Komunikaty PR

Misselling w sektorze finansowym - czym jest i jak się przed nim uchronić?

2021-04-28  |  14:00
Kontakt
Magdalena Marciniak
KLANG! Media

Prosta 68
00-838 Warszawa
m.marciniak|klangmedia.pl| |m.marciniak|klangmedia.pl
(+48) 510 029 844
https://klangmedia.pl
Do pobrania docx ( 0.01 MB )

Misselling w sektorze finansowym to oferowanie klientowi zbędnych usług finansowych. Skutki mogą być dla nas nieprzyjemne, czego przykładem jest sytuacja frankowiczów czy misselling ubezpieczeń na życie, gdzie straty dla pojedynczego konsumenta sięgają nawet kilkuset tysięcy złotych. Przed missellingiem możemy się uchronić dowiadując się jak najwięcej o interesującej nas usłudze i czytając umowę przed jej podpisaniem.

 

Zjawisko missellingu (ang. chybiona sprzedaż) w branży finansowej nie jest niczym nowym. Jego początki sięgają lat 90. XX wieku, gdy w Wielkiej Brytanii zaczęto sprzedawać produkty finansowe wraz z polisami ubezpieczeniowymi. Obecnie pojęcie missellingu jest dość szerokie. W podstawowym znaczeniu jest to sprzedaż klientom dodatkowych usług, których wcale nie potrzebują. 

 

Misselling może również oznaczać zatajenie cech produktu, skupienie się na przedstawieniu wyłącznie pozytywnych jego cech, a nawet celowe wprowadzenie konsumenta w błąd. 

 

  • Misselling, choć jest praktyką, która zdecydowanie nie powinna mieć miejsca, jest niestety częstym zjawiskiem. Na naszym rodzimym podwórku zdarzyło się kilka sytuacji, które przeniknęły do opinii publicznej. I słusznie, bo o nieuczciwych praktykach należy mówić głośno i dosadnie. Tak, aby inni nie popełnili tych samych błędów.  - komentuje Marcin Sikora, Chief Sales Officer w Grupie LOANDO (właściciel pozyczkaportal.pl i loando.pl).

 

Prawdopodobnie najbardziej znanym w naszym kraju jest case kredytów we frankach szwajcarskich. Znaczna część społeczeństwa zaciągała kredyty w tej walucie w chwili, gdy jej kurs w stosunku do złotówki był bardzo atrakcyjny. Niewykluczone, że kredytodawcy nie ostrzegali klientów przed ryzykiem, jakim był potencjalny wzrost kwoty do spłacenia w razie gdyby kurs franka się umocnił. Z pomocą przyszło wprowadzenie tzw. ustawy antyspreadowej, która dała frankowiczom możliwość wprowadzenia aneksów do umów oraz spłaty kredytu bezpośrednio w obcej walucie - bez kosztów przewalutowania, na których zarabiały banki.

 

Misselling występuje także w branży ubezpieczeń. Są to różnego rodzaju polisy ubezpieczeniowe, oferowane tym konsumentom, którzy najprawdopodobniej nie będą w stanie spełnić wszystkich warunków koniecznych do pozyskania odszkodowania. Charakterystyczne dla missellingu są celowość i powtarzalność nieuczciwych praktyk.

 

  • W najlepszym wypadku zapłacimy za produkt, którego nie potrzebujemy. To zdarza się nie tylko w przypadku sektora finansowego lub ubezpieczeniowego, ale praktycznie w każdej innej branży. Często skuszeni reklamą, bądź poleceniami sprzedawcy w sklepie kupujemy towary, których prawdopodobnie nigdy nie użyjemy. Misselling w sektorze finansowym niesie jednak za sobą wiele więcej niebezpieczeństw. Jak pokazuje przykład frankowiczów - chybiona sprzedaż może wpędzić nas w poważne kłopoty finansowe, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do bankructwa. - mówi Marcin Sikora, Chief Sales Officer w Grupie LOANDO (właściciel pozyczkaportal.pl i loando.pl).

 

W celu zapewnienia ochrony konsumentom w kwietniu 2016 UOKiK wprowadził zmiany do Ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów. Art. 24 wyraźnie zakazuje praktyk, które mogą naruszyć interesy zbiorowe konsumentów. Należy jednak w tym miejscu podkreślić, że UOKiK nie zajmie się sprawą w sytuacji, gdy dotyczy ona pojedynczego konsumenta, który dokonał zakupu usługi finansowej niedostosowanej do jego potrzeb. Inną formą ochrony konsumentów jest kontrola jako tzw. “tajemniczy klient”. Pozwala to UOKiKowi sprawdzić rzetelność instytucji finansowych i stosowanych przez nie praktyk.

Przyczyną, dla której instytucje finansowe pozwalają sobie na takie praktyki, jest mała wiedza(lub całkowity jej brak) klienta na temat usługi, którą jest zainteresowany.  Jak uchronić się przed staniem się ofiarą misselingu?

 

  • Zanim podejmiemy decyzję o skorzystaniu z danej usługi, należałoby dowiedzieć się jak najwięcej na jej temat. Dzięki temu nie damy się zaskoczyć w trakcie rozmowy ze sprzedawcą i szansa, że wciśnie nam nie interesującą nas ofertę jest niewielka. - radzi Marcin Sikora, Chief Sales Officer w Grupie LOANDO.

