Komunikaty PR

Metinvest zwiększył płatności podatkowe do budżetu Ukrainy o więcej niż 50 proc.

2024-07-16  |  14:00
Biuro prasowe

W obliczu wojny na pełną skalę, Metinvest, globalnie działająca grupa firm stalowych i wydobywczych z Ukrainy, pozostaje filarem gospodarki tego kraju. W pierwszej połowie 2024 roku, uwzględniając spółki stowarzyszone i joint ventures, Grupa zwiększyła podatki i cła w kraju o 56 proc. r/r.

Najwyższą pozycję stanowiły opłaty za użytkowanie gruntów, które wzrosły ponad trzykrotnie r/r do 2,9 bln hrywien (ponad 276,5 mln zł). Drugą co do wielkości pozycją była pojedyncza składka na ubezpieczenie społeczne w wysokości 1,8 bln hrywien (171,5 mln zł), co stanowi wzrost o 19 proc. W pierwszej trójce płatności znalazł się podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 1,7 bln hrywien (162 mln zł), co oznacza wzrost o 16 proc.

W okresie styczeń-czerwiec 2024 roku ukraińskie przedsiębiorstwa należące do Grupy zapłaciły podatek dochodowy w wysokości ponad 1,4 bln hrywien, tj. 133,5 mln zł (wzrost o 26 proc. r/r). W tym samym czasie opłaty czynszowe wzrosły o 7 proc. do 631 mln hrywien (60 mln zł), a podatek środowiskowy o 22 proc. do 368 mln hrywien (35 mln zł).

W czasie wojny Metinvest pokonał wiele wyzwań, a jeszcze wiele przed nami. Nasze wysiłki na rzecz odbudowy biznesu w trudnych warunkach rynkowych oraz umiejętność przekształcania problemów w możliwości, przyniosły pozytywne rezultaty: płatności podatkowe rosną. To nasz wkład we wspieranie gospodarki Ukrainy i regionów znajdujących się w pobliżu linii frontu, gdzie działają nasze przedsiębiorstwa. Przeznaczamy znaczące środki na pomoc dla armii i ludności cywilnej, kontynuujemy plany na rzecz pokojowej przyszłości i jesteśmy gotowi do udziału w powojennym odrodzeniu kraju – podkreśla Jurij Ryżenkow, dyrektor generalny Metinvest.

W pierwszym kwartale 2024 roku Metinvest prawie podwoił płatności podatkowe na rzecz ukraińskiego budżetu do 4,2 bln hrywien (400 mln zł). W 2023 roku. Grupa wpłaciła do budżetu kraju 14,6 bln hrywien (ponad 1,3 mld zł).

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse 5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego Biuro prasowe
2024-12-31 | 11:00

5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego

fot. IBI Polska Rok 2024 przyniósł przedsiębiorcom wyzwania związane z wysokimi stopami procentowymi i trudniejszym dostępem do kredytów bankowych. W takich warunkach
Finanse Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
2024-12-29 | 18:00

Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników

Jednym z najbardziej wartościowych świadczeń pozapłacowych jest ubezpieczenie na życie, które nie tylko wspiera zatrudnionych w trudnych chwilach, ale także buduje wizerunek
Finanse Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
2024-12-27 | 17:00

Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych

Obligacje korporacyjne wyemitowane przez Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. zadebiutowały na rynku Catalyst 29 listopada. Papiery dłużne o wartości 6 mln złotych stanowią pierwszy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Przemysł spożywczy

Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa

Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.

Ochrona środowiska

Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania

Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.

Regionalne – Mazowieckie

Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku

Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.