Komunikaty PR

Płatność odroczona czy standardowa pożyczka - co warto wybrać?

2021-05-28  |  11:00
Kontakt
Magdalena Marciniak
KLANG! Media

Prosta 68
00-838 Warszawa
m.marciniak|klangmedia.pl| |m.marciniak|klangmedia.pl
(+48) 510 029 844
https://klangmedia.pl

Płatności odroczone pozwalają na dokonanie zakupu online bez konieczności poniesienia natychmiastowej opłaty. W Polsce stanowią jedynie 6% wszystkich transakcji internetowych, ale ich popularność stale rośnie.


 

BNPL są popularną metodą płatności głównie poza Europą. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych odsetek osób korzystających z płatności odroczonych, wzrósł aż o 50% w ciągu roku. Najczęściej kupowanym towarem, za który konsumenci chcą zapłacić później, są urządzenia elektroniczne. Badania pokazują wzrost odsetka klientów, którzy jeszcze nie zdecydowali się na korzystanie z płatności odroczonych, ale prawdopodobnie niebawem z nich skorzystają.

 

Mimo, że ten rodzaj transakcji stopniowo zdobywa popularność w Polsce, to wciąż wielu konsumentów o nim nie słyszało. Pod koniec ubiegłego roku tylko 6% płatności za zakupy internetowe była zrealizowana za pomocą płatności odroczonych. To niewiele, ale przewidywania specjalistów z branży finansowej zakładają, że w ciągu następnych 3 lat trend ten znacznie się rozwinie. 

 

Dlaczego warto rozważyć tę opcję płatności?

 

Płatności odroczone są szczególnie przydatnym rozwiązaniem w okresie wyprzedaży lub atrakcyjnej promocji na jakiś produkt. Dzięki płatności BNPL można zakupić upragnioną rzecz, nawet bez środków na koncie, a kwotę uiścić później, np. po wypłacie. Blisko 4 na 10  respondentów decyduje się na skorzystanie z płatności odroczonych właśnie dlatego, że nie stać ich na dany produkt w momencie zakupu.

 

  • Płatności odroczone są kuszącą opcją. Należy jednak pamiętać, by dobrze zaplanować wydatki i uniknąć sytuacji, w której brak środków uniemożliwi spłatę zobowiązania po ustalonym wcześniej okresie - radzi Marcin Sikora, Chief Sales Officer w Grupie LOANDO (właściciel pozyczkaportal.pl i loando.pl).

 

Zakupy internetowe wiążą się z pewnym ryzykiem. Produkt widoczny jest tylko na zdjęciach, które - obok zapewnień producenta i ewentualnych ocen innych kupujących - są jedynym źródłem informacji o jakości towaru. Istnieje potencjalne ryzyko, że klient nie będzie zadowolony z otrzymanej przesyłki, którą będzie chciał zwrócić. Płatności odroczone niwelują problem oczekiwania na zwrot pieniędzy.

 

Czy to opłacalne dla sprzedawców?

 

Odpowiedź jest prosta: tak. Płatność odroczona to z punktu widzenia sprzedającego dużo bezpieczniejsza forma rozliczenia, niż wysyłka za pobraniem. W przypadku BNPL sklep dostaje zapłatę za towar od razu po jego zakupie. Odroczenie płatności odbywa się przez firmy pośredniczące, jak np. Twisto czy DotPay, które ciężar kredytu biorą na siebie. Sprzedający nie wysyła więc towaru bez pokrycia finansowego, przez co i on nie ryzykuje.

 

  • Zdecydowanie wygodniej jest kupić produkt, za który w danym momencie nie jesteśmy w stanie fizycznie zapłacić. BNPL jest również korzystną opcją dla sprzedawców. Dając klientom możliwość kupna towaru bez dostępnych środków finansowych, niwelują ilość porzucanych koszyków. - komentuje Marcin Sikora, Chief Sales Officer w Grupie LOANDO (właściciel pozyczkaportal.pl i loando.pl).

 

Pożyczka czy płatność odroczona?

