Freedom Holding Corp. zakończył sprzedaż rosyjskiego biznesu
Freedom Holding Corp. (FRHC), założyciel Freedom Finance Europe, zakończył proces sprzedaży rosyjskich aktywów i tym samym dokonał rozpoczętego w ubiegłym roku zaprzestania wszelkich operacji w Rosji. To efekt trwającej od czerwca 2022 r. szerokiej restrukturyzacji holdingu, która jest odpowiedzią na rosyjską inwazję na Ukrainę i oficjalnym potępieniem tych działań przez firmę.
Transakcja sprzedaży Freedom Finance Investment Company (IC) i Freedom Finance Bank oficjalnie została zatwierdzona przez Rosyjski Bank Centralny. Nabywcą 100% udziałów w kapitale zakładowym został Maxim Povalishin, który wcześniej pełnił funkcję zastępcy dyrektora generalnego i członka zarządu firmy inwestycyjnej.
W ramach szeroko zakrojonej restrukturyzacji ogłoszonej w czerwcu 2022 roku Freedom Holding Corp. kupił również od Freedom Finance IC 90,43% udziałów w kazachskim Freedom Finance JSC, które obecnie w całości należą do holdingu. Pozwoliło to uzyskać pełną separację dotychczasowych aktywów firmy od rosyjskiego rynku.
„Decyzja Freedom Holding Corp. o sprzedaży rosyjskich aktywów – największej części działalności holdingu – wynikała z rosyjskiej inwazji na Ukrainę”, mówi Timur Turlov, szef i założyciel Freedom Holding Corp, spółki matki Freedom Finance Europe. „Sytuacja spowodowała, że bez zawahania wspólnie zdecydowaliśmy, że najlepszym rozwiązaniem dla naszej firmy jest pozbycie się wszystkich rosyjskich aktywów, podobnie jak ja zrzekłem się rosyjskiego obywatelstwa” – dodaje.
Od pierwszego dnia działań wojennych na Ukrainie Freedom Finance Europe i Turlov osobiście udzielają pomocy humanitarnej mieszkańcom Ukrainy, przekazując łącznie około 8 milionów euro ukraińskim organizacjom charytatywnym. Środki te zostały wykorzystane na zakup ambulansów reanimacyjnych, sprzętu medycznego i artykułów pierwszej potrzeby.
„Od momentu inwazji Rosji na Ukrainę dla nas wszystkich stało się jasne, że nie możemy dalej funkcjonować i inwestować na rosyjskim rynku. To było sprzeczne z naszymi wartościami. Zdecydowaliśmy całkowicie odciąć się od Rosji i rosyjskiego rynku. Jestem przekonana, że ta słuszna decyzja pozwoli wzmocnić ekspansję na rynki wschodzące, takie, jak Polska i inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej” – mówi Olena Bondar, dyrektor biura Freedom Finance Europe Poland.
5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego
Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.