Komunikaty PR

Czy obecny skok inflacji jest jednorazowy?

2024-09-03  |  10:00
Biuro prasowe

• W lipcu odnotowano skokowy wzrost inflacji do poziomu 4,2 proc. To niemal o 2 pkt proc. więcej niż zakładały rządowe plany.

• Największe skoki cen w ostatnim półroczu zanotowano w edukacji, budownictwie, handlu i sektorze HoReCa. Podwyżki omijają na razie transport czy łączność. 

• Ceny rok do roku wzrastały najbardziej w edukacji (9,0 proc.), w przypadku restauracji i hoteli (7,7 proc.) oraz kategorii innych towarów i usług (4,3 proc.). W przypadku produkcji budowlano-montażowej, w porównaniu z lipcem 2023 r. ceny wzrosły o 6 proc.

 

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja CPI (czyli indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych) była o 4,2 pkt proc. wyższa w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku. To istotny wzrost także względem czerwca br., gdy wskaźnik ten wynosił 2,6 proc. To także dużo więcej niż zakłada cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego, który wyznaczono na poziomie 2,5 proc. 

 

Kto najbardziej boi się inflacji

 

Ekonomiści wskazują, że ten skokowy wzrost inflacji spowodowany jest przede wszystkim przez tzw. odmrożenie cen energii, czyli podwyżki cen gazu i prądu. One bezpośrednio oddziałują na niemal wszystkie sektory naszej działalności, a tym samym prowadzą do wzrostu kosztów prowadzenia firm oraz rosnących cen.  

 

- Obserwujący sytuację na rynku liczyli się z takim ryzykiem. Rosnące ceny energii to kłopot dla niemal każdego biznesu. Obecny wzrost nie musi jednak przerodzić się w trend. Niemniej nie wolno go lekceważyć, gdyż już dziś napływają informacje z banku centralnego, że w kolejnych miesiącach wskaźnik inflacji może jeszcze rosnąć i ostatecznie sięgnąć nawet poziomu 6 proc. Przedsiębiorcy działający w energochłonnych branżach takich jak wytwórstwo przemysłowe czy obróbka metali, branża chemiczna już powinni akumulować środki na złagodzenie wyższych kosztów energii – mówi Magdalena Martynowska-Brewczak, członek zarządu eFaktor.

 

To w tych sektorach ceny szybują w górę

 

Przy dotychczas zachowywanym celu inflacyjnym ceny rok do roku wzrastały najbardziej w edukacji (9,0 proc.), w przypadku restauracji i hoteli (7,7 proc.) oraz kategorii innych towarów i usług (4,3 proc.). Najbardziej zauważalny skok w sektorze edukacyjnym wynika z rosnących kosztów prowadzenia placówek oświatowych i szkolnictwa wyższego. Z kolei wzrost cen w gastronomii i hotelarstwie jest odzwierciedleniem turbulencji, jakie sektor w dalszym ciągu przeżywa po okresie pandemicznych ograniczeń. Lato to dla branży wysoki sezon, kiedy musi zebrać zyski z wcześniejszych inwestycji np. w miejsca noclegowe czy infrastrukturę do przygotowywania żywności.

 

Jak wynika z najnowszych danych GUS, wzrost cen na podobnym poziomie odnotowano w produkcji budowlano-montażowej, gdzie w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku wzrosły one o 6 proc. Nieco lepiej te podwyżki wyglądają w sektorach takich jak zdrowie (2,8 proc.) łączność (2, proc.) czy transport – 2,2 (proc.).

 

- Oznacza to, że na podwyżki wynikające bezpośrednio z obecnych czynników inflacyjnych przyjdzie nam jeszcze jakiś czas poczekać. Być może część przedsiębiorców już wcześniej wzięła pod uwagę nadchodzące rosnące koszty i zapobiegliwie wkalkulowała je sobie, dlatego też te kolejne wzrosty nie muszą być wyjątkowo dotkliwe. Niemniej jednak poziom inflacji w kolejnych miesiącach jest czynnikiem ryzyka dla wielu biznesów – mówi Magdalena Martynowska-Brewczak z eFaktor. 

 

Ekonomiści uspokajają – zaradni przygotowują się 

 

Specjaliści uspokajają, że koszty prowadzenia biznesu w kontekście inflacji w nadchodzących miesiącach nie powinny wyraźnie się pogorszyć. "W dalszej części roku inflacja będzie względnie stabilna poruszając się w przedziale między 4 proc. a 4,5 proc. Na koniec roku inflacja według naszych prognoz wyniesie 4,5 proc.” – możemy m.in. przeczytać w raporcie Banku Pekao. Inni eksperci prognozują większy wzrost nawet do 6 proc.

 

- Z doświadczenia wiemy, że sytuacja na rynku jest bardzo dynamiczna. Wpływ na nią mają nie tylko czynniki wewnętrzne jak ustalenia banku centralnego, ale również zewnętrzne. Zagraniczne konflikty wpływające np. na ceny ropy oraz destabilizację na rynkach światowych, również wpływają i na naszą gospodarkę. Ewentualne zerwane łańcuchy powiązań biznesowych odbijają się zarówno na tych dużych, jak i mniejszych firmach. Dlatego pomimo optymistycznych prognoz, warto już dziś zadbać o zabezpieczenie jak największej ilości aktywów, które pozwalają na swobodne funkcjonowanie firmy w zmiennych i nieprzewidywalnych warunkach – doradza ekspertka z eFaktor. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse 5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego Biuro prasowe
2024-12-31 | 11:00

5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego

fot. IBI Polska Rok 2024 przyniósł przedsiębiorcom wyzwania związane z wysokimi stopami procentowymi i trudniejszym dostępem do kredytów bankowych. W takich warunkach
Finanse Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
2024-12-29 | 18:00

Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników

Jednym z najbardziej wartościowych świadczeń pozapłacowych jest ubezpieczenie na życie, które nie tylko wspiera zatrudnionych w trudnych chwilach, ale także buduje wizerunek
Finanse Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
2024-12-27 | 17:00

Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych

Obligacje korporacyjne wyemitowane przez Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. zadebiutowały na rynku Catalyst 29 listopada. Papiery dłużne o wartości 6 mln złotych stanowią pierwszy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

IT i technologie

W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]

Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.

Edukacja

Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami

Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.

Fundusze unijne

Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty

Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.