Komunikaty PR

Sztuka współczesna sprzedaje się w Polsce najlepiej i za najwyższe ceny

2020-02-25  |  16:57
Biuro prasowe
Do pobrania jpg ( 0.96 MB )

Sztuka współczesna na polskim rynku sztuki już drugi rok z rzędu dzierży pozycję lidera. Dotychczas rekordy aukcyjne notowali tzw. old masters. Obecnie obiektów sztuki współczesnej sprzedaje się w Polsce najwięcej w historii i za najwyższe ceny. W 2019 roku blisko połowa obrotów aukcyjnych została wygenerowana właśnie przez dzieła sztuki współczesnej. Najdroższym z nich była praca Magdaleny Abakanowicz, za którą zapłacono ponad 8 mln zł. W marcu w DESA Unicum zaprezentowana zostanie kolejna odsłona aukcji Sztuka Współczesna. Pojawią się na niej prace najciekawszych artystów i dzieła bijących rekordy twórców jak m.in. Erny Rosenstein, której wartość prac wzrosła w ciągu roku ponad 6-krotnie czy Victora Vasarely’ego.

Na aukcji zaprezentowane zostaną również m.in. prace Ryszarda Winiarskiego – jednego z najbardziej charakterystycznych polskich artystów. Pierwszy rekord na pracy tego awangardzisty padł w 2012 roku, kiedy to dzieło „Obszar 163” sprzedano za 72 tysiące złotych. W 2017 roku za inną pracę Winiarskiego „Gra” zapłacono już ponad milion złotych, czyli blisko 14 razy więcej niż zaledwie 5 lat wcześniej. To pokazuje, w jak gwałtownym tempie rosną ceny na sztuce współczesnej. Na marcowej aukcji zaprezentowany zostanie m.in. dyptyk „Sto zdarzeń losowych 8 x 8” Winiarskiego. W jego skład wchodzą dwie charakterystyczne dla stylu tego twórcy czarno-białe minimalistyczne kompozycje o geometrycznym charakterze. Analogiczna praca znajduje się w kolekcji warszawskiej Zachęty. Górna estymacja dzieła wynosi 800 tys. złotych.

Notującą wysokie wzrosty artystką jest również Erna Rosenstein. W zaledwie rok wartość jej prac wzrosła z 70 tysięcy do prawie pół miliona złotych. Dzieło „Don Kichot Mrozu”, zakupione zostało na zeszłorocznej, listopadowej aukcji za 495,6 tys.złotych. To również rekord światowy na pracy artystki. Na marcowej aukcji pojawi się z kolei obraz „3 godzina rano” z 1974 roku, którego estymacja wynosi od 260 do 300 tys. złotych. Na aukcji pojawią się również prace Victora Vasarely’ego, uznawanego za jednego z ojców „op-artu”. Najdroższe dzieło tego artysty sprzedano w londyńskim Sotheby’s za ponad 643 tys. euro. W Polsce rekord ten należy do pracy „Nebulus’ sprzedanej w 2018 roku za ponad 2,3 mln zł. Prace tego węgierskiego twórcy od 2016 roku notują stabilny wzrost cen. Na marcowej aukcji pojawi się obraz „Firaxo”, którego wartość szacowana jest na około pół miliona złotych. Ciekawą pozycję na polskim rynku sztuki ma też inny zagraniczny artysta – Tadasuke Kuwayama. Jego prace w Polsce cieszą się od kilku lat dużą popularnością i to właśnie u nas biją rekordy cenowe. W 2017 roku jeden z obrazówKuwayamy sprzedał sięza ponad 224 tysiące złotych.

5 marca na aukcji w DESA Unicum zaprezentowanych zostanie ponad 80 dzieł sztuki współczesnej. Pojawią się prace również takich artystów jak m.in. Edward Krasiński, Tadeusz Kantor, Wojciech Fangor czy Tomasz Tatarczyk. Wszystkie obiekty oglądać można na wystawie przedaukcyjnej.

