Freedom Holding Corp. ogłasza wzrost rocznych przychodów o 15%
Freedom Holding Corp., założyciel Freedom Finance Europe, ogłosił wyniki finansowe za rok fiskalny 2023, zakończony 31 marca. W ciągu tego okresu, spółka odnotowała wzrost rocznych przychodów o 15%, osiągając kwotę 795,7 milionów dolarów.
Tak dobre wyniki Freedom Holding Corp. są pokłosiem dynamicznego rozwoju firmy na nowe obszary, m.in. ekspansji portfela kredytowego oraz zwiększenia udziału obligacji w portfolio handlowym firmy, intensyfikacji aktywności zakupowej i sprzedaży walut obcych oraz poszerzenia oferty o nowe usługi ubezpieczeniowe. Jak można przeczytać w sprawozdaniu finansowym firmy, na koniec mijającego roku obrotowego, koszty spółki holdingowej wzrosły o 233,7 milionów dolarów, czyli o 72%. Wynikało to w dużej mierze ze wzrostu kosztów finansowania krótkoterminowego poprzez transakcje typu REPO w związku z rosnącym portfelem inwestycyjnym, wzmożonymi kosztami administracyjnymi wynikającymi z pomocy humanitarnej dla fundacji charytatywnej w Ukrainie oraz wzrostem wynagrodzenia i premiami dla pracowników Freedom Holding Corp.
“W czasach zawirowań gospodarczych nadal pewnie idziemy naprzód i wykazujemy stabilne wyniki finansowe z naszej działalności. Rok fiskalny 2023 był rokiem pełnym wyzwań, w którym, chociażby całkowicie zaprzestaliśmy działalności w Federacji Rosyjskiej, jednocześnie przyniósł również ważne zmiany, dzięki którym staliśmy się silniejsi i jeszcze bardziej innowacyjni" - mówi Timur Turlov, CEO Freedom Holding Corp., podkreślając ważne osiągnięcia firmy w zakończonym roku obrotowym.
"Po wybraniu ambitnego celu, jakim jest zbudowanie cyfrowego ekosystemu z nową marką, spółka holdingowa intensywnie pracuje, budując aktywa w różnych kierunkach. Rozpoczęcie przejęcia amerykańskiego banku inwestycyjnego Maxim Group LLC wraz z jego spółką zależną Maxim Financial Advisors LLC było jednym z istotnych wydarzeń, które dało nam dodatkowy impuls do gwałtownego wzrostu. Przed nami nowe perspektywy i wyzwania, ale dzięki zaufaniu naszych akcjonariuszy i odpowiedzialnemu podejściu do biznesu jesteśmy gotowi do dalszego rozwoju i pozostania w czołówce międzynarodowego rynku finansowego" - dodał szef holdingu.
Warto zaznaczyć, że Freedom Holding Corp. odnotował zysk netto w wysokości 205,6 milionów dolarów w roku fiskalnym 2023, w porównaniu z 220,9 milionów dolarów rok wcześniej. Zysk na akcję wyniósł 3,50 dolarów, a aktywa holdingu wzrosły o 58%, z 3,230 mld dolarów do 5,085 mld dolarów.
Jak podaje firma, na dzień 31 marca 2023 liczba rachunków brokerskich klientów spółki holdingowej wynosiła około 370 000, co stanowi wzrost o 120 000 (48%), w porównaniu z rokiem poprzednim.
Freedom Finance Europe to międzynarodowy broker internetowy znany pod marką Freedom24, należący do międzynarodowej grupy inwestycyjnej Freedom Holding Corp. Akcje holdingu notowane są na giełdzie NASDAQ, a jego działalność jest regulowana przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Freedom Finance Europe oferuje swoim klientom bezpośredni dostęp do największych światowych giełd papierów wartościowych, profesjonalną analitykę papierów wartościowych oraz dedykowane aplikacje handlowe.
Platforma Freedom24 jest dostępna dla użytkowników w Polsce od 2021 roku z biurem przedstawicielskim zlokalizowanym w Warszawie oferującym wsparcie użytkownikom w języku polskim.

Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r.

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?
Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.