 

Te dwie formy finansowania, choć pozornie mogą wydawać się konkurencyjne, wcale się nie wykluczają. W przypadku płatności odroczonych dla osób fizycznych narzucone są dość radykalne limity. Minimalna kwota takiej transakcji to zazwyczaj 100 zł, a im częściej konsument korzysta z takiego rodzaju płatności, a jej spłaty dokonuje na czas, górny  limit rośnie. 

 

W przypadku niewielkich kwot na doraźne potrzeby płatności odroczone wydają się być dobrym rozwiązaniem. Jeśli jednak w grę wchodzą większe, bardziej zaplanowane wydatki, warto rozważyć pożyczkę.


Bezpieczna pożyczka jest przede wszystkim dobrze przemyślana. Należy wziąć pod uwagę finansowe możliwości jej spłaty, ale również dokładnie przyjrzeć się instytucji oferującej ten rodzaj finansowania. Korzystanie ze sprawdzonych pożyczkodawców i zaplanowanie wydatków, biorąc pod uwagę koszty spłaty rat, uchroni konsumentów przed kłopotami z zadłużeniem. - mówi Marcin Sikora, Chief Sales Officer w Grupie LOANDO (właściciel pozyczkaportal.pl i loando.pl).

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: KLANG! Media
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Gdzie nie logować się na konto bankowe? Świadomość potencjalnych zagrożeń Biuro prasowe
2024-07-02 | 08:30

Gdzie nie logować się na konto bankowe? Świadomość potencjalnych zagrożeń

W czasach, gdy coraz więcej codziennych transakcji przenosi się do świata online, bezpieczeństwo kont bankowych jest absolutnym priorytetem. Zachowanie ostrożności podczas logowania jest
Finanse Jak zarobić na mieszkaniu i wciąż w nim mieszkać?
2024-06-30 | 22:00

Jak zarobić na mieszkaniu i wciąż w nim mieszkać?

Coraz więcej mówi się o rencie dożywotniej, czyli hipotece odwróconej w modelu sprzedażowym. Zazwyczaj, gdy chcemy kupić nieruchomość, to udajemy się do banku
Finanse Co dalej z wykorzystaniem funduszy unijnych w ramach FENG 2021-2027?
2024-06-27 | 01:00

Co dalej z wykorzystaniem funduszy unijnych w ramach FENG 2021-2027?

Jak podało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, w ramach wykorzystania środków unijnych z programów na lata 2021-2027 podpisano do 2 czerwca br. umowy na realizację 3 974

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Samorządy walczą o ustawę metropolitalną. Powstanie metropolii oznacza dodatkowe środki m.in. na walkę z wykluczeniem transportowym

O uzyskanie statusu metropolii od lat walczą m.in. Trójmiasto, Łódź czy Warszawa. Teraz miasta łączą siły i dyskutują o jednym wspólnym projekcie ustawy metropolitalnej. Choć każdy ośrodek ma inną specyfikę, wszystkie liczą, że odpowiednie przepisy na temat współpracy największych miast z okolicznymi gminami przyniosą wiele korzyści. Jednym z kluczowych obszarów, który może na tym zyskać, jest transport publiczny. Powstanie metropolii oznaczałoby dodatkowe środki na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym w małych miejscowościach.

Handel

Europejskie sklepy internetowe skarżą się na nieuczciwą konkurencję z Chin. Apelują o lepszy nadzór nad rynkiem

Chińskie platformy marketplace podbijają europejski rynek e-commerce, a liczba ich klientów w Europie szybko rośnie – w 2023 roku w państwach UE oraz w Wielkiej Brytanii udział konsumentów, którzy dokonali zakupów w handlu elektronicznym od chińskich sprzedawców, wynosił 40 proc. lub więcej. Działalność chińskich sprzedawców wywołuje jednak szereg zarzutów, dotyczących m.in. sposobu i zakresu zbierania danych osobowych oraz ich późniejszego wykorzystywania, bezpieczeństwa produktów sprzedawanych europejskim konsumentom, sposobu ich reklamowania oraz nieuczciwych metod konkurencji, które szkodzą firmom działającym na terenie Unii. Te podkreślają, że nie boją się konkurencji z Azji, ale apelują do regulatorów o lepszą egzekucję przepisów, które powinny obowiązywać wszystkich graczy na rynku.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.