Czy imigranci będą pracować na nasze emerytury? Komentarz Roberta Majkowskiego
Polska ma problemy z demografią, podobnie jak inne kraje Unii Europejskiej. Społeczeństwo starzeje się, liczba ludności spada, rodzi się coraz mniej dzieci. Od 1989 roku współczynnik dzietności nie przekracza 1,5 dziecka na kobietę w wieku rozrodczym, a to oznacza problemy z zastępowalnością pokoleń.[1] Z raportu pt. „Demografia” przygotowanego przez Warsaw Enteprise Institute wynika, że zastępowalność pokoleń gwarantuje dopiero wskaźnik na poziomie 2,1-2,15.[2] By ratować sytuację, Rząd zdefiniował 11 obszarów, które wpływają na dzietność, a później ogłosił projekt Strategii Demograficznej 2040. Czy to pomoże? Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM, ma szereg wątpliwości. Jego zdaniem najlepszym i najszybszym sposobem ratowania sytuacji jest zwiększanie salda migracji i zatrudnianie obcokrajowców. To oni mogą być siłą napędową gospodarki. To oni mogą poprawić kondycję systemu emerytalnego i podatkowego.
Rząd ogłosił niedawno projekt Strategii Demograficznej 2040. Proponuje, by polskie rodziny dostały wsparcie w obszarze materialnym, społecznym, kulturowym oraz zdrowotnym. Planowane są również zmiany w polityce mieszkaniowej. Wszystkie propozycje rządowe mają prowadzić do tego, by w Polsce rodziło się więcej dzieci.
Tymczasem Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM podkreśla, że jego zdaniem jest za późno na „ratowanie” problemu z dzietnością w ten sposób. Twierdzi, że mniejsza liczba urodzeń to tylko wierzchołek góry lodowej. Kolejnym problemem jest bilans ujemny, a więc rzeczywistość po-covidowa, w której notuje się więcej zgonów, niż urodzeń. Jego zdaniem jedynym sposobem na ratowanie sytuacji „tu i teraz” jest otwarcie rynku pracy dla obcokrajowców w wieku produkcyjnym i reprodukcyjnym. Zatrudnianie obcokrajowców może wpłynąć nie tylko na problemy z dzietnością, ale również zagwarantować wpływy podatkowe, uzupełnić państwową kasę, z której będą wypłacane przyszłe emerytury, ożywić całą gospodarkę. Jednym słowem przeciwdziałać zapaści demograficznej i ekonomicznej.
Otwartość na zagraniczną siłę roboczą to droga do dobrobytu
Komentarz Roberta Majkowskiego, Prezesa Funduszu Hipotecznego DOM
Polska wkroczyła w okres kolejnego kryzysu demograficznego. Z danych GUS wynika, że jeszcze kilka lat temu, a dokładniej w 2013 roku, seniorzy stanowili blisko 15 proc. populacji. W 2050 roku osoby w wieku 65+ będą stanowić aż 32 proc. populacji. Już dziś liczba ludności spada, a trend ten będzie się nasilał. Według szacunków GUS liczba ludności zmniejszy się do 2050 roku o 12 proc. a to oznacza, że spadnie również liczba kobiet w wieku rozrodczym.[3] Do problemów z dzietnością dochodzi rzeczywistość, którą zafundował nam Covid. Bilans po-covidowy jest ujemny. Jak podaje GUS w ostatnich 12 miesiącach urodziło się 343,9 tys. dzieci, ale zmarło 539,8 tys. osób. Oznacza to, że w ostatnim roku zmarło o 195,9 tys. osób więcej niż się urodziło. Pandemię trzeba też rozpatrywać również jako silny „hamulec ekonomiczny” do planowania i powiększania rodziny. Wiele miejsc pracy przestało istnieć lub jest zagrożonych, panuje niepewność ekonomiczna i finansowa.
Zmiany demograficzne, społeczne i pandemiczne już zmieniły rynek pracy i całą gospodarkę. System emerytalny chwieje się w posadach, a polskie emerytury należą do najniższych w Europie. Ostatni bilans urodzeń wskazuje, że już nie ma kto pracować na nasze przyszłe emerytury, a w najbliższej przyszłości rąk do pracy będzie jeszcze mniej. Nowe propozycje rządowe nie zadziałają w krótkiej perspektywie czasu, a konkretne rozwiązania potrzebne są już teraz.
