Komunikaty PR

Polacy, którzy pracowali w Niemczech i Holandii mogą odzyskać pieniądze

2021-02-02  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt

Daria Wiśniewska
RT Tax Sp. z o. o.

ul. 10 Lutego 16 lok. A4.2
81-364 Gdynia
poland|rttax.pl| |poland|rttax.pl
+48 58 621 13 60
www.rttax.pl

Wiadomości dla Polaków, którzy pracowali w Niemczech lub Holandii: szansa, o której nie wszyscy wiedzą.

 

1 stycznia to początek nowego roku podatkowego w Niemczech i Holandii. Formularze podatkowe są rozpowszechniane późną zimą i wczesną wiosną. Oznacza to, że ci obywatele Polski, którzy pracowali w tych krajach w latach 2016-2020, mogą już zacząć deklarować swoje dochody. Jakie daje to możliwości?

 

Pobieranie świadczeń

Niemcy i Holandia są niezwykle popularnymi miejscami dla emigrantów. Pracuje tam ponad sześćdziesiąt tysięcy obywateli Polski. Osoby, które pracowały w tych krajach powinni uważać: Niemcy i Holandia, podobnie jak wiele innych krajów europejskich, zaczynają nowy rok podatkowy, a osoby tam mieszkające i pracujące otrzymują zeznanie podatkowe pod koniec lutego -początek marca.

Początek nowego roku podatkowego oznacza, że ​​możesz zacząć deklarować dochód, a tym samym odzyskać należne zgodnie z prawem nadpłaty podatkowe. Polacy, którzy przez ostatnie pięć lat pracowali za granicą, starają się o różne świadczenia, które mogą znacząco wpłynąć na poprawę rodzinnego budżetu: średnia kwota do odzyskania podatku to 804 euro, jednak czasami kwota może sięgać nawet kilku tysięcy euro.

Nie wszyscy wiedzą

Korzyści są kuszące, ale czy zawsze można je odzyskać?

60% Polaków, którzy pracowali w Holandii i Niemczech, odzyskuje „pozostawione” w tych krajach nadpłaty podatkowe. Gdzie idzie reszta wszystkich pieniędzy?

Zdaniem specjalistów nie ma co do tego tajemnicy: nadpłaty podatkowe pozostają nieodzyskane, ponieważ pozostali pracownicy nie kontaktują się z nikim w celu ich odzyskania. Decyduje o tym brak wiedzy. Polacy nie są dostatecznie poinformowani o swoich prawach - zapewnia Daria Wiśniewska, menedżerka firmy RT Tax zajmującej się zwrotem podatku. „Mamy okazję porozmawiać z Polakami, którzy pracowali za granicą i którzy nie słyszeli o takiej możliwości nawet po kilku latach pracy za granicą. Ponadto w niektórych przypadkach ludzie obawiają się, że zwrot podatku jest nielegalny i że w wyniku tego procesu stracą część innych świadczeń socjalnych ”.

W przypadku nieodzyskania legalnych świadczeń, cierpią zarówno Polacy, którzy pracowali za granicą, jak i budżet Polski. Ogromne sumy pieniędzy giną każdego roku: w zeszłym roku łączna kwota nieodzyskanych podatków wyniosła nawet 6,4 mln euro. W obliczu obecnych wyzwań zdrowotnych, gospodarczych i społecznych ubieganie się o świadczenia jest ważniejsze niż kiedykolwiek.

Przygotuj się odpowiedzialnie

 „Dokumenty zawierające informacje o Twoich dochodach i wszystkich zapłaconych podatkach są niezbędne do odzyskania nadpłaty. Jeśli nie masz takich dokumentów, nie ma problemu - skontaktuj się ze swoim pracodawcą, a on udzieli Ci tej ważnej informacji ”D. Wiśniewska mówi o szczegółach odzyskiwania podatku.

Według niej każda osoba, która pracowała za granicą, ma prawo zwrócić się do organów podatkowych w Niemczech i Holandii. Zwraca jednak uwagę, że jest to proces wymagający uwagi i wiedzy. Pierwszy krok - złożenie dokumentów zwykle przebiega bezproblemowo, jednak podczas wykonywania kolejnych kroków wielu Polaków staje przed różnymi wyzwaniami. Rezultat - opóźnione, obniżone lub niepodlegające zwrotowi korzyści podatkowe.

