Opera zamierza zająć się fintechem w Europie.
Opera Limited (Nasdaq: OPRA) („Opera”), jeden z wiodących światowych twórców przeglądarek internetowych, oferuje też rozwiązania w dziedzinie contentu, ogłoszeń oraz fintechu gronu ponad 350 milionów aktywnych użytkowników. 27 stycznia norweska spółka ogłosiła finalizację transakcji przejęcia estońskiej firmy Pocosys, a także umowę dotyczącą przejęcia Pocopay, siostrzanej firmy Pocosys, która posiada licencję instytucji płatniczej i świadczy usługi finansowe na terenie Unii Europejskiej. Dzięki tym przejęciom, po Göteborgu w Szwecji, Tallinn stanie się drugim europejskim hubem Opery w zakresie usług fintechowych.
– Sposób, w jaki korzystamy z usług finansowych online, zaczyna się szybko zmieniać - powiedział Krystian Kolondra, EVP Browsers i European Fintech w Operze. – Widzimy ogromny potencjał dla rozwoju lepszych i łatwiejszych usług. Nie trzeba dodawać, że jesteśmy podekscytowani naszymi przyszłymi planami związanymi z Pocosys.
Dzięki bazie ponad 50 milionów aktywnych użytkowników przeglądarki w Europie, Opera stała się jedną z wiodących firm zajmujących się technologiami konsumenckimi w tej części świata. Duża i stale rosnąca liczba osób korzystających z komputerów i smartfonów aktywnie wybiera przeglądarki Opera, zamiast tych fabrycznie zainstalowanych na ich urządzeniach. Dzięki przejęciu Pocosys, Opera zamierza pozyskać nowe możliwości i umiejętności, które pozwolą na stworzenie synergii pomiędzy przeglądarkami a przedsiębiorstwami fintechowymi.
– Jesteśmy bardzo podekscytowani dołączeniem do rodziny Opery - powiedziała Oksana Tolmatshova, CEO firmy Pocosys. – Opera jest wiodącą europejską firmą zajmującą się technologiami konsumenckimi, a nasze rozwiązania pozwolą jej dalej rozwijać unikatową ofertę produktów, wchodząc w zupełnie nowe branże i usługi.
Warunki rynkowe w europejskim sektorze finansowym gwałtownie się zmieniają. Otwarta bankowość umożliwia od niedawna zewnętrznym programistom na tworzenie rozwiązań i aplikacji dla instytucji finansowych. Rynek otwiera się również na nowe banki oraz metody płatności, co sprawia, że możliwe jest dostarczanie nowych i lepszych usług.
– Estonia jest idealnym miejscem, które przyciąga utalentowanych pracowników dla wszelkich europejskich działań fintechowych – powiedział Indrek Neivelt, założyciel Pocosys. – Kraj ten należy do najbardziej zdigitalizowanych gospodarek na świecie i jest kwitnącym centrum dla startupów fintechowych.
Proces przejęcia Pocosys został sfinalizowany 17 stycznia, natomiast Opera nawiązała stosunki handlowe z Pocopay w oczekiwaniu na drugie zamknięcie transakcji, które nastąpi po zatwierdzeniu jej przez Estoński Urząd Nadzoru Finansowego (FSA).
Polacy czytają, ale księgarnie toną w długach
Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla biur rachunkowych
Technologia prawą ręką przedsiębiorcy - 5 narzędzi opartych na AI
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.