Komunikaty PR

CZY INWESTYCJA W ZŁOTO OKAŻE SIĘ ZŁOTYM ŚRODKIEM NA RECESJĘ?

2020-05-13  |  10:00
Kontakt
Maria Kowalska
Face it

Bagatela 10
02-003 Warszawa
j.owsianko|agencjafaceit.pl| |j.owsianko|agencjafaceit.pl
+48 503 543 876
www.agencjafaceit.pl

Cykliczność rynków od wielu lat jest zaburzona przez masowy skup aktywów przez banki centralne. Quantitative Easing i utrzymujące się przez dekadę niskie stopy procentowe okazały się tymczasowymi środkami zaradczymi. Umożliwiły one rynkom wyjście z ostatniego kryzysu w latach 2007-2008 i osiągnięcie nowych rekordów na indeksach giełdowych, ale jednocześnie powiększyły znacząco globalne wskaźniki długu. Inwestorzy oczekiwali zatem nadejścia recesji, ale nikt nie spodziewał się, jak bardzo przyspieszy i pogłębi ją Covid-19. Mowa o zjawisku globalnym, nie ma zatem możliwości, aby ominęło to polską gospodarkę. Dla oszczędności przeciętnego człowieka istnieje jednak szansa na zachowanie swoich oszczędności w okresie długoterminowym. Jest nią złoto.

Jak głęboka będzie recesja i ile na niej stracimy?

Stan rodzimej gospodarki jest zły, gdyż jest powiązany w dużym stopniu z eksportem do strefy Euro. Popyt na świecie został ograniczony przez pandemię koronawirusa. W najbliższym czasie nie ma szans na powrót do poziomów produkcyjnych i popytowych sprzed kilku lat, a tym bardziej do pełnej normalności, jaką znaliśmy. Kto zdecyduje się na zakup nowego samochodu, gdy jutro nie jest pewne? Społeczeństwo europejskie, w tym polskie, należy do jednego z najbardziej „zakredytowanych” na świecie. Banki już teraz zaostrzają warunki udzielania pożyczek i kredytów hipotecznych. A co gdy zaczną wymagać wcześniejszej spłaty zadłużenia? Co gdy zabraknie nam pieniędzy na spłatę czynszu lub rat?

Już teraz 28% polskich przedsiębiorstw planuje redukcje, a 46% planuje obniżenie wynagrodzeń z powodu epidemii. Tylko 26% przedsiębiorstw posiada zasoby umożliwiające im przetrwanie zamknięcia dłużej niż kwartał. Stan rodzimej gospodarki zależy od szybkości, z jaką rząd będzie odblokowywać kolejne sektory, ale też od kondycji naszych partnerów handlowych. Tymczasem pojawiające się wiadomości z Korei i Singapuru o nawrocie koronawirusa u osób już wyleczonych zdają się potwierdzać najgorsze – czekają nas kolejne fale zarażeń.

- Dotknęło nas coś, czego jeszcze nigdy nie doświadczyliśmy. Połowa ludzi na świecie przebywa na kwarantannie i boi się o swoje życie i przyszłość. Nie wiemy, jak będzie wyglądać świat i czy się w nim odnajdziemy. Zaczynamy wchodzić w fazę, gdy konsument martwi się o jutro i planuje swoje wydatki bardzo rozsądnie. Przez to będzie mniej pieniędzy na rynku, co grozi deflacją - komentuje Dawid Muszyński, prezes firmy Flyingatom.Gold, zajmującej się sprzedażą inwestycyjnego złota, srebra i diamentów.

Powrót do normalności, jaką znaliśmy dotychczas, nie będzie możliwy. - Świat się zmieni. Chiny wysuną się na czele jako największa potęga gospodarcza. To one będą dyktować warunki, nie USA. Teraz większość produktów jest produkowanych w Chinach. Co z tego, że nadrukujemy pieniędzy, jeśli nie będzie gdzie ich wydać? Najprawdopodobniej kraje zaczną wracać z produkcją do siebie i uruchamiać fabryki w swoich krajach – dodaje Dawid Muszyński.

Jak znaleźć złoty środek, aby uchronić nasze oszczędności?

Co zatem robić, aby nie stracić i przenieść wartość tak ciężko wypracowanych oszczędności w czasie? Grać na giełdzie, zakopywać walutę w słoikach, a może kupować obligacje rządowe?

- Nie należy inwestować na giełdzie, bo teraz giełda straciła sens. Jest jak kasyno. Za to złoto zawsze było dobrą formą inwestowania. W złoto nie inwestuje się, by zostać milionerem, tylko by przechować wartość. Inwestycja w złoto daje nam bezpieczeństwo i komfort psychiczny, gdyż akumulujemy wtedy kapitał - komentuje Dawid Muszyński.

Ceny złota od blisko roku kierują się do góry, co jest powiązane z utratą wartości nabywczej pieniądza. Obecna cena oscyluje wokół 1700 dolarów amerykańskich. Nawet pomimo krótkoterminowej spodziewanej zmienności, perspektywy długoterminowe są bardzo pozytywne. Na inwestycji w złoto, na rynku polskim można było zatem zarobić ok. 15-20%. Należy jednak pamiętać, aby inwestować w złoto „fizyczne”, a nie „wirtualne”.

W końcu chodzi o ochronę swoich ciężko zarobionych pieniędzy.

Więcej informacji: https://flyingatom.gold

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Face it
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse BRAK ZDJĘCIA
2025-03-24 | 13:30

Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech

Polska scena fintechowa dynamicznie się rozwija, a lokalne firmy technologii finansowej coraz śmielej wkraczają na rynki międzynarodowe. Współpraca Walletto Fintech Poland z Fintech Poland otwiera nowe możliwości
Finanse Obawiasz się bessy na giełdzie? Sprawdź, co łączy największe krachy w historii
2025-03-19 | 10:00

Obawiasz się bessy na giełdzie? Sprawdź, co łączy największe krachy w historii

Giełdę określa się często mianem barometru gospodarki, gdyż w dużej mierze oddaje kondycję najważniejszych spółek i ogólne nastroje na rynku. Tym samym, indeksy
Finanse Siła kobiet w biznesie: Anna Górecka-Kuczmowska na czele finansów i księgowości w Thompson&Stein
2025-03-11 | 06:00

Siła kobiet w biznesie: Anna Górecka-Kuczmowska na czele finansów i księgowości w Thompson&Stein

Anna Górecka-Kuczmowska, z wieloletnim doświadczeniem w branży finansowej, dołączyła do zespołu Thompson&Stein jako Head of Finance and Accounting CEE. Na nowym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

Prawo

Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.