Jednym z kół ratunkowych – w mojej opinii – są imigranci. Zwiększanie salda migracji, napływ osób w wieku produkcyjnym i reprodukcyjnym poprawi kondycję systemu podatkowego i emerytalnego. Już w 2020 roku doszło do przełamania trendu migracji (obserwujemy zresztą większą skalę imigracji niż emigracji). W Polsce wydaje się obecnie o 6 razy więcej pozwoleń na pracę dla cudzoziemców niż w 2015 roku. Napływ imigrantów może spowodować wzrost dzietności już za 5-10 lat oraz zwiększyć liczbę gospodarstw domowych. A to ma wpływ chociażby na wzrosty na podaż pracy oraz inne wskaźniki konsumpcji.
Jednym z kół ratunkowych dla sytuacji ekonomicznej emerytów powinna być, moim zdaniem, hipoteka odwrócona. To doraźne i bezpieczne rozwiązanie dostępne od ręki, a jednocześnie gwarantujące poprawę jakości życia na emeryturze. Jeżeli „skarbonka państwowa” świeci pustkami, jeśli zmiany proponowane przez rząd nie wpłyną znacząco na wzrost liczby urodzeń, a napływ imigrantów zwiększy dzietność ale za 5-10 lat, zapewnijmy seniorom rozwiązanie finansowe, z którego mogą korzystać już teraz. Korzyści z hipoteki odwróconej dostrzegane są od dawna w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Włoszech i innych krajach. Według najnowszego raportu EPPARG (European Pensions and Property Asset Release Group) oraz Ernst & Young globalny rynek hipoteki odwróconej urośnie do 2031 roku trzykrotnie. Dlaczego? Bo to rozwiązanie nie tylko na problemy finansowe seniorów ale również na problemy współczesnego świata: zarówno te demograficzne jak i ekonomiczne. Należy jednak pamiętać, że hipoteka odwrócona, to tylko jeden z elementów „puzzli emerytalnych”.
[1] https://wiadomosci.onet.pl/kraj/rzad-oglosil-projekt-strategii-demograficznej-2040/535kn8e
[2] /news/jeszcze-w-czerwcu-rzad,p620552231
[3] /news/jeszcze-w-czerwcu-rzad,p620552231
5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego
Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Producenci drobiu obawiają się liberalizacji handlu z Mercosurem i Ukrainą. Ostrzegają przed zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego w UE
Umowa o wolnym handlu z krajami Mercosur może się okazać zagrożeniem dla polskich i europejskich producentów drobiu – ocenia Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza. Dziś 25 proc. mięsa z piersi kurczaka spożywanego w UE pochodzi z krajów spoza Wspólnoty – ocenia AVEC. Dodatkowy kontyngent z krajów Ameryki Południowej w wysokości 180 tys. t oznacza, że łącznie importowalibyśmy do UE 1,1 mln t mięsa drobiowego. Unijnych producentów niepokoją też stosunki handlowe z Ukrainą.
Prawo
Eksperci apelują o zmiany w konstrukcji podatków od nieruchomości. Danina od wartości byłaby bardziej sprawiedliwa i transparentna
Polska jest jednym z nielicznych unijnych państw, gdzie wysokość podatku od nieruchomości zależy od jej powierzchni, a nie wartości. Dyskusja nad zmianą systemu toczy się w Polsce od kilku dekad, ale hamują ją przede wszystkim obawy społeczne o wzrost daniny. Eksperci jednak przekonują, że podwyżki podatku od nieruchomości nie muszą iść w parze ze zmianą, a nowe rozwiązanie byłoby bardziej sprawiedliwe i z korzyścią dla transparentności rynku oraz samorządów.
Konsument
Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
Ponad połowa Polaków chciałaby głosować przez internet – wynika z analizy CBOS. Już dziś niektóre państwa na świecie korzystają z głosowania elektronicznego, a wiele innych rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowym liderem w tym zakresie jest Estonia, gdzie od 2005 roku działa e-voting. Także w Polsce po wyborach w 2023 roku pojawił się tego typu pomysł. Okazuje się jednak, że choć wola społeczna zdigitalizowania sposobu wyboru rządzących jest, to woli politycznej ciągle brakuje. Nie wiadomo też, która z platform mogłaby pełnić rolę bezpiecznej urny wyborczej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.