięte kamieniem milowym w rozwoju tej dziedziny. To właśnie dzięki wykorzystaniu uczenia maszynowego, sektory takie jak finansowy nie tylko stają się bardziej efektywne i opłacalne, ale przede wszystkim dostępne dla każdego, niezależnie od doświadczenia czy kapitału inwestycyjnego.
Od początku 2023 roku nie milkną burzliwe dyskusje na temat chatu GPT - systemu opartego na sztucznej inteligencji (Artificial intelligence - AI), który został stworzony przez organizację badawczą OpenAI. Opiera on swoje działanie na zaawansowanym algorytmie przetwarzania języka naturalnego, który pozwala na analizę i generowanie tekstów oraz przeprowadzanie rozmów z użytkownikami w sposób niemalże naturalny. Według przewidywań globalny rynek sztucznej inteligencji osiągnie wartość 1,59103 bln USD w 2030 roku, a narzędzia takie, jak Chat GPT będą odgrywały kluczową rolę w jego rozwoju, przede wszystkim z uwagi na coraz bardziej powszechne ich zastosowanie, w tym w branży finansowej.
To, że firmy z sektora finansowego inwestują duże środki w rozwój sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, wiadomo od dawna. Ich implementacja w dużych korporacjach pozwala na wykorzystanie zgromadzonych danych w celu generowania zysków, poprawy jakości obsługi klienta, rozwijania oferty produktów i usług oraz przyczynia się do rozwoju samego sektora bankowego. To, co jednak było do tej pory rzadko spotykane to trend wykorzystywania AI przez prywatnych i początkujących inwestorów. Ci, dzięki ogólnodostępnym narzędziom, takim jak Chat GPT, zyskali możliwość łatwiejszego podejmowania trafnych decyzji inwestycyjnych, m.in. poprzez szczegółową analizę dużych zbiorów danych, w tym informacji o rynkach finansowych, trendach, notowaniach, wynikach finansowych firm, a także badań nastrojów rynkowych.
"Wraz z dynamicznym postępem technologicznym, wykorzystanie narzędzi takich jak Chat GPT w branży finansowej staje się coraz bardziej powszechne. Już teraz pomagają one zwłaszcza początkującym inwestorom w podejmowaniu szybkich, a zarazem przemyślanych decyzji, co jest szczególnie istotne w przypadku inwestycji na rynkach o dużych wahaniach cenowych, takich jak rynek walutowy czy kryptowalutowy. Choć sztuczna inteligencja nigdy nie powinna całkowicie przejmować odpowiedzialności i zastępować wiedzy i ludzkiej intuicji, jej zastosowanie w sektorze finansowym znacząco może poprawić zarządzanie ryzykiem, przyspieszyć rozwój branży i zapewnić inwestorom większą kontrolę nad ich portfelami inwestycyjnymi" - wskazuje Olena Bondar, dyrektor biura Freedom Finance Europe Poland.
Dzięki obszernej analizie danych z giełdy, informacji publikowanych w mediach oraz danych bieżących i historycznych, sztuczna inteligencja może identyfikować sygnały wskazujące na potencjalne oszustwa i nieprawidłowości oraz pomóc w określenia ryzyka inwestycyjnego. Co więcej, nowoczesne algorytmy uczenia maszynowego mogą pomóc w przewidywaniu wzrostów lub spadków wartości akcji, co pozwala inwestorom minimalizować straty i zwiększać zwroty z inwestycji. AI może również wspierać w przewidywaniu innych trendów rynkowych, takich jak zmiany w kursach walut czy wycena surowców, co z kolei pozwala inwestorom na lepsze dostosowanie swoich strategii do zmieniających się warunków rynkowych.
_________________________________________________________________________________________
Freedom Finance Europe to międzynarodowy broker internetowy znany pod marką Freedom24, należący do międzynarodowej grupy inwestycyjnej Freedom Holding Corp. Akcje holdingu notowane są na giełdzie NASDAQ, a jego działalność jest regulowana przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Freedom Finance Europe oferuje swoim klientom bezpośredni dostęp do największych światowych giełd papierów wartościowych, profesjonalną analitykę papierów wartościowych oraz dedykowane aplikacje handlowe.

Ailleron Innovation Forum 2025: Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy

Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.

Przedsiębiorcy oczekują sprawiedliwego traktowania przez organy podatkowe
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Prawo
Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.