TXM osiąga wielopłaszczyznową stabilizację
TXM SA w restrukturyzacji zarządzająca siecią sklepów dyskontowych opublikowała sprawozdanie finansowe za 2019 r. oraz 1Q 2020. W minionym roku skonsolidowane obroty wyniosły 223,3 mln zł, a przez pierwsze trzy miesiące tego roku osiągnęły poziom 32 mln zł. Wynik tego roku obarczony jest też już lockdown-em jaki miał miejsce przez połowę marca. W efekcie pandemii COVID-19 konieczna była natychmiastowa modyfikacja strategii i dostosowanie jej do bieżącej sytuacji.
Miniony rok był dla Grupy TXM okresem wdrażania programu restrukturyzacyjnego przygotowanego wspólnie z firmą doradczą Ernst & Young.
„W ramach działań biznesowych w 2019 roku pierwszym krokiem było wyeliminowanie wszelkich operacji, które powodują wypływ gotówki. W tym obszarze mieściło się zamknięcie 78 nierentownych sklepów TXM w Polsce, zakończenie działalności na rynkach zagranicznych oraz dalsza optymalizacja kosztów działalności we wszystkich obszarach czyli kosztów sieci sprzedaży, logistyki, marketingu oraz HQ” – powiedział Marcin Łużniak, Wiceprezes TXM S.A. w restrukturyzacji.
„Równolegle kluczowe były również działania, które spowodują wzrost sprzedaży i marży. W tym zakresie priorytetowe były zmiany wprowadzone w ofercie asortymentowej w celu jej optymalnego dostosowania do potrzeb grupy docelowej klientów. Wdrażana była także optymalna alokacja towarów w sieci sklepów oraz proces odsprzedaży starego zapasu” – dodała Agnieszka Smarzyńska, Wiceprezes TXM S.A. w restrukturyzacji.
„Oceniamy, że we wszystkich trzech obszarach objętych programem naprawczym dotyczących naprawy biznesu, restrukturyzacji zobowiązań handlowych oraz stabilizacji finansowania bankowego zrealizowaliśmy w minionym roku zakładane cele. Trzy ostatnie miesiące spowodowały jednak diametralną zmianę sytuacji. W skali makroekonomicznej skutki wirusa COVID-19 są wyraźnie odczuwalne dla całej gospodarki globalnej, w tym również dla gospodarki w Polsce. Spadek przychodów w trzy dni o 90% i ich powolne odbudowywanie się obrazują skalę wyzwania przed jakim po raz kolejny stanął TXM. Musieliśmy dokonać natychmiastowej modyfikacji strategii krótkoterminowo aby przetrwać oraz długoterminowej aby dostosować się do nowego otoczenia” – podkreślił Marcin Łużniak. W celu dostosowania do nowej sytuacji zrewidowane zostały plany sprzedaży. Dostosowane zostały również poziomy zamówień oraz zagwarantowano ciągłość dostaw zarówno krajowych jak i importowych. Widoczne są już pozytywne efekty tych działań. Przyjęty plan sprzedaży od kwietnia 2020 r. jest realizowany z nadwyżkami.
„Bardzo ważnymi krokami milowym osiągniętym w ostatnim czasie było zatwierdzenie w czerwcu br. przed sąd układu z wierzycielami. oraz zawarcie wiążącej umowy restrukturyzacyjnej gwarantującej stabilność finansowania w długim okresie” – zapewnił Marcin Łużniak.
Ultimo zmienia się w B2 Impact i przedstawia nową strategię rozwoju marki
Play of Battle S.A. pozyskała od inwestorów ponad 3 mln zł
Polacy czytają, ale księgarnie toną w długach
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.