Komunikaty PR

Rozmowy o gospodarce na najwyższym piętrze budynku Olivii Star w Gdańsku

2020-01-27  |  08:00
Biuro prasowe

Zdjęcia z wydarzenia: https://wetransfer.com/downloads/19fd358b0bc14a808093e0320d7f8ba820200123232816/03327612afa37092ef89ff8545233a5420200123232816/5c41f8

Zdjęcia budynku Olivii Star oraz Centrum Konferencyjnego znajdującego się na 34 piętrze budynku (autor: Ivo Ledwożyw):

https://wetransfer.com/downloads/60f9115c3b8fb3a21a181998a9ded76820200123235216/b46b27895a8abf4c57b7fc99c191afe120200123235216/dd2810

W czwartek 23 stycznia, w centrum konferencyjnym na ostatnim piętrze najwyższego budynku na Pomorzu – Olivii Star – odbyła się pierwsza debata z cyklu „Rozmowy na szczycie”. Przyczynkiem do jej organizacji stała się 30. rocznica transformacji gospodarczej, zainicjowanej w Polsce z końcem lat 80., określanej jako plan Balcerowicza. W trakcie spotkania wypowiadały się niekwestionowane polskie autorytety z dziedziny ekonomii: prof. Leszek Balcerowicz, dr Henryka Bochniarz, prof. Jerzy Hausner, dr Janusz Lewandowski, dr Janusz Steinhoff i prof. Dariusz Filar.

Otwierając debatę, prezydent Pracodawców Pomorza Zbigniew Canowiecki podkreślił, że inaugurowany cykl spotkań „(…) powstaje na bazie wielkiej tradycji dialogu społecznego, demokracji i solidarności, której symbolem jest Gdańsk. O potrzebie tego typu debat niech świadczy fakt, że po dwóch dniach musieliśmy zamknąć zapisy na spotkanie, a lista rezerwowa zawierała nazwiska setek osób”.

Przedstawienia gości i swoisty prolog do spotkania wygłosił prof. Dariusz Filar. Wydarzenie podzielone zostało na dwie główne części – wystąpienie prof. Leszka Balcerowicza oraz debatę o kondycji polskiej gospodarki, w której udział wzięli pozostali goście, a którą poprowadził dziennikarz biznesowy Mikołaj Kunica.

Punktem wyjścia do rozmów była reforma gospodarcza sprzed 30 lat. Prof. Leszek Balcerowicz w swoim przemówieniu mówił o ogromnym wpływie ustroju na poziom życia obywateli, przywołując przykłady m.in. Korei Północnej i Południowej (które w latach 50. plasowały się na tym samym poziomie ekonomicznym), czy czasów komunizmu w Polsce.   

Wszyscy uczestnicy debaty niemal jednogłośnie uznali plan Balcerowicza za powód, dzięki któremu Polska w 2020 roku poziomem ekonomicznym równa się obecnie z takimi krajami, jak Włochy czy Hiszpania. Jak stwierdził dr Janusz Steinhoff: „Sądzę, że te wszystkie lata po roku 89’, kiedy rozpoczęliśmy transformację, to jest najlepszy okres w historii Polski co najmniej od trzech stuleci. (…) Jesteśmy na pierwszym miejscu wśród krajów podobnie jak my przechodzących transformację, jeśli chodzi o obiektywną ocenę wszystkich wskaźników makroekonomicznych. I to jest wielki sukces”.

Jednocześnie goście podkreślali ogromne znaczenie udziału samych obywateli w tej reformie: „Bez niewiarygodnego wysiłku, który podjęty został przez miliony ludzi, którzy postanowili pójść na swoje, ta reforma nie miałaby szansy” – komentowała dr Henryka Bochniarz. Wtórował jej dr Janusz Lewandowski, mówiąc że „(…) reforma gospodarcza jest wspólnym dziełem milionów Polek i Polaków, ale ze znaczącym udziałem widzialnej ręki państwa, bardzo potrzebnej na początku”.

