Komunikaty PR

Jak zwalczyć przestępczość finansową?

2021-11-19  |  15:00
Biuro prasowe
Kontakt
Karolina Obajtek
Propsy PR Non For Profit sp. z o.o.

Królowej Aldony 9/1
00-001 Warszawa
karolina.obajtek|propsypr.pl| |karolina.obajtek|propsypr.pl
783486514
https://propsypr.pl/

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy czy sztuczna inteligencja w służbie bezpieczeństwa finansowego – między innymi o tym w perspektywie globalnej i polskiej będą rozmawiać eksperci i ekspertki podczas wydarzenia online Fight FinCrime. W czwartek 25 listopada w godz. 10.00 – 18.00 odbędą się cztery webinary dot. przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz jeden quiz, którego zwycięzcy mają szansę przekazać wygraną na rzecz organizacji charytatywnej. Wstęp wolny. Rejestracja na quiz obowiązuje do 20 listopada, natomiast na webinary do 24 listopada.

  • W maju br. Polska znowelizowała ustawę dot. AML, nakładając na nowe podmioty nakaz wdrożenia procedur i kontroli przeciwdziałania praniu pieniędzy.
  • Do tej pory obowiązek monitorowania prania pieniędzy miały głównie duże banki i firmy ubezpieczeniowe, a od niedawna dotyczy to również mniejszych podmiotów np. biur rachunkowych, które muszą uzupełnić swoją wiedzę w tym zakresie.
  • Wydarzenie Fight FinCrime ma popularyzować wiedzę na temat przeciwdziałania nowoczesnej przestępczości finansowej, wychodząc naprzeciw nowym wymogom legislacyjnym w Polsce.


W maju tego roku Polska znowelizowała ustawę dot. V dyrektywy Unii Europejskiej, wprowadzając nowe rozporządzenia w zakresie monitorowania przestępczości finansowej. Nakładając obowiązek przeciwdziałania prania pieniędzy na nowe podmioty, powstała potrzeba uzupełnienia wiedzy w tym zakresie przez firmy, które mają się tym zajmować jak np. biura rachunkowe czy domy aukcyjne. Dlatego brytyjski bank NatWest, który zatrudnia w Polsce specjalistów w tym zakresie, organizuje wydarzenie online mające na celu popularyzację wiedzy na ten temat. – Nasze zespoły ekspertów każdego dnia analizują ryzyko prania pieniędzy, monitorując transakcje finansowe, szacując potencjalne ryzyko wystąpienia przestępstw. Postanowiliśmy podzielić się tą wiedzą w sposób przystępny, zwłaszcza, że w Polsce to nowy i jeszcze nie eksploatowany temat, który dla wielu podmiotów stał się dodatkowym obowiązkiem do spełnienia – mówi Bartosz Michałkowski, Dyrektor Departamentu AML w NatWest Group w Polsce.

W czwartek 25 listopada podczas jednego dnia poświęconego tematyce przeciwdziałania praniu pieniędzy odbędą się 4 webinary merytoryczne w języku angielskim (m.in. o big data w monitorowaniu przestępców finansowych, przeciwdziałanie praniu pieniędzy w obrocie i handlu walutami wirtualnymi, globalnych trendach w monitorowaniu przestępczości oraz praktykach w polskich firmach) oraz 1 quiz zespołowy. – Wymogi wynikające z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy dotykają coraz większy obszar naszego życia.  Niezależnie czy robimy przelew, czy otwieramy konto maklerskie, albo bierzmy udział w aukcji dziel sztuki. Każda z tych aktywność będzie wiązała się z dokonaniem czynności wynikających z nowelizacji ustawy. Dlatego warto wiedzieć, dlaczego to robimy i czego możemy się spodziewać – dodaje Michałkowski.

