Komunikaty PR

URBANCARD rośnie w siłę – kolejne gminy skorzystają z nowoczesnych płatności

2024-09-02  |  09:30
Biuro prasowe

Od początku września do grona beneficjentów udogodnień w ramach systemu URBANCARD dołączyli pasażerowie komunikacji miejskiej z czterech kolejnych gmin w okolicy Wrocławia. To element konsekwentnie realizowanego procesu zwiększania dostępu podróżnych do nowoczesnych form płatności za przejazd środkami transportu publicznego w ramach Aglomeracji.

Aktywna promocja lokalnego transportu w toku

2 września br. do systemu URBANCARD zostały włączone cztery kolejne gminy – po Kątach Wrocławskich i Czernicy przyszedł czas na Wisznię Małą, Żórawinę, Kobierzyce i Siechnice. To kolejny etap zwiększania atrakcyjności transportu publicznego dla mieszkańców Aglomeracji Wrocławskiej.

W praktyce poza punktami stacjonarnymi, takimi jak kioski czy automaty biletowe, pasażerowie miejskiej komunikacji będą mogli dokonać zakupu biletów już na pokładzie pojazdów, przez portal online (www.urbancard.pl) oraz w aplikacjach mobilnych. W przypadku autobusów do dyspozycji podróżnych są mobilne kasowniki, za pośrednictwem których w kilka sekund zrealizują transakcję.

Potencjał wdrożenia rozwiązania opartego na zbliżeniowych kartach płatniczych potwierdzają dane rynkowe. Według analiz NBP, łącznie w obiegu znajduje się 45 mln kart płatniczych, z czego aż 98 proc. jest wyposażonych w funkcje zbliżeniowe. Zdecydowana większość kart w portfelach Polaków to tzw. debetówki. Liderem rynku w tym zakresie jest organizacja płatnicza Visa (blisko 56 proc.).

Prosty, szybki i wygodny zakup biletu na pokładzie pojazdu

Opłacenie przejazdu w ramach systemu URBANCARD już na pokładzie pojazdów transportu publicznego jest dla pasażerów proste, szybkie i wygodne. Wystarczy na wyświetlaczu wybrać preferowany bilet, przyłożyć zbliżeniową kartę płatniczą lub jej nośnik w postaci smartfona lub smartwatcha, a płatność zostanie zaakceptowana „od ręki”. Transakcja zrealizowana w ten sposób nie będzie wymagała druku papierowego potwierdzenia – dla każdego zakupu zostanie wygenerowany tzw. token (unikalny identyfikator), a bilet będzie zapisany w systemie centralnym przewoźnika. Użyta przez pasażera karta płatnicza (bądź jej odpowiednik) stanie się identyfikatorem potwierdzającym uprawnienia do przejazdu.

Mocne zaplecze dla innowacji

System URBANCARD jest uznawany za rynkowy benchmark w zakresie nowoczesnych płatności
w transporcie publicznym
. Płatności zbliżeniowe za bilety komunikacji miejskiej, dokonywane
w pojazdach komunikacji miejskiej w ramach systemu, są realizowane na podstawie regulacji organizacji płatniczych Visa – MTT (Mass Transit Transaction) oraz Mastercard – PaYG (Pay as You Go). Dzięki ich zastosowaniu możliwa jest niezwłoczna akceptacja zakupu biletu, co istotnie skraca cały proces. Autoryzacja płatności jest realizowana w trybie offline, ale sam zakup biletu odbywa się dokładnie tak samo, jak w przypadku każdego innego podmiotu, który akceptuje płatności bezgotówkowe, np. w sklepie.

W przypadku kontroli wystarczy przyłożyć do czytnika uprawnionej osoby kartę płatniczą, smartfon lub smartwatch – w zależności od tego, w jaki sposób została zrealizowana transakcja. Należy przy tym podkreślić, że jedyną informacją dostępną dla kontrolera będzie to, czy przy użyciu danej karty (lub jej nośnika) został kupiony bilet. Za maksymalne zabezpieczenie płatności odpowiada Mennica Polska, która systematycznie potwierdza swoje kompetencje w tym zakresie prestiżowym certyfikatem PCI DSS (zgodność z rygorystycznymi wytycznymi organizacji płatniczych Visa i Mastercard).

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Ultimo zmienia się w B2 Impact i przedstawia nową strategię rozwoju marki Biuro prasowe
2024-12-03 | 14:00

Ultimo zmienia się w B2 Impact i przedstawia nową strategię rozwoju marki

Ultimo, jedna z czołowych firm zarządzających wierzytelnościami w Polsce, przechodzi rebranding i od 2 grudnia 2024 r. działa pod nową nazwą – B2 Impact. To kolejny krok w
Finanse Polacy czytają, ale księgarnie toną w długach
2024-12-02 | 10:10

Polacy czytają, ale księgarnie toną w długach

Wyniki najnowszego „Badania o książkach” przeprowadzonego przez IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów i Rzetelnej Firmy wskazują, że czytelnictwo w
Finanse Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla biur rachunkowych
2024-11-29 | 13:00

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla biur rachunkowych

  Biura rachunkowe pełnią kluczową rolę w zarządzaniu finansami przedsiębiorstw. Świadcząc usługi związane z księgowością, stykają się z wieloma wyzwaniami prawnymi i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja

Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.

Infrastruktura

Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców

W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.

Problemy społeczne

40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem

Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.