Komunikaty PR

Sztuczna inteligencja – cyfrowy pracownik w dziale księgowości

2021-05-21  |  04:00
Biuro prasowe

Jak wynika z raportu „Doing Business 2020”, polskie firmy poświęcają średnio 334 godzin rocznie na rozliczenie podatków, co przekłada się na prawie czternaście dób. Nie dziwi zatem fakt, że coraz więcej spółek, biur rachunkowych i indywidualnych księgowych pragnie mieć w swoich zespołach „cyfrowych pracowników”. Sztuczna inteligencja może pomóc znacznie zwiększyć efektywność kluczowych operacji księgowych, zautomatyzować żmudne i czasochłonne procesy oraz wyeliminować ryzyko popełnienia błędu.

 

Według danych przedstawionych w raporcie "State of Polish AI 2021" opracowanym przez fundację Digital Poland, Polska zajmuje 1. miejsce wśród krajów Europy Środkowej i Wschodniej (CEE) i 7. miejsce w całej Unii Europejskiej pod względem liczby ekspertów pracujących nad rozwojem lub wdrożeniem sztucznej inteligencji. Firmy technologiczne świadczą usługi przede wszystkim dla firm z takich branż, jak IT i telekomunikacja (58%), finanse i bankowość (41%) czy handel i e-commerce (34%).

 

„Sztuczna inteligencja jest przełomową technologią, której wykorzystanie przekłada się na konkretne korzyści biznesowe. Coraz więcej przedsiębiorców jest świadomych tego, że wdrażanie innowacyjnych rozwiązań jest kluczowe dla rozwoju ich firm i zwiększania przewagi nad konkurencją. Obserwujemy, że coraz więcej spółek, biur rachunkowych i indywidualnych księgowych rezygnuje z tradycyjnej księgowości na rzecz inteligentnych systemów finansowo-księgowych. Innowacyjne programy przyspieszają codzienną pracę, usprawniają komunikację na linii księgowy–klient i zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa wrażliwych danych. Wychodząc naprzeciw potrzebom dzisiejszych klientów nasz zespół B&R stworzył program skanujfakture.pl, który wykorzystuje technologię sztucznej inteligencji, w tym algorytmy ewolucyjne i uczenie maszynowe” – powiedział Mateusz Kalinowski, CEO Meritus Systemy Informatyczne.

 

Przemyślana digitalizacja procesów księgowych

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele programów finansowo-księgowych, które umożliwiają skanowanie i elektroniczny obieg faktur. Wybierając idealne rozwiązanie warto zapoznać się z różnymi ofertami oraz przeprowadzić dogłębną analizę funkcjonalności poszczególnych systemów. Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim na technologię. Program powinien być uzbrojony w skuteczny OCR (z ang. Invoice Opitcal Character Recognition), czyli innowacyjną technologię umożliwiającą optyczne rozpoznawanie znaków, a także sztuczną inteligencję.

 

Przykładem takiego rozwiązania jest program opracowany przez polską firmę technologiczną Meritus Systemy Informatyczne – skanujfakture.pl. Program potrafi samodzielnie odnajdywać i odczytywać kluczowe dane (np. numery faktur, numery rachunków bankowych, nazwy kontrahentów, kwoty transakcji czy stawki VAT) z różnych rodzajów i formatów dokumentów (m.in. faktur drukowanych, wydruków termicznych i igłowych czy plików elektronicznych PDF, PNG lub JPG) oraz je odpowiednio katalogować. Wystarczy, że użytkownik zeskanuje lub zrobi zdjęcie fakturze, a następnie wyśle dokument do systemu – skanujfakture.pl automatycznie wykona resztę pracy za niego. Do zadań pracownika należy jedynie kontrolowanie poprawności odczytów. Wszystkie dokumenty, które zostają dodane do programu skanujfakture.pl są odpowiednio archiwizowane. Dzięki temu uprawnieni użytkownicy mają stały dostęp do faktur z poziomu komputera lub aplikacji mobilnej, co pozwala znacznie skrócić czas realizacji wielu procesów. Skanujfakture.pl posiada także wiele innych funkcji, które usprawniają prowadzenie księgowości, jak np. eksport dokumentów do pliku JPK i innych systemów księgowych, odczytywanie pozycji dokumentów, automatyczne uzupełnianie danych kontrahentów z bazy GUS, pobieranie aktualnych kursów walut z NBP czy kontrolowanie poprawności danych na fakturach – program sprawdza czy wystawca i odbiorca faktury są czynnymi podatnikami VAT oraz czy wszystkie wartości na dokumencie są prawidłowe. Co ważne, skanujfakture.pl zapewnia 100% weryfikację danych i stale uczy się na podstawie działań podejmowanych przez użytkowników.