Wystawa Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy: 24 lutego – 5 marca 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy: 5marca 2019, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

https://desa.pl/pl/aukcje/sztuka-wspolczesna-klasycy-awangardy-po-1945-cbft/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Elixir – fundament nowoczesnej bankowości Biuro prasowe
2024-04-18 | 15:30

Elixir – fundament nowoczesnej bankowości

W ciągu ostatnich 30 lat, w Polsce zmieniło się niemal wszystko – od kultury, przez muzykę, politykę, aż po gospodarkę i biznes. W przyspieszonym tempie rozwijały się usługi
Finanse Od harmonii do chaosu - czy nastaje nowa era globalnej ekonomii?
2024-04-18 | 12:30

Od harmonii do chaosu - czy nastaje nowa era globalnej ekonomii?

Już w XIX wieku pierwsi ekonomiści zwrócili uwagę, że rozwój gospodarek nie odbywa się harmonijnie. Zauważono, że momenty rozkwitu przeplatają się z okresami spowolnienia.
Finanse CVI Pathfinder – rozpocznij karierę w branży inwestycyjnej
2024-04-17 | 12:30

CVI Pathfinder – rozpocznij karierę w branży inwestycyjnej

CVI Pathfinder – rozpocznij karierę w branży inwestycyjnej CVI Dom Maklerski już po raz drugi uruchamia program stażowy Pathfinder. Jego celem jest wsparcie studentek uczelni

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Padają kolejne rekordy generacji energii z OZE. Przez jakość sieci duży potencjał wciąż jest niezagospodarowany

W Polsce padają w ostatnim czasie kolejne rekordy generacji prądu z OZE. – Potencjał wzrostu wciąż jednak mamy bardzo duży – zauważa Krzysztof Cibor z Greenpeace Polska. W tej chwili ten potencjał pozostaje w dużej mierze niewykorzystany m.in. przez regulacje hamujące rozwój energetyki wiatrowej na lądzie i zły stan sieci elektroenergetycznych, który przekłada się na dużą liczbę odmów przyłączania nowych źródeł odnawialnych albo konieczność ich czasowego wyłączania. Ekspert wskazuje, że to dwa najważniejsze zadania dla nowego rządu, który na czerwiec br. zapowiedział już liberalizację tzw. ustawy wiatrakowej.

Edukacja

Polacy mało wiedzą o instytucji rodzicielstwa zastępczego. Dwie trzecie społeczeństwa nigdy nie spotkało się z tym pojęciem

Aż 64 proc. Polaków nigdy nie spotkało się z pojęciem rodzicielstwa zastępczego zawodowego – wynika z badania przeprowadzonego w marcu br. na zlecenie Fundacji Happy Kids. Najliczniejszą grupą, która nie zna tego pojęcia, stanowią respondenci między 18. a 22. rokiem życia. Co 10. badany nie wie, jaka jest różnica między rodzicem zastępczym a rodzicem adopcyjnym. Zdaniem ekspertów brak świadomości ma konsekwencje dla rozwoju instytucji pieczy zastępczej w Polsce.

IT i technologie

Nowy ośrodek w Krakowie będzie wspierać innowacje dla NATO. Połączy start-upy i naukowców z sektorem obronności

Połączenie najzdolniejszych naukowców oraz technologicznych start-upów z firmami z sektora obronnego i wojskowego – to główny cel akceleratora, który powstaje w Krakowie. Będzie on należał do natowskiej sieci DIANA, która z założenia ma służyć rozwojowi technologii służących zarówno w obronności, jak i na rynku cywilnym w krajach sojuszniczych NATO. Eksperci liczą na rozwiązania wykorzystujące m.in. sztuczną inteligencję, drony czy technologie kwantowe. Dla sektora to szansa na pozyskanie innowacji na skalę światową, a dla start-upów szansa na wyjście na zagraniczne rynki i pozyskanie środków na globalny rozwój.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.