Keynote speakerem wydarzenia jest Tim Tyler, ekspert z wieloletnim doświadczeniem w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy z ICA, jednej z wiodących firm na świecie, która prowadzi szkolenia w tym zakresie i certyfikuje organizacje, firmy i osoby indywidualne. Tyler opowie o tym, jak ten proceder wygląda globalnie oraz określi własne prognozy w tym zakresie na najbliższe lata.

Pierwszy webinar poprowadzi doświadczony radca prawny Wojciech Kapica z kancelarii Lawarton Ługowski i Wspólnicy. Przedstawi podejście prawnicze do zagadnienia przestępczości finansowej od strony polskiej legislacji oraz zaprezentuje przykłady tego, jak w praktyce wdrażają monitoring przestępczości finansowej w swoich firmach.

Podczas pozostałych webinarów poruszone będą między innymi tematy kryptowalut (przez Magdalenę Korbut i Sebastiana Milewskigo z NatWest Group w Polsce) oraz analityki danych, sztucznej inteligencji i tego, jak może pomóc w zwalczaniu przestępczości finansowej (przez Tomasza Granosika i Arkadiusza Bodysa z NatWest Group w Polsce).

Na zakończenie odbędzie się panel dyskusyjny, a wśród nich: Emma Wong, James Holian, Toby Gregson (NatWest Group w Wielkiej Brytanii) i Andrzej Pacek (NatWest Group w Polsce) postarają się odpowiedzieć na pytanie, czy sztuczna inteligencja jest alternatywną bronią w walce z przestępczością finansową, jak boty mogą wspierać zautomatyzowane procesy monitoringu i na ile możemy zawierzyć maszynom.

Wydarzenie skierowane jest do nie tylko specjalistów AML, ale również osób zainteresowanych tematyką finansów, big data, analityki danych, cyberprzestępczości oraz studentów i studentek finansów, prawa, filologii angielskiej, stosunków międzynarodowych, rachunkowości czy bankowości.  

Wydarzenie Fight FinCrime zakłada cztery webinary merytoryczne oraz jeden quiz, który polega na zebraniu zespołów w wirtualnej przestrzeni, które staną przed wyzwaniem odpowiedzi na pytania dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy. Celem quizu jest budowanie świadomości w zakresie przestępczości finansowej w sposób popularyzatorski i budujący społeczność osób zainteresowanych tematem. Dodatkowym czynnikiem motywującym są wygrane w wysokości 6000 złotych przez zwycięzców, 4000 złotych za drugie miejsce oraz 2000 złotych za trzecie miejsce, które mają być przekazane na rzecz jednej organizacji charytatywnej spośród trzech wybranych: Fundacja Mam Marzenie, British Legion oraz St. Jude’s India Childcare. Każdy zespół liczy do pięciu osób, który w krótkim czasie będzie omawiał, jak odpowiedzieć na uzyskane pytania. Rekrutacja do zespołów trwa do 20 października. Wygrywa ten zespół, który w najkrótszym możliwym czasie odpowie na jak najwięcej poprawnych pytań. Więcej informacji oraz zapisy na stronie www.fightfincrime.pl oraz na Facebooku @FightFinCrimeEvent.

NatWest Group to jeden z największych banków w Wielkiej Brytanii. W Polsce zatrudnia 1500 osób. Między innymi specjalistów od AML (przeciwdziałania praniu pieniędzy), finansów i analityki danych. Więcej informacji na stronie firmy jobs.natwestgroup.com oraz profilu społecznościowym na LinkedIN.  

Program Fight FinCrime 25.11.2021 godz. 10.00 – 18.00

10.00 Wojciech Kapica (Lawarton Ługowski i Wspólnicy):  AML/Countering Financing of Terrosism in Poland: summary of recent supervisory authorities’ on-site visits

11.30 Magdalena Korbut, Sebastian Milewski (NatWest Group w Polsce): Cryptoassets: approach across jurisdictions - new CDD challenges

13.00 Tim Tyler (ICA): Global AML Policy – Stick or Twist?

14.00 Tomasz Granosik, Arkadiusz Bodys (NatWest Group w Polsce): AI and Data against Financial Crime

14.20 Panel Dyskusyjny: Is AI the ultimate weapon to combat Financial Crime?

Emma Wong (NatWest Group w Wielkiej Brytanii)

