Komunikaty PR

Polacy potrzebują pomocy przy kredycie hipotecznym

2020-02-28  |  01:00
  • Ponad połowa Polaków przy zakupie mieszkania na kredyt zwraca się o pomoc do doradcy finansowego – tak wynika z raportu Gumtree.pl „Jak Polacy kupują mieszkania”.
  • Z tego typu usług najczęściej korzystają osoby młode, w wieku 25-34 lata oraz decydujące się na nieruchomość z rynku pierwotnego (60%).
  • Do zadań pośrednika kredytowego należy m.in. dokładna analiza zdolności kredytowej, przygotowanie najkorzystniejszych dla klienta ofert oraz całej dokumentacji.

Najczęściej wybieranym sposobem finansowania nieruchomości jest w Polsce kredyt hipoteczny. Z raportu Gumtree.pl „Jak Polacy kupują mieszkania” wynika, że spośród badanych, którzy w ostatnich 3 latach stali się właścicielami mieszkań, z takiej opcji skorzystało ponad 40%. Okazuje się jednak, że proces kredytowy przysparza nam sporo trudności, dlatego coraz częściej korzystamy z profesjonalnych porad.

Ponad połowa kredytobiorców korzysta z usług ekspertów

Przeanalizowanie wszystkich dostępnych na rynku ofert kredytowych jest czasochłonne i wymaga od kredytobiorcy sporej wiedzy. Skomplikowane nazewnictwo, rozmaite opłaty i dodatki – często trudno samodzielnie zadecydować, która opcja jest w naszym przypadku najkorzystniejsza. Zapewne właśnie dlatego według raportu Gumtree.pl ponad połowa Polaków korzysta w tej kwestii z usług ekspertów, czyli pośredników finansowych. Przy zakupie nieruchomości z rynku pierwotnego jest to już 60% - w tym przypadku dochodzi bowiem jeszcze konieczność uzgodnienia formalności z deweloperem. Zalety współpracy z ekspertem dostrzegają przede wszystkim osoby młode, w wieku 25-34 lata.

- Żyjemy w ciągłym pośpiechu, często nie mamy czasu dla siebie, nie mówiąc już o wygospodarowaniu go na przejrzenie ofert kredytowych wszystkich banków. Dlatego też coraz więcej osób nie waha się poprosić o pomoc pośrednika kredytowego. Tym bardziej że taką usługę klient otrzymuje bez dodatkowych opłat. To bank wypłaca prowizję pośrednikowi, ponieważ ten wykonał pracę, którą w sytuacji, gdyby klient przyszedł bezpośrednio do banku, wykonałby pracownik oddziału. Różnica polega natomiast na kompleksowości usług pośrednika – mówi Katarzyna Dmowska z ANG Spółdzielni. 

Czym zajmuje się pośrednik kredytowy?

Rola pośrednika nie kończy się na znalezieniu najkorzystniejszej oferty. Do jego obowiązków należy też między innymi zbadanie zdolności kredytowej klienta, która często jest bardzo mocno zróżnicowana w zależności od banku. Najkorzystniejsza oferta nie zawsze jest także najtańsza. Pośrednik przygotowując ją dla klienta, musi wziąć pod uwagę wiele czynników – nie tylko cenę. Musi zweryfikować czy klient, źródła jego dochodów oraz statut nieruchomości, która ma być przedmiotem transakcji i zabezpieczeniem kredytu wpisują się w procedury danego banku.

- Duże znaczenie ma też proces kredytowy obowiązujący w danym momencie w banku. Zdarza się bowiem, że czynnikiem decydującym jest czas do sfinalizowania transakcji. Jeżeli nie zdążymy z kredytem, możemy stracić nie tylko możliwość kupna wymarzonego mieszkania, ale i wpłacony zadatek. Kolejnym etapem pracy pośrednika po porównaniu ofert jest przygotowanie wniosku oraz przeprowadzenia procesu kredytowego do momentu uruchomienia środków. Pośrednicy często są do dyspozycji klienta także już po zakończeniu procesu udzielenia kredytu i pomagają im w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości klienta kredytu hipotecznego – dodaje Katarzyna Dmowska.

