DORA: ostatni dzwonek dla rynku finansowego w Polsce
17 lipca 2024 r. ogłoszony zostanie drugi zestaw regulacyjnych standardów technicznych (tzw. RTS-ów) dotyczących DORA (Digital Operational Resilience Act). To przepisy wykonawcze do jednej z najbardziej złożonych i kompleksowych regulacji prawnej, jakie w ostatnich latach powstały w UE. Jej celem jest wzmocnienie odporności operacyjnej sektora finansowego na zagrożenia cybernetyczne.
DORA wymaga od podmiotów finansowych współpracy jedynie z dostawcami usług ICT, którzy przestrzegają odpowiednich, wysokich norm bezpieczeństwa informacji. Jeśli współpraca dotyczy krytycznych lub istotnych funkcji, podmioty finansowe muszą należycie zbadać, czy dostawcy stosują najbardziej aktualne i najwyższe standardy bezpieczeństwa informacji.
W dobie wysokiego skomplikowania usług ICT oraz częstego outsourcingu nawet krytyczne funkcje podmiotów finansowych są realizowane przez dostawców ICT. RTS-y precyzują te elementy, które powinny być oceniane przez podmioty finansowe. Często określają konkretne wymagania techniczne, które muszą być spełnione przez systemy, procesy lub produkty, aby być zgodne z przepisami prawnymi.
Publikacja drugiej grupy RTS-ów to ostatni dzwonek dla instytucji finansowych, aby rozpocząć intensywne prace nad wdrożeniem wymogów regulacji unijnych. Ekspert w dziedzinie prawnych i technologicznych aspektów DORA – Mikołaj Otmianowski, wskazuje, że kluczowym elementem tego procesu jest szacowanie ryzyka.
– Dziś informacja finansowa jest jedną z tych najcenniejszych. Nie chodzi tylko o możliwość kradzieży pieniędzy z naszego konta w banku. Ci, którzy czyhają na te dane mogą zyskać wiedzę o naszych skłonnościach, przyzwyczajeniach i nałogach. A to daje wiedzę: kogo można okraść, kogo szantażować, kogo postawić w niekorzystnej sytuacji w transakcji biznesowej – podkreśla Mikołaj Otmianowski. – Bez odpowiedniej ochrony danych finansowych stoimy przed widmem ogromnych strat – nie tylko finansowych, ale także operacyjnych i reputacyjnych.
Publikacja RTS-ów to ostatni dzwonek nie tylko dla instytucji finansowych, ale również ogromnej rzeszy dostawców usług ICT. Jednym z najtrudniejszych aspektów wdrażania DORA jest kompleksowość procesu szacowania ryzyka w dużej organizacji finansowej.
– Wyobraźmy sobie instytucję finansową jako statek na burzliwym oceanie. Analiza ryzyka to jak dokładna mapa, na której zaznaczone są wszystkie niebezpieczeństwa – od ukrytych raf po groźne prądy morskie. To także przyrządy nawigacyjne, które pozwalają zorientować się w aktualnej pozycji. Bez tej mapy i przyrządów nawet doświadczony kapitan jest skazany na ślepe dryfowanie w nieznane, narażając statek i jego pasażerów na katastrofę – wyjaśnia Mikołaj Otmianowski.
DORA nie narzuca jednej konkretnej metodyki analizy ryzyka, ale wymaga, aby ta analiza koncentrowała się na wartości i krytyczności posiadanych aktywów oraz wpływie ich utraty na funkcje biznesowe. Analiza ryzyka powinna być przeprowadzana regularnie i zawsze w przypadku znaczących zmian w środowisku ICT, co pozwala na wczesne wykrywanie zagrożeń i podejmowanie działań zapobiegawczych.
Podmioty finansowe muszą dostosować swoje ramy zarządzania ryzykiem, obejmujące strategie, polityki, procedury i narzędzia ICT, do swojej specyfiki operacyjnej. Kluczowe jest także zarządzanie ryzykiem związanym z zewnętrznymi dostawcami ICT. Dlatego wdrażanie DORA wymaga nie tylko technologicznych narzędzi, ale także zmiany mentalności i podejścia do zarządzania ryzykiem.
– Na szczęście DORA opiera się na zasadzie proporcjonalnego podejścia do zarządzania ryzykiem i uwzględnia różne możliwości i potrzeby w zakresie instytucji finansowych w zależności od ich wielkości i charakteru działalności. Jednak oznacza to jednocześnie, że nie ma jednego, gotowego zestawu procedur lub dokumentów, których zastosowanie pozwoli ogłosić: „Jesteśmy zgodni z DORA” – dodaje Mikołaj Otmianowski.
Instytucje finansowe muszą działać teraz, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim klientom i uniknąć poważnych konsekwencji regulacyjnych. Wprowadzenie DORA to wyzwanie, ale także szansa na zbudowanie silniejszych, bardziej odpornych na zagrożenia struktur operacyjnych.
– Dzięki drugiej paczce RTS-ów podmioty finansowe mają wytyczne w jakie sposób skutecznie monitorować i reagować na incydenty, co przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa i stabilności sektora finansowego. Dodatkowo, standaryzacja procesu raportowania ułatwia analizę i porównywanie danych między różnymi podmiotami oraz umożliwia szybką reakcję na potencjalne zagrożenia – podsumowuje Otmianowski.
Standardy zostaną opublikowane 17 lipca 2024 roku, czyli sześć miesięcy przed wejściem w życie DORA, tj. od 17 stycznia 2025 roku.
*****
Radca prawny Mikołaj Otmianowski – prawnik z wykształcenia i współtwórca rozwiązań LegalTech, m.in. oprogramowania https://rigdora.pl. Był odpowiedzialny za przełożenie rozporządzenia DORA na zastosowanie prawa w praktyce i połączenie go z innymi przepisami UE oraz polskimi. Współtworzy oprogramowanie, które sprawia, że ryzykiem można zarządzać systemowo w jednym narzędziu.
DAPR – firma oferująca rozwiązania LegalTech. Tworzy ją zespół ekspertów w obszarach IT i cyberbezpieczeństwa, prawa i metodyki przeprowadzania analizy ryzyka. DAPR oferuje oprogramowanie służące do analizy i zarządzania ryzykiem w kontekście DORA (produkt RIG DORA) oraz RODO (produkt RIG RODO).
Polacy czytają, ale księgarnie toną w długach
Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla biur rachunkowych
Technologia prawą ręką przedsiębiorcy - 5 narzędzi opartych na AI
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.