Komunikaty PR

Rozmowy o gospodarce na najwyższym piętrze budynku Olivii Star w Gdańsku

2020-01-27  |  08:00
Biuro prasowe

Zdjęcia z wydarzenia: https://wetransfer.com/downloads/19fd358b0bc14a808093e0320d7f8ba820200123232816/03327612afa37092ef89ff8545233a5420200123232816/5c41f8

Zdjęcia budynku Olivii Star oraz Centrum Konferencyjnego znajdującego się na 34 piętrze budynku (autor: Ivo Ledwożyw):

https://wetransfer.com/downloads/60f9115c3b8fb3a21a181998a9ded76820200123235216/b46b27895a8abf4c57b7fc99c191afe120200123235216/dd2810

W czwartek 23 stycznia, w centrum konferencyjnym na ostatnim piętrze najwyższego budynku na Pomorzu – Olivii Star – odbyła się pierwsza debata z cyklu „Rozmowy na szczycie”. Przyczynkiem do jej organizacji stała się 30. rocznica transformacji gospodarczej, zainicjowanej w Polsce z końcem lat 80., określanej jako plan Balcerowicza. W trakcie spotkania wypowiadały się niekwestionowane polskie autorytety z dziedziny ekonomii: prof. Leszek Balcerowicz, dr Henryka Bochniarz, prof. Jerzy Hausner, dr Janusz Lewandowski, dr Janusz Steinhoff i prof. Dariusz Filar.

Otwierając debatę, prezydent Pracodawców Pomorza Zbigniew Canowiecki podkreślił, że inaugurowany cykl spotkań „(…) powstaje na bazie wielkiej tradycji dialogu społecznego, demokracji i solidarności, której symbolem jest Gdańsk. O potrzebie tego typu debat niech świadczy fakt, że po dwóch dniach musieliśmy zamknąć zapisy na spotkanie, a lista rezerwowa zawierała nazwiska setek osób”.

Przedstawienia gości i swoisty prolog do spotkania wygłosił prof. Dariusz Filar. Wydarzenie podzielone zostało na dwie główne części – wystąpienie prof. Leszka Balcerowicza oraz debatę o kondycji polskiej gospodarki, w której udział wzięli pozostali goście, a którą poprowadził dziennikarz biznesowy Mikołaj Kunica.

Punktem wyjścia do rozmów była reforma gospodarcza sprzed 30 lat. Prof. Leszek Balcerowicz w swoim przemówieniu mówił o ogromnym wpływie ustroju na poziom życia obywateli, przywołując przykłady m.in. Korei Północnej i Południowej (które w latach 50. plasowały się na tym samym poziomie ekonomicznym), czy czasów komunizmu w Polsce.   

Wszyscy uczestnicy debaty niemal jednogłośnie uznali plan Balcerowicza za powód, dzięki któremu Polska w 2020 roku poziomem ekonomicznym równa się obecnie z takimi krajami, jak Włochy czy Hiszpania. Jak stwierdził dr Janusz Steinhoff: „Sądzę, że te wszystkie lata po roku 89’, kiedy rozpoczęliśmy transformację, to jest najlepszy okres w historii Polski co najmniej od trzech stuleci. (…) Jesteśmy na pierwszym miejscu wśród krajów podobnie jak my przechodzących transformację, jeśli chodzi o obiektywną ocenę wszystkich wskaźników makroekonomicznych. I to jest wielki sukces”.

Jednocześnie goście podkreślali ogromne znaczenie udziału samych obywateli w tej reformie: „Bez niewiarygodnego wysiłku, który podjęty został przez miliony ludzi, którzy postanowili pójść na swoje, ta reforma nie miałaby szansy” – komentowała dr Henryka Bochniarz. Wtórował jej dr Janusz Lewandowski, mówiąc że „(…) reforma gospodarcza jest wspólnym dziełem milionów Polek i Polaków, ale ze znaczącym udziałem widzialnej ręki państwa, bardzo potrzebnej na początku”.

Rozmowa poruszyła wiele współczesnych problemów, z którymi boryka się nasza gospodarka: niżu demograficznego, braku spójnej polityki energetycznej, wysokich kosztów pracy, braku rąk do pracy, braku wsparcia dla rozwoju małych firm rodzinnych, potrzeby nowoczesnego systemu edukacji i wielu innych. Identyfikowano zagadnienia wymagające znalezienia pilnych rozwiązań, które pozwolą na kontynuowanie postępu naszego kraju. Ze względu na różny obszar profesjonalnych zainteresowań zaproszonych gości, padło wiele merytorycznych diagnoz i recept.