Toby Gregson (NatWest Group w Wielkiej Brytanii)

Andrzej Pacek (NatWest Group w Polsce)

16.00 Fight FinCrime Quiz

 

---

National Westminster Bank Plc z siedzibą w Londynie, 250 Bishopsgate, Londyn EC2M 4AA, Wielka Brytania, zarejestrowanym w Anglii i Walii pod numerem 929027, prowadzącym działalność w Polsce poprzez oddział National Westminster Bank Plc Spółka Akcyjna Oddział w Polsce z siedzibą w Warszawie, adres: ul. 1 Sierpnia 8A, 02-134, Warszawa, wpisany do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000677815,  NIP: 1070038385 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Propsy PR Non For Profit sp. z o.o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Gdzie nie logować się na konto bankowe? Świadomość potencjalnych zagrożeń Biuro prasowe
2024-07-02 | 08:30

Gdzie nie logować się na konto bankowe? Świadomość potencjalnych zagrożeń

W czasach, gdy coraz więcej codziennych transakcji przenosi się do świata online, bezpieczeństwo kont bankowych jest absolutnym priorytetem. Zachowanie ostrożności podczas logowania jest
Finanse Jak zarobić na mieszkaniu i wciąż w nim mieszkać?
2024-06-30 | 22:00

Jak zarobić na mieszkaniu i wciąż w nim mieszkać?

Coraz więcej mówi się o rencie dożywotniej, czyli hipotece odwróconej w modelu sprzedażowym. Zazwyczaj, gdy chcemy kupić nieruchomość, to udajemy się do banku
Finanse Co dalej z wykorzystaniem funduszy unijnych w ramach FENG 2021-2027?
2024-06-27 | 01:00

Co dalej z wykorzystaniem funduszy unijnych w ramach FENG 2021-2027?

Jak podało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, w ramach wykorzystania środków unijnych z programów na lata 2021-2027 podpisano do 2 czerwca br. umowy na realizację 3 974

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Samorządy walczą o ustawę metropolitalną. Powstanie metropolii oznacza dodatkowe środki m.in. na walkę z wykluczeniem transportowym

O uzyskanie statusu metropolii od lat walczą m.in. Trójmiasto, Łódź czy Warszawa. Teraz miasta łączą siły i dyskutują o jednym wspólnym projekcie ustawy metropolitalnej. Choć każdy ośrodek ma inną specyfikę, wszystkie liczą, że odpowiednie przepisy na temat współpracy największych miast z okolicznymi gminami przyniosą wiele korzyści. Jednym z kluczowych obszarów, który może na tym zyskać, jest transport publiczny. Powstanie metropolii oznaczałoby dodatkowe środki na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym w małych miejscowościach.

Handel

Europejskie sklepy internetowe skarżą się na nieuczciwą konkurencję z Chin. Apelują o lepszy nadzór nad rynkiem

Chińskie platformy marketplace podbijają europejski rynek e-commerce, a liczba ich klientów w Europie szybko rośnie – w 2023 roku w państwach UE oraz w Wielkiej Brytanii udział konsumentów, którzy dokonali zakupów w handlu elektronicznym od chińskich sprzedawców, wynosił 40 proc. lub więcej. Działalność chińskich sprzedawców wywołuje jednak szereg zarzutów, dotyczących m.in. sposobu i zakresu zbierania danych osobowych oraz ich późniejszego wykorzystywania, bezpieczeństwa produktów sprzedawanych europejskim konsumentom, sposobu ich reklamowania oraz nieuczciwych metod konkurencji, które szkodzą firmom działającym na terenie Unii. Te podkreślają, że nie boją się konkurencji z Azji, ale apelują do regulatorów o lepszą egzekucję przepisów, które powinny obowiązywać wszystkich graczy na rynku.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.