StartUp Elevator – rusza polski Shark Tank Akademii Inwestora
Według raportu Polskie Startupy 2023 wśród obszarów wymagających zdaniem startupów wsparcia na czoło wysuwają się kwestie finansowania – aż 69% właścicieli startupów oczekiwałoby wsparcia w obszarze szukania źródeł finansowania, a blisko połowa (48%) w zakresie współpracy z inwestorami. Po spotkaniach z inwestorami przedsiębiorcy najczęściej narzekają na brak feedbacku – problem ten doskwiera niemal co drugiemu ankietowanemu (45%).
Wychodząc naprzeciw potrzebom zarówno polskich startupowców, jak i inwestorów, Akademia Inwestora rusza ze StartUp Elevator – inicjatywą łączącą innowacyjne startupy z doświadczonymi inwestorami. Wydarzenie to jest niepowtarzalną okazją dla przedsiębiorstw, które pragną zdobyć kapitał na rozwój swoich projektów, ale również zdobyć cenny feedback od branżowych ekspertów.
Tu i teraz – decyzja o finansowaniu już w trakcie spotkania
Startup Elevator jest skierowany do firm z sektora startupów oraz do przedsiębiorstw o ugruntowanej pozycji szukających wsparcia finansowego na rozwój swoich pomysłów. Aby wziąć udział wystarczy przesłać prezentację firmy oraz opisać swoje potrzeby finansowe – później uczestnicy mają szansę zaprezentować się przed wyselekcjonowaną grupą inwestorów. Spotkanie ma formę inspirowaną popularnym amerykańskim programem "Shark Tank", gdzie inwestorzy podejmują decyzje o dalszej współpracy lub inwestycji na miejscu. Całe wydarzenie jest nagrywane i udostępniane na platformie YouTube, co dodatkowo zwiększa zasięg prezentacji i daje możliwość dotarcia do międzynarodowego grona inwestorów.
– Podczas eliminacji, każda firma ma 10 minut na prezentację swojego pomysłu, po czym następuje sesja pytań i odpowiedzi z inwestorami. – tłumaczy Agata Jaślarz, twórczyni Akademii Inwestora. – Największym atutem wydarzenia jest możliwość uzyskania finansowania od ręki. Przedsiębiorca od razu dowiaduje się, czy jesteśmy zainteresowani inwestycją w jego biznes oraz jaki kapitał możemy mu zaoferować. Nie chcemy jednak, żeby przedsiębiorcy, w których nie zdecydujemy się zainwestować od razu wyszli od nas nie rozumiejąc naszej decyzji – każdy otrzyma od nas konstruktywny feedback, który może pomóc mu w dalszym rozwoju. – opowiada.
Co wyniosą z eliminacji uczestnicy?
– Była to cenna lekcja tego jak najkorzystniej przedstawić swój pomysł, lekcja wystąpień publicznych i nawiązywania kontaktów. – opowiadają Magda i Michał Wrońscy, których startup FinFun uzyskał finansowanie podczas ostatniej Akademii Inwestora. – Poznaliśmy osoby, które mają większe doświadczenie biznesowe niż my i chętnie podzieliły się z nami swoimi spostrzeżeniami. Jednak najcenniejszym kontaktem są nasi Inwestorzy, bez których projekt nie miałby szans na poważny rozwój.
Z kolei Bartosz Obermüller, twórca aplikacji PartyFinder, podczas eliminacji poznał inwestora chętnego na włączenie startupu do portfela swoich firm. – Dzięki naszej relacji podpowiedział mi, w jaki sposób mogę podejść do działań na zupełnie nowym rynku, które w ostatnich dniach pojawiły się przed naszym startupem. PartyFinder planuje ruszyć na podbój rynku afrykańskiego poprzez przedstawicielstwo w Nigerii - jest to zupełnie obcy nam rynek, bardzo perspektywiczny, ale z dużą ilością niewiadomych. Rozmowa z przedstawicielem inwestora, którego poznałem na Akademii Inwestora, rozwiała przynajmniej kilka z naszych wątpliwości i mam nadzieję, że w najbliższej przyszłości uda nam się rozwiać pozostałe. – mówi.
– Było dla mnie ogromną przyjemnością uczyć się od tak doświadczonych przedsiębiorców. – mówi Kamil Pionkowski, który wraz ze startupem Revbox brał udział w ostatnich eliminacjach do konferencji. – Najcenniejszą lekcją było zrozumienie, jak ważne jest jasne i zwięzłe komunikowanie wartości, którą nasz produkt dostarcza. Nauczyłem się także, że elastyczność w podejściu do biznesu jest kluczowa, aby móc szybko reagować na zmieniające się potrzeby rynku i oczekiwania inwestorów. – opowiada. – Postępując zgodnie z radami ekspertów, których udzielili mi podczas eliminacji, przedstawiłem ofertę Revbox jednemu z wiodących klientów w branży elektroniki. Nasza propozycja została przyjęta, co umożliwiło nam przejście do kolejnego etapu negocjacji. Dla mojego startupu to wielka chwila!
O Akademii Inwestora
StartUp Elevator wywodzi się z konferencji Akademia Inwestora, gromadzącej czołowe postaci świata inwestycji i biznesu. Wydarzenie to stało się platformą, która łączy nowatorskie pomysły z kapitałem, przyczyniając się do dynamicznego rozwoju polskiej sceny startupowej. Pomysł na Akademię zrodził się z nadmiaru prywatnych inwestorów gotowych na współpracę, których twórcy chcieli połączyć z przedsiębiorcami, osobami z pomysłem na siebie, doświadczonymi i poszukującymi kapitału na rozwój.
Więcej informacji: www.akademiainwestora.eu
Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech

Obawiasz się bessy na giełdzie? Sprawdź, co łączy największe krachy w historii

Siła kobiet w biznesie: Anna Górecka-Kuczmowska na czele finansów i księgowości w Thompson&Stein
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

PGE mocno inwestuje w odnawialne źródła energii. Prowadzi też analizy dotyczące Bełchatowa jako lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej
Rekordowe w historii zyski Grupy PGE pozwolą na dalszą transformację energetyczną i kolejne inwestycje. Spółka planuje budowę bateryjnych magazynów energii, będzie też intensywnie rozwijać inwestycje w odnawialne źródła energii, szczególnie offshore, a także sieci dystrybucyjne. Analizuje też możliwość budowy elektrowni jądrowej w Bełchatowie. – Nasze plany to dalsza transformacja grupy zmierzająca w stronę tego, czego oczekuje od nas rynek – zapowiada Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Handel
Niepewność powodowana amerykańskimi cłami wstrzymuje inwestycje. Firmy skupiają się na gromadzeniu zapasów

Chaotyczna polityka celna administracji Donalda Trumpa, polegająca na zapowiadaniu, wprowadzaniu, a potem zawieszaniu ceł na różne sektory działalności i kraje, utrudnia planowanie działalności gospodarczej i inwestowanie w warunkach rosnącej niepewności. W tej sytuacji wiele firm wstrzymuje się z inwestycjami bądź gromadzi zapasy surowców i półproduktów na kolejne tygodnie działalności. Amerykańskie cła powodują wprowadzenie taryf odwetowych ze strony dotkniętych nowymi przepisami krajów. W efekcie globalny handel wyhamuje, a wraz z nimi spowolni rozwój gospodarczy.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.