Polacy, którzy pracowali w Niemczech i Holandii mogą odzyskać pieniądze
Daria Wiśniewska
RT Tax Sp. z o. o.
ul. 10 Lutego 16 lok. A4.2
81-364 Gdynia
info|rttax.pl| |info|rttax.pl
+48 58 621 13 60
www.rttax.pl
Wiadomości dla Polaków, którzy pracowali w Niemczech lub Holandii: szansa, o której nie wszyscy wiedzą.
1 stycznia to początek nowego roku podatkowego w Niemczech i Holandii. Formularze podatkowe są rozpowszechniane późną zimą i wczesną wiosną. Oznacza to, że ci obywatele Polski, którzy pracowali w tych krajach w latach 2016-2020, mogą już zacząć deklarować swoje dochody. Jakie daje to możliwości?
Pobieranie świadczeń
Niemcy i Holandia są niezwykle popularnymi miejscami dla emigrantów. Pracuje tam ponad sześćdziesiąt tysięcy obywateli Polski. Osoby, które pracowały w tych krajach powinni uważać: Niemcy i Holandia, podobnie jak wiele innych krajów europejskich, zaczynają nowy rok podatkowy, a osoby tam mieszkające i pracujące otrzymują zeznanie podatkowe pod koniec lutego -początek marca.
Początek nowego roku podatkowego oznacza, że możesz zacząć deklarować dochód, a tym samym odzyskać należne zgodnie z prawem nadpłaty podatkowe. Polacy, którzy przez ostatnie pięć lat pracowali za granicą, starają się o różne świadczenia, które mogą znacząco wpłynąć na poprawę rodzinnego budżetu: średnia kwota do odzyskania podatku to 804 euro, jednak czasami kwota może sięgać nawet kilku tysięcy euro.
Nie wszyscy wiedzą
Korzyści są kuszące, ale czy zawsze można je odzyskać?
60% Polaków, którzy pracowali w Holandii i Niemczech, odzyskuje „pozostawione” w tych krajach nadpłaty podatkowe. Gdzie idzie reszta wszystkich pieniędzy?
Zdaniem specjalistów nie ma co do tego tajemnicy: nadpłaty podatkowe pozostają nieodzyskane, ponieważ pozostali pracownicy nie kontaktują się z nikim w celu ich odzyskania. Decyduje o tym brak wiedzy. Polacy nie są dostatecznie poinformowani o swoich prawach - zapewnia Daria Wiśniewska, menedżerka firmy RT Tax zajmującej się zwrotem podatku. „Mamy okazję porozmawiać z Polakami, którzy pracowali za granicą i którzy nie słyszeli o takiej możliwości nawet po kilku latach pracy za granicą. Ponadto w niektórych przypadkach ludzie obawiają się, że zwrot podatku jest nielegalny i że w wyniku tego procesu stracą część innych świadczeń socjalnych ”.
W przypadku nieodzyskania legalnych świadczeń, cierpią zarówno Polacy, którzy pracowali za granicą, jak i budżet Polski. Ogromne sumy pieniędzy giną każdego roku: w zeszłym roku łączna kwota nieodzyskanych podatków wyniosła nawet 6,4 mln euro. W obliczu obecnych wyzwań zdrowotnych, gospodarczych i społecznych ubieganie się o świadczenia jest ważniejsze niż kiedykolwiek.
Przygotuj się odpowiedzialnie
„Dokumenty zawierające informacje o Twoich dochodach i wszystkich zapłaconych podatkach są niezbędne do odzyskania nadpłaty. Jeśli nie masz takich dokumentów, nie ma problemu - skontaktuj się ze swoim pracodawcą, a on udzieli Ci tej ważnej informacji ”D. Wiśniewska mówi o szczegółach odzyskiwania podatku.
Według niej każda osoba, która pracowała za granicą, ma prawo zwrócić się do organów podatkowych w Niemczech i Holandii. Zwraca jednak uwagę, że jest to proces wymagający uwagi i wiedzy. Pierwszy krok - złożenie dokumentów zwykle przebiega bezproblemowo, jednak podczas wykonywania kolejnych kroków wielu Polaków staje przed różnymi wyzwaniami. Rezultat - opóźnione, obniżone lub niepodlegające zwrotowi korzyści podatkowe.
„Jeśli brakuje Ci doświadczenia, warto skonsultować się ze specjalistami do spraw zwrotu podatku przygotowując się do odzyskania świadczenia, w ten sposób zaoszczędzisz czas i prawdopodobnie odzyskasz wyższą kwotę” stwierdza D. Wiśniewska.
5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego
Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Bankowość
Dobre prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych. Mimo braku rządowego programu wsparcia
Rok 2025 powinien być dobrym okresem na rynku kredytów mieszkaniowych. – Zainteresowanie nadal będzie rosło i paradoksalnie przyczyni się do tego niedawna zapowiedź ministra rozwoju i technologii, że nie będzie Kredytu 0 proc. – ocenia dr Jacek Furga, prezes Centrum Procesów Bankowych i Informacji. Jak wskazuje, pomimo braku kolejnego programu wsparcia dla kredytów mieszkaniowych 2024 rok również zakończył się dobrym wynikiem, a jakość obsługi złotowych kredytów mieszkaniowych pozostaje na bardzo wysokim poziomie.
Prawo
W Polsce brakuje ośrodków interwencji kryzysowej. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o zmiany w prawie i zwiększenie finansowania
W 2023 roku w Polsce funkcjonowało 170 ośrodków interwencji kryzysowej, ale w wielu powiatach tego typu wsparcie wciąż nie jest dostępne. NIK już w 2021 roku alarmował, że ponad połowa powiatów nie powołała takich ośrodków. Tylko część istniejących placówek świadczy całodobowo wsparcie dla osób doświadczających kryzysów, a zapotrzebowanie na takie usługi stale rośnie. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich apeluje o zmiany w prawie dotyczącym interwencji kryzysowej oraz finansowaniu tych usług.
Finanse
Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania
Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.