Rozmowa poruszyła wiele współczesnych problemów, z którymi boryka się nasza gospodarka: niżu demograficznego, braku spójnej polityki energetycznej, wysokich kosztów pracy, braku rąk do pracy, braku wsparcia dla rozwoju małych firm rodzinnych, potrzeby nowoczesnego systemu edukacji i wielu innych. Identyfikowano zagadnienia wymagające znalezienia pilnych rozwiązań, które pozwolą na kontynuowanie postępu naszego kraju. Ze względu na różny obszar profesjonalnych zainteresowań zaproszonych gości, padło wiele merytorycznych diagnoz i recept.

Każdy kolejny polski rząd stoi przed wyzwaniem: albo skupić się wyłącznie na rozwiązywaniu problemów, tracąc czas i marnując potencjał, albo spojrzeć na sytuację szerzej i pchnąć sprawy do przodu (…). Uważam, że dzisiaj trzeba myśleć o Polsce odważnie i perspektywicznie. W tej chwili mamy trzy wielkie problemy. Są to: zapaść demograficzna, zbyt niski poziom produktywności wykorzystania zasobów krajowych oraz pogłębianie się niespójności społecznej i atomizacji naszego społeczeństwa. Są to wielkie wyzwania, które musimy dostrzec, akceptując przy tym fakt, że siłą polskiej gospodarki są przedsiębiorcy. Właśnie dlatego centralnym problemem dla ekonomistów powinno być zastanowienie się nad tym, jaki powinien być mechanizm gospodarczy łączący produktywność wykorzystania własnych zasobów – w tym surowców – oraz systematycznego poprawiania się poziomu życia” – komentował prof. Jerzy Hausner.

„To, co jest wyzwaniem dla elit politycznych w Polsce w tym momencie, to okrągły stół, w efekcie którego powstanie wreszcie podstawowy dokument, jakim jest polityka energetyczna państwa. Bo takiego dokumentu rządowego do tej pory nie ma i biję tu na alarm, ponieważ uważam to za jedno z największych wyzwań polskiej gospodarki w tej chwili. Kolejnym z nich jest utrzymanie kierunku reform” – mówił z kolei dr Janusz Steinhoff.

Dr Henryka Bochniarz diagnozowała: „To, co musi się w Polsce znowu wydarzyć, to zainteresowanie ludzi pracą. Żeby to praca była tym, co jest dla nich satysfakcją, sposobem na osiągnięcie sukcesu i zarobienie pieniędzy. A nie korzystanie ze wsparcia państwa”. Oraz: „Uważam, że przyszłość należy do polskich kobiet – zarówno w kulturze, w biznesie i w polityce. Myślę, że trzeba zrobić wszystko, aby, jak najszybciej wprowadzić metody, które spowodują, że będzie ich więcej. To jest niewiarygodny potencjał”.

Pośród wielu poruszonych kwestii przez dr Janusza Lewandowskiego, ciekawym zagadnieniem było zwróceniu uwagi na obecny w Polsce antyelitaryzm („W ostatnich latach pobudzana jest zawiść wobec ludzi sukcesu, również ludzi sukcesu gospodarczego”) oraz na fatalne skutki, które może mieć dla polskich obywateli negowanie polityki energetycznej Unii Europejskiej, a co za tym idzie również potencjalny brak funduszy na modernizację tego sektora.

„Rozmowy na szczycie” to cykl spotkań, których wyróżnikiem ma być przenikliwa obserwacja zmieniającego się świata, a także refleksja nad wspólnymi osiągnięciami i porażkami Polski i Polaków. Mają one na celu rozpoznanie najnowszych trendów i próbę opisania wyzwań – ekonomicznych czy społecznych, z którymi przyjdzie nam się zmagać w przyszłości. Projekt powstał w wyniku współpracy stowarzyszenia Pracodawcy Pomorza, Olivii Business Centre i Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki. Głównym partnerem wydarzenia jest Bank Millenium.