Każdy kolejny polski rząd stoi przed wyzwaniem: albo skupić się wyłącznie na rozwiązywaniu problemów, tracąc czas i marnując potencjał, albo spojrzeć na sytuację szerzej i pchnąć sprawy do przodu (…). Uważam, że dzisiaj trzeba myśleć o Polsce odważnie i perspektywicznie. W tej chwili mamy trzy wielkie problemy. Są to: zapaść demograficzna, zbyt niski poziom produktywności wykorzystania zasobów krajowych oraz pogłębianie się niespójności społecznej i atomizacji naszego społeczeństwa. Są to wielkie wyzwania, które musimy dostrzec, akceptując przy tym fakt, że siłą polskiej gospodarki są przedsiębiorcy. Właśnie dlatego centralnym problemem dla ekonomistów powinno być zastanowienie się nad tym, jaki powinien być mechanizm gospodarczy łączący produktywność wykorzystania własnych zasobów – w tym surowców – oraz systematycznego poprawiania się poziomu życia” – komentował prof. Jerzy Hausner.

„To, co jest wyzwaniem dla elit politycznych w Polsce w tym momencie, to okrągły stół, w efekcie którego powstanie wreszcie podstawowy dokument, jakim jest polityka energetyczna państwa. Bo takiego dokumentu rządowego do tej pory nie ma i biję tu na alarm, ponieważ uważam to za jedno z największych wyzwań polskiej gospodarki w tej chwili. Kolejnym z nich jest utrzymanie kierunku reform” – mówił z kolei dr Janusz Steinhoff.

Dr Henryka Bochniarz diagnozowała: „To, co musi się w Polsce znowu wydarzyć, to zainteresowanie ludzi pracą. Żeby to praca była tym, co jest dla nich satysfakcją, sposobem na osiągnięcie sukcesu i zarobienie pieniędzy. A nie korzystanie ze wsparcia państwa”. Oraz: „Uważam, że przyszłość należy do polskich kobiet – zarówno w kulturze, w biznesie i w polityce. Myślę, że trzeba zrobić wszystko, aby, jak najszybciej wprowadzić metody, które spowodują, że będzie ich więcej. To jest niewiarygodny potencjał”.

Pośród wielu poruszonych kwestii przez dr Janusza Lewandowskiego, ciekawym zagadnieniem było zwróceniu uwagi na obecny w Polsce antyelitaryzm („W ostatnich latach pobudzana jest zawiść wobec ludzi sukcesu, również ludzi sukcesu gospodarczego”) oraz na fatalne skutki, które może mieć dla polskich obywateli negowanie polityki energetycznej Unii Europejskiej, a co za tym idzie również potencjalny brak funduszy na modernizację tego sektora.

„Rozmowy na szczycie” to cykl spotkań, których wyróżnikiem ma być przenikliwa obserwacja zmieniającego się świata, a także refleksja nad wspólnymi osiągnięciami i porażkami Polski i Polaków. Mają one na celu rozpoznanie najnowszych trendów i próbę opisania wyzwań – ekonomicznych czy społecznych, z którymi przyjdzie nam się zmagać w przyszłości. Projekt powstał w wyniku współpracy stowarzyszenia Pracodawcy Pomorza, Olivii Business Centre i Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki. Głównym partnerem wydarzenia jest Bank Millenium.

Spotkania odbywają się w nowym centrum kongresowym, ulokowanym na ostatniej kondygnacji Olivii Star – najwyższego, bo liczącego 180 metrów budynku w Polsce Północnej. Są one kolejną inicjatywą, która w ostatnich miesiącach została powołana do życia w budynku, należącym do parku biurowego Olivia Business Centre. Dzięki nim powstało miejsce spotkań biznesowych i prywatnych oraz debat poświęconych rozwojowi Polski. Na 32. kondygnacji budynku w połowie 2019 roku otwarty został ogólnodostępny punkt widokowy, który szybko stał się jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Trójmieście. Jesienią na 33. piętrze zostały uruchomione dwie restauracje. Jedną z nich prowadzi uważany za jednego z najwybitniejszych szefów kuchni na świecie, Hiszpan Paco Perez, zdobywca 5 gwiazdek przewodnika Michelin. Otwarte jako ostatnie centrum kongresowe i eventowe, znajduje się na 34. piętrze, a więc wysokości, która pozwala nadać mu miano jednego z najwyżej położonych tego rodzaju obiektów w Polsce i Europie.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Polacy czytają, ale księgarnie toną w długach Biuro prasowe
2024-12-02 | 10:10

Polacy czytają, ale księgarnie toną w długach

Wyniki najnowszego „Badania o książkach” przeprowadzonego przez IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów i Rzetelnej Firmy wskazują, że czytelnictwo w
Finanse Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla biur rachunkowych
2024-11-29 | 13:00

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla biur rachunkowych

  Biura rachunkowe pełnią kluczową rolę w zarządzaniu finansami przedsiębiorstw. Świadcząc usługi związane z księgowością, stykają się z wieloma wyzwaniami prawnymi i
Finanse Technologia prawą ręką przedsiębiorcy - 5 narzędzi opartych na AI
2024-11-27 | 14:40

Technologia prawą ręką przedsiębiorcy - 5 narzędzi opartych na AI

Technologia prawą ręką przedsiębiorcy - 5 narzędzi opartych na AI, które usprawniają prowadzenie firmy W erze cyfrowej transformacji przedsiębiorcy coraz częściej sięgają po

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy

Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.

Ochrona środowiska

Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna

Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.

Telekomunikacja

M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej

– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.