 

Dzięki wdrożeniu programu finansowo-księgowego opartego na OCR i technologii sztucznej inteligencji księgowi oraz przedsiębiorcy zajmujący się własną księgowością mogą wyeliminować ryzyko popełnienia błędu, znacznie zredukować czas potrzebny na procesowanie stosów dokumentów oraz obniżyć koszty operacyjne. Korzyści wynikające z zastosowania innowacyjnego systemu przemawiają za „zatrudnieniem” sztucznej inteligencji w roli pracownika, który przejmie najbardziej nużące i czasochłonne czynności związane z prowadzeniem księgowości, a tym samym odciąży zatrudnionych od nadmiaru obowiązków i pozwoli im poświęcić czas na zadania kreatywne, generujące większą wartość w biznesie.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Od harmonii do chaosu - czy nastaje nowa era globalnej ekonomii? Biuro prasowe
2024-04-18 | 12:30

Od harmonii do chaosu - czy nastaje nowa era globalnej ekonomii?

Już w XIX wieku pierwsi ekonomiści zwrócili uwagę, że rozwój gospodarek nie odbywa się harmonijnie. Zauważono, że momenty rozkwitu przeplatają się z okresami spowolnienia.
Finanse CVI Pathfinder – rozpocznij karierę w branży inwestycyjnej
2024-04-17 | 12:30

CVI Pathfinder – rozpocznij karierę w branży inwestycyjnej

CVI Pathfinder – rozpocznij karierę w branży inwestycyjnej CVI Dom Maklerski już po raz drugi uruchamia program stażowy Pathfinder. Jego celem jest wsparcie studentek uczelni
Finanse Ponad połowa Polaków ufa instytucjom finansowym w kwestii cyberbezpieczeństwa
2024-04-16 | 10:30

Ponad połowa Polaków ufa instytucjom finansowym w kwestii cyberbezpieczeństwa

Badanie „Postawy Polaków wobec cyberbezpieczeństwa” – przygotowane przez Biostat na zlecenie agencji doradczej 2PR – wskazuje, że większość ankietowanych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Padają kolejne rekordy generacji energii z OZE. Przez jakość sieci duży potencjał wciąż jest niezagospodarowany

W Polsce padają w ostatnim czasie kolejne rekordy generacji prądu z OZE. – Potencjał wzrostu wciąż jednak mamy bardzo duży – zauważa Krzysztof Cibor z Greenpeace Polska. W tej chwili ten potencjał pozostaje w dużej mierze niewykorzystany m.in. przez regulacje hamujące rozwój energetyki wiatrowej na lądzie i zły stan sieci elektroenergetycznych, który przekłada się na dużą liczbę odmów przyłączania nowych źródeł odnawialnych albo konieczność ich czasowego wyłączania. Ekspert wskazuje, że to dwa najważniejsze zadania dla nowego rządu, który na czerwiec br. zapowiedział już liberalizację tzw. ustawy wiatrakowej.

Edukacja

Polacy mało wiedzą o instytucji rodzicielstwa zastępczego. Dwie trzecie społeczeństwa nigdy nie spotkało się z tym pojęciem

Aż 64 proc. Polaków nigdy nie spotkało się z pojęciem rodzicielstwa zastępczego zawodowego – wynika z badania przeprowadzonego w marcu br. na zlecenie Fundacji Happy Kids. Najliczniejszą grupą, która nie zna tego pojęcia, stanowią respondenci między 18. a 22. rokiem życia. Co 10. badany nie wie, jaka jest różnica między rodzicem zastępczym a rodzicem adopcyjnym. Zdaniem ekspertów brak świadomości ma konsekwencje dla rozwoju instytucji pieczy zastępczej w Polsce.

IT i technologie

Nowy ośrodek w Krakowie będzie wspierać innowacje dla NATO. Połączy start-upy i naukowców z sektorem obronności

Połączenie najzdolniejszych naukowców oraz technologicznych start-upów z firmami z sektora obronnego i wojskowego – to główny cel akceleratora, który powstaje w Krakowie. Będzie on należał do natowskiej sieci DIANA, która z założenia ma służyć rozwojowi technologii służących zarówno w obronności, jak i na rynku cywilnym w krajach sojuszniczych NATO. Eksperci liczą na rozwiązania wykorzystujące m.in. sztuczną inteligencję, drony czy technologie kwantowe. Dla sektora to szansa na pozyskanie innowacji na skalę światową, a dla start-upów szansa na wyjście na zagraniczne rynki i pozyskanie środków na globalny rozwój.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.