Spotkania odbywają się w nowym centrum kongresowym, ulokowanym na ostatniej kondygnacji Olivii Star – najwyższego, bo liczącego 180 metrów budynku w Polsce Północnej. Są one kolejną inicjatywą, która w ostatnich miesiącach została powołana do życia w budynku, należącym do parku biurowego Olivia Business Centre. Dzięki nim powstało miejsce spotkań biznesowych i prywatnych oraz debat poświęconych rozwojowi Polski. Na 32. kondygnacji budynku w połowie 2019 roku otwarty został ogólnodostępny punkt widokowy, który szybko stał się jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Trójmieście. Jesienią na 33. piętrze zostały uruchomione dwie restauracje. Jedną z nich prowadzi uważany za jednego z najwybitniejszych szefów kuchni na świecie, Hiszpan Paco Perez, zdobywca 5 gwiazdek przewodnika Michelin. Otwarte jako ostatnie centrum kongresowe i eventowe, znajduje się na 34. piętrze, a więc wysokości, która pozwala nadać mu miano jednego z najwyżej położonych tego rodzaju obiektów w Polsce i Europie.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Polacy wybierają bezpieczne inwestycje w obliczu sytuacji geopolitycznej Biuro prasowe
2024-03-29 | 13:00

Polacy wybierają bezpieczne inwestycje w obliczu sytuacji geopolitycznej

Polacy coraz bardziej zwracają uwagę na bezpieczne inwestycje. Wzrost inflacji oraz niepewność geopolityczna skłaniają do poszukiwania form lokowania kapitału o niższym ryzyku i większej
Finanse 1,5 proc. podatku ma wielką moc. Małopolskie firmy wspierają potrzebujących
2024-03-29 | 10:34

1,5 proc. podatku ma wielką moc. Małopolskie firmy wspierają potrzebujących

Chociaż czas na rozliczenie podatku mamy do końca kwietnia, wielu z nas już teraz zastanawia się, w jaki sposób może najlepiej spożytkować swoje 1,5 proc. i wesprzeć
Finanse Poradnik podatnika: rozliczenie 1,5 proc. - jak zrobić to mądrze?
2024-03-29 | 10:32

Poradnik podatnika: rozliczenie 1,5 proc. - jak zrobić to mądrze?

Każdy polski podatnik, który płaci podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT), może przekazać 1,5 proc. swojego podatku na wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Kongres MOVE

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Zorganizowane grupy cyberprzestępcze sięgają po coraz bardziej zaawansowane narzędzia sztucznej inteligencji. Często celem ataków jest infrastruktura krytyczna

Rozwój cyberprzestępczości postępuje w kierunku budowania powiązań o charakterze mafijnym i wykorzystywania zaawansowanych technologicznie rozwiązań, po jakie sięgają służby specjalne. Coraz częściej służy do tego także sztuczna inteligencja, która przyniosła ze sobą szereg nowych zagrożeń. Choć w ślad za technologicznym zaawansowaniem cyberprzestępców rozwijają się też narzędzia zapobiegające atakom, to wciąż najsłabszym ogniwem jest człowiek. Atrakcyjnym celem ataków dla hakerów są jednostki publiczne, infrastruktura krytyczna i samorządy, również te małe, którym brakuje zasobów finansowych i kadrowych, by zapewnić wystarczającą ochronę. 

Handel

Polacy jedzą coraz mniej jaj. Częściej sięgają po te z chowu alternatywnego, za które są skłonni zapłacić więcej

Od 10 lat sukcesywnie rośnie udział alternatywnych systemów chowu kur niosek. Pochodzi z nich już co trzecie opakowanie jaj, choć nadal w klatkach żyje ponad 37 mln kur. Stopniowe zmiany w hodowli to skutek większej świadomości konsumentów, za którymi podąża branża HoReCa. Są oni gotowi nawet zapłacić więcej za jajka, które pochodzą z chowu nieklatkowego.

Problemy społeczne

Docenianie przez szefa jest równie ważne dla pracowników, co atrakcyjne wynagrodzenie i obowiązki. Kluczową rolę odgrywa komunikacja między liderem a zespołem

Niemal co czwarty pracownik chciałby, by jego przełożony częściej go doceniał. Blisko połowa jest gotowa odejść z pracy z powodu szefa, nawet mimo zadowolenia z firmy i zarobków – wynika z badania „Lider w oczach pracowników” zrealizowanego dla Pluxee. – Liderzy pełnią kluczową rolę w budowaniu zespołu – są też coraz lepsi w rozumieniu tego, że niezbędna jest wizja i cel, do którego można angażować ludzi – ocenia Monika Reszko, psycholożka biznesu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.