Freedom Holding Corp. zakończył sprzedaż rosyjskiego biznesu

Freedom Holding Corp. (FRHC), założyciel Freedom Finance Europe, zakończył proces sprzedaży rosyjskich aktywów i tym samym dokonał rozpoczętego w ubiegłym roku zaprzestania wszelkich operacji w Rosji. To efekt trwającej od czerwca 2022 r. szerokiej restrukturyzacji holdingu, która jest odpowiedzią na rosyjską inwazję na Ukrainę i oficjalnym potępieniem tych działań przez firmę.
Transakcja sprzedaży Freedom Finance Investment Company (IC) i Freedom Finance Bank oficjalnie została zatwierdzona przez Rosyjski Bank Centralny. Nabywcą 100% udziałów w kapitale zakładowym został Maxim Povalishin, który wcześniej pełnił funkcję zastępcy dyrektora generalnego i członka zarządu firmy inwestycyjnej.
W ramach szeroko zakrojonej restrukturyzacji ogłoszonej w czerwcu 2022 roku Freedom Holding Corp. kupił również od Freedom Finance IC 90,43% udziałów w kazachskim Freedom Finance JSC, które obecnie w całości należą do holdingu. Pozwoliło to uzyskać pełną separację dotychczasowych aktywów firmy od rosyjskiego rynku.
„Decyzja Freedom Holding Corp. o sprzedaży rosyjskich aktywów – największej części działalności holdingu – wynikała z rosyjskiej inwazji na Ukrainę”, mówi Timur Turlov, szef i założyciel Freedom Holding Corp, spółki matki Freedom Finance Europe. „Sytuacja spowodowała, że bez zawahania wspólnie zdecydowaliśmy, że najlepszym rozwiązaniem dla naszej firmy jest pozbycie się wszystkich rosyjskich aktywów, podobnie jak ja zrzekłem się rosyjskiego obywatelstwa” – dodaje.
Od pierwszego dnia działań wojennych na Ukrainie Freedom Finance Europe i Turlov osobiście udzielają pomocy humanitarnej mieszkańcom Ukrainy, przekazując łącznie około 8 milionów euro ukraińskim organizacjom charytatywnym. Środki te zostały wykorzystane na zakup ambulansów reanimacyjnych, sprzętu medycznego i artykułów pierwszej potrzeby.
„Od momentu inwazji Rosji na Ukrainę dla nas wszystkich stało się jasne, że nie możemy dalej funkcjonować i inwestować na rosyjskim rynku. To było sprzeczne z naszymi wartościami. Zdecydowaliśmy całkowicie odciąć się od Rosji i rosyjskiego rynku. Jestem przekonana, że ta słuszna decyzja pozwoli wzmocnić ekspansję na rynki wschodzące, takie, jak Polska i inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej” – mówi Olena Bondar, dyrektor biura Freedom Finance Europe Poland.

Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r.

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?
Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Polityka
Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.
Przemysł
Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.