 

Jeśli już zorientujemy się, że padliśmy ofiarą missellingu post factum, również możemy skorzystać z kilku rozwiązań.

 

Przede wszystkim powinniśmy złożyć reklamację. Będzie ona zasadna w sytuacji, gdy instytucja nie przestrzega zasad umowy lub gdy w umowie widnieją zapisy niezgodne z obowiązującym prawem. Jeśli wynik reklamacji nas nie satysfakcjonuje, warto skorzystać z pomocy Rzecznika Finansowego. 

 

  • Pamiętajmy też o czytaniu umów. Dane pokazują, że wciąż tylko 40% ankietowanych dokładnie czyta umowy przed ich podpisaniem. - zauważa Marcin Sikora, Chief Sales Officer w Grupie LOANDO. -  Nie bójmy się szukać odpowiedzi w sytuacji, gdy coś jest dla nas niezrozumiałe. Nie musimy podpisywać umowy od razu, możemy przecież zastanowić się nad jej warunkami, skontaktować z ekspertem. Być może stracimy trochę czasu, ale zyskamy pewność, że nie zostaniemy oszukani. - dodaje.

Nie ulega wątpliwości, że misselling jest nieuczciwą praktyką, która nie powinna być stosowana. Nie rezygnujmy jednak z nabywania usług finansowych. Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, dobry research, czytanie umów czy kontakt ze specjalistami są w stanie uchronić nas przed missellingiem.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Konsumpcja i koniunktura napędzają branżę leasingową Biuro prasowe
2024-03-27 | 14:00

Konsumpcja i koniunktura napędzają branżę leasingową

Jak wskazują najnowsze dane Santander Leasing po pierwszych dwóch miesiącach 2024 r. nastąpiło bardzo mocne odbicie w dynamice udzielanego finansowania pojazdów. Od początku
Finanse Co wspólnego z zajęciem komorniczym mają wierzytelności faktoringowe?
2024-03-27 | 10:30

Co wspólnego z zajęciem komorniczym mają wierzytelności faktoringowe?

Jednym z kluczowych kryteriów, jakie firma faktoringowa weryfikuje przed udzieleniem finansowania w postaci faktoringu jawnego, jest kondycja finansowa płatnika faktoringowego, czyli tej
Finanse Spółki wybiorą leasing, mikrofirmy – zakupy na raty
2024-03-27 | 08:00

Spółki wybiorą leasing, mikrofirmy – zakupy na raty

Leasing, faktoring, zakupy na raty – tak zamierzają w tym roku finansować działalność firmy z sektora MŚP. Największym zaufaniem przedsiębiorców cieszy się leasing (24

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Kongres MOVE

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Sektor ochrony zdrowia odpowiada za większe emisje CO2 niż lotnictwo. Zielone zmiany wymagają drastycznego przyspieszenia

Sektor ochrony zdrowia ponosi znaczące konsekwencje wynikające z rosnącej liczby ekstremalnych zjawisk klimatycznych, ale też poważnego zanieczyszczenia powietrza, a koszty z tym związane będą rosły. Z drugiej strony sam sektor też się przyczynia do zmian klimatycznych – odpowiada za 4 proc. emisji CO2, czym wyprzedza takie branże jak żegluga czy lotnictwo. O potrzebie przyspieszenia zielonych zmian w ochronie zdrowia coraz więcej się mówi, ale to wymaga konkretnych działań. Temu ma służyć powołana właśnie do życia Zielona Koalicja dla Zdrowia, w której uczestniczy prawie 30 podmiotów i której patronuje m.in. Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ochrona środowiska

Nowa kadencja samorządów pod znakiem działań energetycznych i klimatycznych. 15 mld euro z UE może przyspieszyć zmiany w tym zakresie

Do wyborów samorządowych pozostał nieco ponad tydzień. Jak pokazuje nowy raport Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju, na samorządowców nadchodzącej kadencji będzie czekać wiele wyzwań związanych z energetyką i polityką klimatyczną, które wynikają zarówno z regulacji UE, jak i oczekiwań społecznych. Jednak w praktyce możliwości aktywnego działania samorządów w tym obszarze są tak szerokie, jak umożliwiają im to regulacje prawne. – Tutaj pewnych rozwiązań po prostu nie ma albo są w dość dokuczliwy sposób szczegółowe i stwarzają samorządom duże trudności. Dlatego potrzebna jest interwencja rządu, żeby umożliwić samorządom aktywne działania – ocenia dr Wojciech Szymalski, prezes Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju.

Prawo

Postęp technologiczny rewolucjonizuje pracę specjalistów ds. finansów. Stają się strategicznymi doradcami biznesu

Częste zmiany regulacyjne i postęp technologiczny wymuszają na specjalistach ds. finansów ciągłe nabywanie nowych kompetencji, doszkalanie i uaktualnianie swojej wiedzy. Ci, którzy potrafią się dostosować do szybkich zmian i wesprzeć swoimi umiejętnościami rozwój biznesu, mogą jednak liczyć na większe możliwości rozwoju kariery. – Finanse operują w świecie, który coraz szybciej się zmienia. To powoduje, że w przyszłości ludzie z obszaru finansów będą musieli poświęcać dużo więcej energii na to, żeby dotrzymać tempa – mówi Kuba Neneman, head of finance.ai, commercial data science manager w Shellu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.