Opera zamierza zająć się fintechem w Europie.
Opera Limited (Nasdaq: OPRA) („Opera”), jeden z wiodących światowych twórców przeglądarek internetowych, oferuje też rozwiązania w dziedzinie contentu, ogłoszeń oraz fintechu gronu ponad 350 milionów aktywnych użytkowników. 27 stycznia norweska spółka ogłosiła finalizację transakcji przejęcia estońskiej firmy Pocosys, a także umowę dotyczącą przejęcia Pocopay, siostrzanej firmy Pocosys, która posiada licencję instytucji płatniczej i świadczy usługi finansowe na terenie Unii Europejskiej. Dzięki tym przejęciom, po Göteborgu w Szwecji, Tallinn stanie się drugim europejskim hubem Opery w zakresie usług fintechowych.
– Sposób, w jaki korzystamy z usług finansowych online, zaczyna się szybko zmieniać - powiedział Krystian Kolondra, EVP Browsers i European Fintech w Operze. – Widzimy ogromny potencjał dla rozwoju lepszych i łatwiejszych usług. Nie trzeba dodawać, że jesteśmy podekscytowani naszymi przyszłymi planami związanymi z Pocosys.
Dzięki bazie ponad 50 milionów aktywnych użytkowników przeglądarki w Europie, Opera stała się jedną z wiodących firm zajmujących się technologiami konsumenckimi w tej części świata. Duża i stale rosnąca liczba osób korzystających z komputerów i smartfonów aktywnie wybiera przeglądarki Opera, zamiast tych fabrycznie zainstalowanych na ich urządzeniach. Dzięki przejęciu Pocosys, Opera zamierza pozyskać nowe możliwości i umiejętności, które pozwolą na stworzenie synergii pomiędzy przeglądarkami a przedsiębiorstwami fintechowymi.
– Jesteśmy bardzo podekscytowani dołączeniem do rodziny Opery - powiedziała Oksana Tolmatshova, CEO firmy Pocosys. – Opera jest wiodącą europejską firmą zajmującą się technologiami konsumenckimi, a nasze rozwiązania pozwolą jej dalej rozwijać unikatową ofertę produktów, wchodząc w zupełnie nowe branże i usługi.
Warunki rynkowe w europejskim sektorze finansowym gwałtownie się zmieniają. Otwarta bankowość umożliwia od niedawna zewnętrznym programistom na tworzenie rozwiązań i aplikacji dla instytucji finansowych. Rynek otwiera się również na nowe banki oraz metody płatności, co sprawia, że możliwe jest dostarczanie nowych i lepszych usług.
– Estonia jest idealnym miejscem, które przyciąga utalentowanych pracowników dla wszelkich europejskich działań fintechowych – powiedział Indrek Neivelt, założyciel Pocosys. – Kraj ten należy do najbardziej zdigitalizowanych gospodarek na świecie i jest kwitnącym centrum dla startupów fintechowych.
Proces przejęcia Pocosys został sfinalizowany 17 stycznia, natomiast Opera nawiązała stosunki handlowe z Pocopay w oczekiwaniu na drugie zamknięcie transakcji, które nastąpi po zatwierdzeniu jej przez Estoński Urząd Nadzoru Finansowego (FSA).

Kongres Rady Podatkowej o najważniejszych wyzwaniach fiskalnych dla biznesu

Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r.

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Negocjacje między UE i USA w sprawie ceł trwają. Przełom możliwy podczas czerwcowej wizyty Trumpa w Europie
Czas, jaki Donald Trump zostawił krajom obłożonym cłami na negocjacje, zbliża się do półmetka. Umowę podpisała Wielka Brytania, ogłoszono również porozumienie z Chinami. Unia Europejska, która jest czwartym partnerem handlowym USA, do niedawna zdawała się nie czynić żadnych postępów w rozmowach. Jednak negocjacje trwają. Zdaniem europosła Michała Szczerby z PO stanowisko Unii powinno być twarde, a przede wszystkim jednomyślne. Okazją do rozmów może być wizyta Trumpa na czerwcowym szczycie NATO w Hadze.
Przemysł
Unijne programy szansą dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Wkrótce uruchomione będzie 150 mld euro na niskooprocentowane pożyczki

Prace nad uruchomieniem instrumentu pożyczkowego SAFE są na ostatniej prostej. Jak poinformował MON, po wielu tygodniach negocjacji został on przyjęty przez stałych przedstawicieli państw członkowskich przy UE. Wdrożenie SAFE oznacza uruchomienie 150 mld euro niskooprocentowanych pożyczek na finansowanie inwestycji państw członkowskich w obronność. Wysiłki krajowe i unijne koncentrują się teraz na zwiększaniu potencjału europejskiego przemysłu obronnego i budowaniu zdolności obrony i odstraszania.
Konsument
Roboty w służbie środowisku. Ograniczanie ilości odpadów możliwe dzięki automatyzacji

Sztuczna inteligencja i robotyka już dziś pomagają firmom ograniczać swój wpływ na środowisko. Korzyści z inwestycji w zaawansowaną automatyzację odczuwają także konsumenci. Przykładem może być automatyczny system pakowania wdrażany przez Amazon. Robot dostosowujący każdorazowo rozmiar papierowego opakowania do danego produktu pozwolił już zaoszczędzić 3 mln t materiału opakowaniowego, co oznacza dla kupujących mniej materiałów do utylizacji i prostszy recykling.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.