Polacy potrzebują pomocy przy kredycie hipotecznym
- Ponad połowa Polaków przy zakupie mieszkania na kredyt zwraca się o pomoc do doradcy finansowego – tak wynika z raportu Gumtree.pl „Jak Polacy kupują mieszkania”.
- Z tego typu usług najczęściej korzystają osoby młode, w wieku 25-34 lata oraz decydujące się na nieruchomość z rynku pierwotnego (60%).
- Do zadań pośrednika kredytowego należy m.in. dokładna analiza zdolności kredytowej, przygotowanie najkorzystniejszych dla klienta ofert oraz całej dokumentacji.
Najczęściej wybieranym sposobem finansowania nieruchomości jest w Polsce kredyt hipoteczny. Z raportu Gumtree.pl „Jak Polacy kupują mieszkania” wynika, że spośród badanych, którzy w ostatnich 3 latach stali się właścicielami mieszkań, z takiej opcji skorzystało ponad 40%. Okazuje się jednak, że proces kredytowy przysparza nam sporo trudności, dlatego coraz częściej korzystamy z profesjonalnych porad.
Ponad połowa kredytobiorców korzysta z usług ekspertów
Przeanalizowanie wszystkich dostępnych na rynku ofert kredytowych jest czasochłonne i wymaga od kredytobiorcy sporej wiedzy. Skomplikowane nazewnictwo, rozmaite opłaty i dodatki – często trudno samodzielnie zadecydować, która opcja jest w naszym przypadku najkorzystniejsza. Zapewne właśnie dlatego według raportu Gumtree.pl ponad połowa Polaków korzysta w tej kwestii z usług ekspertów, czyli pośredników finansowych. Przy zakupie nieruchomości z rynku pierwotnego jest to już 60% - w tym przypadku dochodzi bowiem jeszcze konieczność uzgodnienia formalności z deweloperem. Zalety współpracy z ekspertem dostrzegają przede wszystkim osoby młode, w wieku 25-34 lata.
- Żyjemy w ciągłym pośpiechu, często nie mamy czasu dla siebie, nie mówiąc już o wygospodarowaniu go na przejrzenie ofert kredytowych wszystkich banków. Dlatego też coraz więcej osób nie waha się poprosić o pomoc pośrednika kredytowego. Tym bardziej że taką usługę klient otrzymuje bez dodatkowych opłat. To bank wypłaca prowizję pośrednikowi, ponieważ ten wykonał pracę, którą w sytuacji, gdyby klient przyszedł bezpośrednio do banku, wykonałby pracownik oddziału. Różnica polega natomiast na kompleksowości usług pośrednika – mówi Katarzyna Dmowska z ANG Spółdzielni.
Czym zajmuje się pośrednik kredytowy?
Rola pośrednika nie kończy się na znalezieniu najkorzystniejszej oferty. Do jego obowiązków należy też między innymi zbadanie zdolności kredytowej klienta, która często jest bardzo mocno zróżnicowana w zależności od banku. Najkorzystniejsza oferta nie zawsze jest także najtańsza. Pośrednik przygotowując ją dla klienta, musi wziąć pod uwagę wiele czynników – nie tylko cenę. Musi zweryfikować czy klient, źródła jego dochodów oraz statut nieruchomości, która ma być przedmiotem transakcji i zabezpieczeniem kredytu wpisują się w procedury danego banku.
- Duże znaczenie ma też proces kredytowy obowiązujący w danym momencie w banku. Zdarza się bowiem, że czynnikiem decydującym jest czas do sfinalizowania transakcji. Jeżeli nie zdążymy z kredytem, możemy stracić nie tylko możliwość kupna wymarzonego mieszkania, ale i wpłacony zadatek. Kolejnym etapem pracy pośrednika po porównaniu ofert jest przygotowanie wniosku oraz przeprowadzenia procesu kredytowego do momentu uruchomienia środków. Pośrednicy często są do dyspozycji klienta także już po zakończeniu procesu udzielenia kredytu i pomagają im w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości klienta kredytu hipotecznego – dodaje Katarzyna Dmowska.
Źródło: ANG Spółdzielnia

Kongres Rady Podatkowej o najważniejszych wyzwaniach fiskalnych dla biznesu

Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r.

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Negocjacje między UE i USA w sprawie ceł trwają. Przełom możliwy podczas czerwcowej wizyty Trumpa w Europie
Czas, jaki Donald Trump zostawił krajom obłożonym cłami na negocjacje, zbliża się do półmetka. Umowę podpisała Wielka Brytania, ogłoszono również porozumienie z Chinami. Unia Europejska, która jest czwartym partnerem handlowym USA, do niedawna zdawała się nie czynić żadnych postępów w rozmowach. Jednak negocjacje trwają. Zdaniem europosła Michała Szczerby z PO stanowisko Unii powinno być twarde, a przede wszystkim jednomyślne. Okazją do rozmów może być wizyta Trumpa na czerwcowym szczycie NATO w Hadze.
Przemysł
Unijne programy szansą dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Wkrótce uruchomione będzie 150 mld euro na niskooprocentowane pożyczki

Prace nad uruchomieniem instrumentu pożyczkowego SAFE są na ostatniej prostej. Jak poinformował MON, po wielu tygodniach negocjacji został on przyjęty przez stałych przedstawicieli państw członkowskich przy UE. Wdrożenie SAFE oznacza uruchomienie 150 mld euro niskooprocentowanych pożyczek na finansowanie inwestycji państw członkowskich w obronność. Wysiłki krajowe i unijne koncentrują się teraz na zwiększaniu potencjału europejskiego przemysłu obronnego i budowaniu zdolności obrony i odstraszania.
Konsument
Roboty w służbie środowisku. Ograniczanie ilości odpadów możliwe dzięki automatyzacji

Sztuczna inteligencja i robotyka już dziś pomagają firmom ograniczać swój wpływ na środowisko. Korzyści z inwestycji w zaawansowaną automatyzację odczuwają także konsumenci. Przykładem może być automatyczny system pakowania wdrażany przez Amazon. Robot dostosowujący każdorazowo rozmiar papierowego opakowania do danego produktu pozwolił już zaoszczędzić 3 mln t materiału opakowaniowego, co oznacza dla kupujących mniej materiałów do utylizacji i prostszy recykling.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.