Komunikaty PR

Coraz więcej firm zainteresowanych outsourcingiem BHP

2020-02-19  |  14:00
Biuro prasowe
Kontakt
Adriana Kondratowicz
PR Expert

Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl

Liczba firm korzystających w Polsce z outsourcingu BHP podwaja się z roku na rok. Przedsiębiorcy dostrzegają kluczowe zalety tego rozwiązania: oszczędność, optymalizację zarządzania sprzętem oraz bezpieczeństwo prawne. Tymczasem dostawcy usług wprowadzają nowości.

           

Konieczność ponoszenia wysokich kosztów związanych z zapewnieniem indywidualnej ochrony pracowników powoduje, że pracodawcy traktują przepisy BHP nazbyt liberalnie. Ma to przełożenie na mniejsze bezpieczeństwo pracy i wzrastające niezadowolenie pracowników. Aby poprawić sytuację, pracodawcy szukają oszczędności i optymalizacji działań. Coraz więcej firm znajduje je w outsourcingu BHP.

 

Konieczność znalezienia lepszych rozwiązań spowodowała, że w ostatnim czasie rynek bardzo przyspieszył. To wynika także z rosnącej świadomości pracodawców odnoście konieczności właściwego zabezpieczania pracowników. Liczba przedsiębiorstw korzystających z outsourcingu podwaja się z roku na rok. – Obsługujemy już ponad 40 firm, a ledwie trzy lata temu były tylko dwie – informuje Janusz Surma, prezes spółki Impel Delivery wchodzącej w skład Grupy Impel. – W każdym roku notujemy stuprocentowe wzrosty. W naszym systemie jest kilkadziesiąt tysięcy pracowników – przybliża.

 

Oszczędność

Coraz więcej pracodawców zdaje sobie sprawę z tego, że nie może oszczędzać na środkach BHP, ponieważ to grozi poważnymi konsekwencjami. Koszty są nieuniknione. Dzięki outsourcingowi można je jednak znacznie zmniejszyć. W pierwszym okresie między 10 a 20%. – Średniej wielkości firma zatrudniająca ok. tysiąca pracowników wydaje na BHP w granicach miliona złotych rocznie. W pierwszych dwunastu miesiącach może ona oszczędzić do 150 000 zł – twierdzi ekspert.

 

Oszczędności wynikają z dwóch rzeczy. Po pierwsze outsourcing pozwala znacząco zmniejszyć liczbę osób zaangażowanych w proces zapewniania środków ochrony BHP w danym zakładzie pracy. Ma to związek np. z uproszczoną księgowością faktur za dostawę kasków, kamizelek, rękawic, butów itp. Wykorzystywane w outsourcingu nowoczesne oprogramowanie generuje fakturę zbiorczą wraz z załącznikiem w dowolnym formacie, który odzwierciedla koszty danej firmy. Można ją w prosty sposób wyeksportować do systemu księgowego w kilka minut. – Nie ma potrzeby utrzymywania sztabu ludzi, który zastanawia się, jak przypisać stos faktur otrzymanych od kilku dostawców do konkretnych działów – wyjaśnia prezes. – Ponadto do obsługi w pełni zaopatrzonego i dobrze zorganizowanego magazynu wystarczy jedna osoba. Co więcej, jest to pracownik firmy outsourcingowej – dodaje.

 

Po drugie oszczędności wynikają ze znacznego uszczelnienia procesu wydawania towarów. W systemie komputerowym wszystko jest przejrzyste i dokładnie oznaczone: imię i nazwisko, stanowisko pracy, elementy wyposażenia przysługujące w danym okresie czasu, terminy ich wydania, zwrotów itd. – Dzięki temu odzież robocza jest wydawana właściwym osobom, we właściwym czasie i we właściwej ilości. Co ważne, pracownik dostaje odzież o odpowiednich atrybutach. Taką, która go ochroni. Wszystko zgodnie z przepisami i w trosce o optymalizację kosztów – zaznacza Janusz Surma.