Źródło: ANG Spółdzielnia

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Rzeźba trendem inwestycyjnym. Prace Małgorzaty Radomskiej ujmują kolekcjonerów Biuro prasowe
2024-05-13 | 14:10

Rzeźba trendem inwestycyjnym. Prace Małgorzaty Radomskiej ujmują kolekcjonerów

Małgorzata Radomska od 25 lat prowadzi Pinakotekę Design - unikatowe miejsce na mapie Trójmiasta, w którym spotykają się drogi artystów, kolekcjonerów i
Finanse Samorządowy Kongres Finansowy: o źródłach finansowania inwestycji
2024-05-09 | 14:20

Samorządowy Kongres Finansowy: o źródłach finansowania inwestycji

Samorządowy Kongres Finansowy: o źródłach finansowania inwestycji Reforma systemu finansów samorządowych, zmiany w podatkach, inwestycje i zarządzanie budżetami. Już za
Finanse W przyszłym tygodniu odbędzie się Samorządowy Kongres Finansowy
2024-05-08 | 14:00

W przyszłym tygodniu odbędzie się Samorządowy Kongres Finansowy

W przyszłym tygodniu odbędzie się Samorządowy Kongres Finansowy Finanse samorządów, zmiany klimatu, wykorzystanie nowych technologii, służba zdrowia i obrona cywilna –

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Samorządowy Kongres Finansowy

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Rewolucja w legislacji dotyczącej opakowań i powstających z nich odpadów. Działania firm wyprzedzają wymogi prawne

Po długich i burzliwych pracach Parlament Europejski przyjął ostatecznie pod koniec kwietnia br. rozporządzenie PPWR w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Oczekuje się, że nowe przepisy wejdą w życie w 2026 roku i będą stanowić rewolucję nie tylko dla konsumentów, ale przede wszystkim dla przemysłu, który będzie musiał położyć dużo większy nacisk na ekoprojektowanie i wziąć odpowiedzialność za odpady powstające z wytwarzanych produktów. Część firm już zaczęła wprowadzać w tym zakresie zmiany na własną rękę, m.in. eliminując odpady z tworzyw sztucznych.

Infrastruktura

Polskie aglomeracje stają się coraz bardziej cyfrowe. Skokowo wzrasta zużycie danych w sieci

W 12 największych polskich metropoliach mieszka 16 mln Polaków, a każdego dnia z przedmieść do centrów dojeżdża do pracy i szkoły od 50 tys. do nawet 300 tys. ludzi – wynika z raportu Play. To duże wyzwanie dla infrastruktury miast, również telekomunikacyjnej, bo zużycie danych dynamicznie rośnie. W sieci Play wzrost ten już dwukrotnie przekroczył gwałtowny skok z okresu pandemii COVID-19. Dostęp do szybkiego internetu mobilnego i stacjonarnego jest obecnie kluczowy dla miast, a do tego konieczne są dalsze inwestycje w infrastrukturę sieciową.

Firma

Przedsiębiorcy chcą mieć wszystkie produkty finansowe i biznesowe na jednej platformie. W takie rozwiązania inwestują banki i firmy leasingowe

Niemal 70 proc. mikro-, małych i średnich firm chciałoby mieć zgromadzone wszystkie produkty finansowe na jednej platformie – wynika z raportu EFL  „Cyfrowa (r)ewolucja na rynku leasingu. Pod lupą”. Dodatkowo chętnie korzystaliby w jej ramach z usług ułatwiających prowadzenie biznesu, jak wsparcie księgowe, prawne, możliwość załatwienia sprawy urzędowej, rezerwacji noclegu na podróż służbową czy zakupu pakietu usług medycznych. Nad takimi hubami dla przedsiębiorców intensywnie pracują zarówno banki, jak i firmy leasingowe. Takie narzędzie udostępnili właśnie Credit Agricole i Grupa EFL.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.