Komunikaty PR

Nowy raport ISACA i AICPA & CIMA nt. ryzyk związanych z technologią blockchain

2021-05-11  |  11:00
Do pobrania docx ( 0 MB )

Blockchain może przynieść przedsiębiorstwom wiele korzyści. Warto jednak pamiętać, że technologia ta nie ma jednego uniwersalnego zastosowania i może stwarzać własne ryzyka, którymi należy odpowiednio zarządzać – wynika z raportu opracowanego przez ISACA oraz AICPA & CIMA Blockchain Risk: Considerations for Professionals.

Nad dokumentem pracował zespół roboczy Joint Blockchain Working Group utworzony przez ISACA oraz AICPA & CIMA. Raport Blockchain Risk, który nadaje kontekst ryzykom związanym z wdrażaniem i funkcjonowaniem technologii blockchain, podzielono na pięć kluczowych zagadnień: zarządzanie, infrastruktura, dane, zarządzanie kluczami kryptograficznymi i inteligentne kontrakty. 

– Wiele podmiotów chce wykorzystać potencjał technologii blockchain, by przeprowadzić transformację swojego biznesu lub przekształcić działalność operacyjną – mówi Dustin Brewer, ISACA Senior Director, Emerging Technology and Innovation oraz członek ISACA - AICPA & CIMA Joint Blockchain Working Group. I dodaje: – Podczas gdy zalety korzystania z technologii blockchain są ogromne, praktycy powinni się upewnić, że w pełni rozumieją wszystkie rodzaje ryzyka, które się z nią wiążą, aby nie narażać swojej firmy z powodu niedostatecznego zabezpieczenia jej.

Jak wskazuje raport Blockchain Risk, szerokie spektrum praktyków – od specjalistów ds. finansów i audytorów IT po specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa oraz osób na stanowiskach kierowniczych – powinno zgłębić ryzyka związane z technologią blockchain, w tym:

  • ryzyko związane z zarządzaniem i projektowaniem: brak protokołów dla niepotwierdzonych transakcji może umożliwić przetwarzanie nieuczciwych transakcji, które wcześniej zostały odrzucone, stanowiąc zagrożenie dla sieci;
  • ryzyko związane z zarządzaniem infrastrukturą lub protokołami: instrukcje warunkowe w kodzie protokołów lub inteligentnych kontraktów mogą spowodować zapętlenie, które zagraża bieżącemu działaniu i integralności sieci;
  • zarządzanie kluczami: niewystarczający model uwierzytelniania wieloskładnikowego przy generowaniu kluczy/seedów może narazić na ryzyko zastosowanie ich w przyszłości do przechowywania i dokonywania transakcji na aktywach kryptograficznych. Klucze te mogą zostać złamane np. techniką brute force, co doprowadzi do utraty aktywów.

 

– Bardzo ważne jest, by wszystkie podmioty korzystające z technologii blockchain rozumiały, że w tej przestrzeni występują wyjątkowe rodzaje ryzyka i konieczne jest ich wczesne zidentyfikowanie – mówi Diana Krupica CPA, Lead Manager, Emerging Assurance Technologies Assurance and Advisory Innovation, AICPA & CIMA. – Korzystanie z zasobów takich jak zaprezentowana w naszym raporcie macierz ryzyka (ang. risk matrix) oznacza, że podmioty będą świadome możliwych problemów, co pozwoli im zaprojektować odpowiednie procesy i wdrożyć niezbędne narzędzia kontroli, aby maksymalnie ograniczyć ryzyka i umożliwić odniesienie sukcesu – dodaje.

Dokument zawiera również obszerną listę dodatkowych zasobów dotyczących technologii blockchain, których autorami są ISACA oraz AICPA & CIMA, np.:

  • Blockchain Framework and Guidance
  • Blockchain Preparation Audit Program
  • Blockchain and Beyond Learning Programs
  • Blockchain Universal Glossary

 

Raport Blockchain Risk dostępny jest na stronach: www.isaca.org/bookstore/bookstore-wht_papers-digital/whpbrc i https://future.aicpa.org/resources/download/blockchain-risk-considerations-for-professionals.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Gdzie nie logować się na konto bankowe? Świadomość potencjalnych zagrożeń Biuro prasowe
2024-07-02 | 08:30

Gdzie nie logować się na konto bankowe? Świadomość potencjalnych zagrożeń

W czasach, gdy coraz więcej codziennych transakcji przenosi się do świata online, bezpieczeństwo kont bankowych jest absolutnym priorytetem. Zachowanie ostrożności podczas logowania jest
Finanse Jak zarobić na mieszkaniu i wciąż w nim mieszkać?
2024-06-30 | 22:00

Jak zarobić na mieszkaniu i wciąż w nim mieszkać?

Coraz więcej mówi się o rencie dożywotniej, czyli hipotece odwróconej w modelu sprzedażowym. Zazwyczaj, gdy chcemy kupić nieruchomość, to udajemy się do banku
Finanse Co dalej z wykorzystaniem funduszy unijnych w ramach FENG 2021-2027?
2024-06-27 | 01:00

Co dalej z wykorzystaniem funduszy unijnych w ramach FENG 2021-2027?

Jak podało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, w ramach wykorzystania środków unijnych z programów na lata 2021-2027 podpisano do 2 czerwca br. umowy na realizację 3 974

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Samorządy walczą o ustawę metropolitalną. Powstanie metropolii oznacza dodatkowe środki m.in. na walkę z wykluczeniem transportowym

O uzyskanie statusu metropolii od lat walczą m.in. Trójmiasto, Łódź czy Warszawa. Teraz miasta łączą siły i dyskutują o jednym wspólnym projekcie ustawy metropolitalnej. Choć każdy ośrodek ma inną specyfikę, wszystkie liczą, że odpowiednie przepisy na temat współpracy największych miast z okolicznymi gminami przyniosą wiele korzyści. Jednym z kluczowych obszarów, który może na tym zyskać, jest transport publiczny. Powstanie metropolii oznaczałoby dodatkowe środki na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym w małych miejscowościach.

Handel

Europejskie sklepy internetowe skarżą się na nieuczciwą konkurencję z Chin. Apelują o lepszy nadzór nad rynkiem

Chińskie platformy marketplace podbijają europejski rynek e-commerce, a liczba ich klientów w Europie szybko rośnie – w 2023 roku w państwach UE oraz w Wielkiej Brytanii udział konsumentów, którzy dokonali zakupów w handlu elektronicznym od chińskich sprzedawców, wynosił 40 proc. lub więcej. Działalność chińskich sprzedawców wywołuje jednak szereg zarzutów, dotyczących m.in. sposobu i zakresu zbierania danych osobowych oraz ich późniejszego wykorzystywania, bezpieczeństwa produktów sprzedawanych europejskim konsumentom, sposobu ich reklamowania oraz nieuczciwych metod konkurencji, które szkodzą firmom działającym na terenie Unii. Te podkreślają, że nie boją się konkurencji z Azji, ale apelują do regulatorów o lepszą egzekucję przepisów, które powinny obowiązywać wszystkich graczy na rynku.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.