Inwestowanie w pandemii – jak bezpiecznie angażować swoje środki?
Autorem komentarza jest Paulina Wojciechowska, ekspertka EVIG Alfa Venture Capital
Czas pandemii to z jednej strony okres dużej niepewności w zakresie gospodarowania środkami finansowymi, a jednocześnie również czas, w którym wiele osób pomnożyło swój kapitał. Sposobów inwestowania w pandemii jest co najmniej kilka i można podzielić je na różne grupy zależnie od skłonności do ryzyka danego inwestora.
Pierwsza z tych grup to inwestycje w ujęciu klasycznym, czyli obligacje, lokaty, depozyty bankowe, generalnie rozwiązania, które hipotetycznie zapewniają największe bezpieczeństwo. Jednak ze względu na niskie stopy procentowe nie jest to zbyt lukratywne źródło lokowania swojego kapitału. Kolejnym atrakcyjnym obszarem inwestycji, cechującym się stosunkowo wysokim poziomem bezpieczeństwa, są nieruchomości, których ceny z roku na rok wzrastają. Mowa tu zarówno o inwestycjach w nieruchomości komercyjne, jak również w nieruchomości mieszkalne. Tyle w teorii, ponieważ rok 2020 dobitnie pokazał jak negatywne skutki dla rynku wynajmu krótkoterminowego mogą mieć obostrzenia w wielu krajach powiązane bezpośrednio z pandemią.
Kolejnym niezwykle interesującym obszarem, ale cechującym się wysokim poziomem ryzyka są inwestycje w instrumenty finansowe takie jak giełda czy kryptowaluty. Obszary te pozwalają pomnożyć swój kapitał, nawet w stosunkowo krótkim czasie, ale wymagają przy tym specjalistycznej wiedzy związanej z zasadami inwestowania w tego typu aktywa.
2020 rok i czas pandemii pokazał także, że niezwykle atrakcyjnym i wartym uwagi obszarem inwestycyjnym – należy jednak podkreślić, że z najwyższym poziomem ryzyka – są inwestycje w młode rozwijające się przedsiębiorstwa technologiczne – startupy. W tym zakresie dzieje się w ostatnich miesiącach i latach bardzo wiele, a kolejne kampanie crowdfundingowe czy rundy inwestycyjne pokazują coraz większą skłonność inwestorów do lokowania swoich pieniędzy w tego typu przedsięwzięcia. Dodatkowo rosnąca ilość startupów zmierzających do grona Unicornów, czyli młodych przedsiębiorstw wycenianych na co najmniej 1 miliard dolarów, pokazuje, że na startupach rzeczywiście można zarabiać.
Bez wątpienia w Polsce startupy również stają się coraz bardziej popularne. Przekłada się to na większe zainteresowanie w oczach inwestorów. Rok 2021 może być niezwykle ciekawy pod względem inwestycji w tego typu przedsięwzięcia. Potwierdzeniem tego są wyniki za 2020 rok, które pokazały, że pandemia nie wpłynęła negatywnie na finansowanie młodych technologicznych spółek, a wręcz odwrotnie – istotnie poprawiła dostęp kapitału dla tego typu przedsięwzięć.
5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego
Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Prawo
Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.