 „Jeśli brakuje Ci doświadczenia, warto skonsultować się ze specjalistami do spraw zwrotu podatku przygotowując się do odzyskania świadczenia, w ten sposób zaoszczędzisz czas i prawdopodobnie odzyskasz wyższą kwotę” stwierdza D. Wiśniewska.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Nieznaczny spadek obrotów w faktoringu Biuro prasowe
2024-04-24 | 10:30

Nieznaczny spadek obrotów w faktoringu

Pierwszy kwartał 2024 roku na rynku faktoringu przyniósł nieznaczny spadek obrotów w relacji do analogicznego okresu rok temu. Firmy zrzeszone w Polskim Związku Faktorów w
Finanse Członkowie Zarządu Toyota Bank Polska S.A. wyróżnieni medalami Prezydenta RP
2024-04-24 | 08:00

Członkowie Zarządu Toyota Bank Polska S.A. wyróżnieni medalami Prezydenta RP

W trakcie uroczystego wieczoru na zakończenie konferencji E-Leasing Day 6.0, organizowanej przez Związek Polskiego Leasingu (ZPL), zostały wręczone odznaczenia państwowe dla osób
Finanse Toyota Bank podwyższa oprocentowanie Lokaty Plus na okres 6 i 9 miesięcy
2024-04-22 | 09:00

Toyota Bank podwyższa oprocentowanie Lokaty Plus na okres 6 i 9 miesięcy

Toyota Bank kontynuuje wprowadzanie korzystnych zmian w ofercie lokat, reagując na oczekiwania klientów. Bank podnosi oprocentowanie swojej flagowej Lokaty Plus na okres 6 i 9 miesięcy do

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Zmiany klimatu i dezinformacja wśród największych globalnych zagrożeń. Potrzeba nowego podejścia do zarządzania ryzykiem

Niestabilność polityczna i gospodarcza, coraz większa polaryzacja społeczeństwa, kryzys kosztów utrzymania, rosnąca liczba konfliktów zbrojnych i ryzyka cybernetyczne związane z rozwojem sztucznej inteligencji – to największe zagrożenia dla biznesu wskazywane w tegorocznym „Global Risks Report 2024”. Z raportu wynika, że obawy o bliską i dalszą przyszłość wciąż są zdominowane przez ryzyka klimatyczne i środowiskowe. Jednak w tym roku przykryły je niebezpieczeństwa związane z dezinformacją, wspieraną przez AI, która może wywoływać coraz większe niepokoje społeczne. – W tym roku na świecie 3 mld ludzi weźmie udział w wyborach, więc konieczność zaradzenia temu ryzyku staje się coraz pilniejsza – podkreśla Christos Adamantiadis, CEO Marsh McLennan w Europie.

Ochrona środowiska

Ciech od czerwca będzie działać jako Qemetica. Chemiczny gigant ma globalne aspiracje i nową strategię na sześć lat

Globalizacja biznesu, w tym możliwe akwizycje w Europie i poza nią – to jeden z głównych celów nowej strategii Grupy Ciech. Przedstawione plany na sześć lat zakładają także m.in. większe wykorzystanie patentów, współpracę ze start-upami w obszarze czystych technologii i przestawienie biznesu na zielone tory. – Mamy ambitny cel obniżenia emisji CO2 o 45 proc. do 2029 roku – zapowiada prezes spółki Kamil Majczak. Nowej strategii towarzyszy zmiana nazwy, która ma podsumować prowadzoną w ostatnich latach transformację i lepiej podkreślać globalne aspiracje spółki. Ciech oficjalnie zacznie działać jako Qemetica od czerwca br.

Finanse

72 proc. firm IT planuje podwyżki. W branży wciąż ogromna jest różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn

W ubiegłym roku rynek pracy IT był znacznie mniej dynamiczny niż w poprzednich latach – wynika z „Raportu płacowego branży IT w 2024” Organizacji Pracodawców Usług IT. Przy wysokim poziomie podwyżek specjaliści rzadziej zmieniali pracę, ale niektórych zmusiły do tego cięcia w zatrudnieniu wynoszące w zależności od wielkości firmy od 12 do 26 proc. Ten rok zapowiada się bardziej optymistycznie: 61 proc. przedsiębiorstw planuje zwiększać zatrudnienie, a 72 proc. – pensje. Eksperci zwracają uwagę na wciąż duży rozstrzał między wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn w tej branży.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.