Zwykle firmy zatrudniające tysiące pracowników i korzystające z przestarzałych metod mają problem z kontrolowaniem takich rzeczy. Odzież znika z zakładu pracy, jest noszona zbyt długo, wyposażenie ochronne pracowników jest niekompletne. Tymczasem w systemie elektronicznym wszystko jest do sprawdzenia w każdej chwili.

 

Bezpieczeństwo i prostota

Oszczędność to tylko jedna z głównych zalet outsourcingu BHP. Wśród najważniejszych jest też bezpieczeństwo prawne, które jest zapewniane przez elektroniczne katalogowanie podpisanych oświadczeń, kart produktów i innych dokumentów. – Kolejnym atutem jest to, że firma może skoncentrować się na sednie swojej działalności, oddając BHP w profesjonalne ręce – wymienia prezes spółki Impel Delivery.

 

Mocną stroną jest również prostota systemu outsourcingu, który wykorzystuje specjalistyczne oprogramowanie Pro-Serv. Jego częścią jest katalog produktów (stworzony według wymogów danej firmy i dostosowany do warunków pracy) w formie sklepu internetowego. Dzięki oprogramowaniu precyzyjnie wiadomo, że pracownikowi Kowalskiemu przysługują jedne buty na rok, jedna kurtka na dwa lata i gogle do zużycia, a Nowakowi należy się co innego. W systemie widać kiedy, co i komu należy zamówić. Są w nim wszyscy pracownicy: od prezesa po ostatniego pracownika liniowego.

 

System Pro-Serv stale się rozwija. Ostatnią nowością jest możliwość uwzględniania przyszłych wydatków na sprzęt BHP w budżecie firmy. - Mając wszystkich pracowników w systemie i wiedząc, jakie towary się kończą w danym roku, jesteśmy w stanie wygenerować raport, który powie pracodawcy, jakie środki zabezpieczyć na wydatki w przyszłym okresie. Wszystko jest pod kontrolą – wyjaśnia prezes.

 

Outsourcing BHP to rozwiązanie dla każdej firmy, niezależnie od jej wielkości. Największe korzyści odczuwają przedsiębiorstwa przemysłowe zatrudniające ponad tysiąc osób i takie, które mają rozproszone struktury np. w postaci oddziałów w całej Polsce. – Tam, gdzie skala działalności jest największa, są największe oszczędności – przyznaje Janusz Surma.

 

Im więcej różnych zagrożeń wynikających w pracy w danym środowisku, tym więcej firma wydaje na środki ochrony indywidualnej pracowników. Prezes Janusz Surma tłumaczy, że rynek, zmęczony konkurencją cenową dostawców, poprosił o inne rozwiązanie: usługę przynoszącą wymierne oszczędności oraz pomagającą opanować skomplikowany proces zarządzania odzieżą i sprzętem ochronnym.

 

https://www.impel.pl/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: PR Expert
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse 5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego Biuro prasowe
2024-12-31 | 11:00

5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego

fot. IBI Polska Rok 2024 przyniósł przedsiębiorcom wyzwania związane z wysokimi stopami procentowymi i trudniejszym dostępem do kredytów bankowych. W takich warunkach
Finanse Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
2024-12-29 | 18:00

Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników

Jednym z najbardziej wartościowych świadczeń pozapłacowych jest ubezpieczenie na życie, które nie tylko wspiera zatrudnionych w trudnych chwilach, ale także buduje wizerunek
Finanse Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
2024-12-27 | 17:00

Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych

Obligacje korporacyjne wyemitowane przez Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. zadebiutowały na rynku Catalyst 29 listopada. Papiery dłużne o wartości 6 mln złotych stanowią pierwszy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

IT i technologie

W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]

Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.

Edukacja

Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami

Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.

Fundusze unijne

Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty

Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.