W pandemii firmy broniły się przed niepewnością na rynku walutowym
Rok 2020 upłynął pod znakiem niepewności spowodowanej pandemią Covid-19. Jej wpływ widoczny był także na rynku walutowym, którego wysoka zmienność skłaniała przedsiębiorców do szukania oszczędności i możliwości zabezpieczenia swoich transakcji międzynarodowych. O tym, jak duże było to zainteresowanie świadczą wyniki podmiotów oferujących takie rozwiązania, jak międzynarodowa instytucja płatnicza Akcenta. W 2020 r. wielkość udzielonego przez nią zabezpieczenia na jej europejskich rynkach wzrosła dwukrotnie, a w Polsce ponad 4,5-krotnie.
Akcenta, instytucja płatnicza, która obsługuje płatności zagraniczne i operacje walutowe firm, w tym głównie eksporterów i importerów, odnotowała w 2020 roku zysk netto w wysokości ponad 2,36 miliona euro. Dla swoich klientów, których liczba przekroczyła 42 tys. na wszystkich swoich siedmiu rynkach, Akcenta zrealizowała w ubiegłym roku transakcje o wartości blisko 6,8 miliarda euro. Wyraźnie wzrosła również wielkość udzielonego przez instytucję zabezpieczenia - w skali roku ponad dwukrotnie.
- Rok 2020 był niewątpliwie bezprecedensowy. W czasie pandemii biznes musiał zmierzyć się z ogromną niepewnością. W ślad za nią szła nieprzewidywalność notowań walut. Tak jak się spodziewaliśmy, zmienność na tym rynku w dużym stopniu zwiększyła zainteresowanie instrumentami zabezpieczającymi transakcje walutowe. Dzięki dobremu przygotowaniu i doświadczeniu mogliśmy w tych trudnych czasach odpowiedzieć na potrzeby przedsiębiorców w tej sferze i zapewnić ochronę ich marż przed wpływem wahań. W 2020 r. udało nam się w ten sposób zabezpieczyć dwukrotnie wyższy wolumen transakcji niż w 2019 r. Większe zainteresowanie klientów narzędziami eliminującymi ryzyko walutowe oraz ofertą transferów międzynarodowych przyczyniły się do dalszej ekspansji naszej firmy i przyniosły Akcencie najbardziej udany rok w jej ponad 20-letniej historii – komentuje Prezes Zarządu Akcenty Milan Cerman.
Polskie firmy nie chcą tracić na pandemii
Na polskim rynku Akcenta również zanotowała bardzo dobre wyniki. W skali roku liczba zabezpieczanych przez nią transakcji wzrosła 3-krotnie. Najbardziej spektakularne było jednak aż ponad 4,5-krotne zwiększenie ich wolumenu. Przedsiębiorcy świadomi nieuniknionego wpływu pandemii na notowania kursów walut dużo chętniej sięgali po narzędzia eliminujące ryzyko kursowe, jak transakcje terminowe czy opcje walutowe. Rozwiązanie, takie jak np. transakcja terminowa typu forward, daje bowiem firmie pewność co do przyszłych wpływów z rozliczanych w innej walucie kontraktów. Jak tłumaczą eksperci Akcenty, z pomocą tego narzędzia przedsiębiorstwo może zamrozić do czasu jego realizacji kurs, po którym dokona przewalutowania określonej w umowie kwoty. Przy czym zawarcie takiej transakcji z instytucją płatniczą jest darmowe i nie wiąże się z koniecznością zapłaty prowizji czy ponoszenia dodatkowych kosztów. To rozwiązanie szczególnie popularne w sektorze MŚP ze względu na swoją bezkosztowość, prostotę i dostępność.
Przyszłość wciąż niepewna
- Szczepienia dają biznesowi nadzieję na stabilizację sytuacji związanej z pandemią Covid-19. Nadal jednak jest to dłuższa perspektywa i nie można wykluczyć niespodziewanych wydarzeń, związanych chociażby z mutacjami wirusa. Niepewność będzie zatem towarzyszyła przedsiębiorcom jeszcze przez dłuższy czas - wskazuje analityk Akcenty, Miroslav Novák.
Zdaniem analityka Akcenty najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest umocnienie się złotego w perspektywie najbliższych 12 miesięcy. Ekspert spodziewa się także silnego ożywienia gospodarczego w Polsce w drugim kwartale i drugiej połowie roku. Na notowania złotego wpłynąć mogą jednak jeszcze decyzje Rady Polityki Pieniężnej. W związku z przyspieszającą inflacją konsumencką rośnie prawdopodobieństwo, że RPP pozwoli na głębsze umocnienie złotego poniżej 4,50 EUR/PLN.
Eksperci Akcenty zwracają przy tym uwagę, że bez względu na to, czy czasy są stabilne, czy mamy do czynienia z kryzysem, zabezpieczanie kontraktów przed ryzykiem kursowym powinno być stałym elementem operacji finansowych firm rozliczających się w różnych walutach. To instrument, który daje firmom pewność co do kwot i możliwość łatwiejszego planowania. A co najważniejsze, chroni na wypadek nagłych i niemożliwych do zaplanowania zmian na rynku, jakich przykładem było chociażby pojawienie się koronawirusa.
5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego
Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Prawo
Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.