Komunikaty PR

Wypłata trzynastej emerytury – na co wydadzą ją emeryci?

2021-04-30  |  01:00
Biuro prasowe
  • Z danych GUS wynika, że comiesięczne wydatki emeryta pochłaniają średnio ¾ dochodów – najwięcej środków przeznaczanych jest na żywność (28%) i użytkowanie mieszkania (21%).
  • W kwietniu blisko 10 mln emerytów otrzymało dodatkowy zastrzyk gotówki w wysokości 1250,88 zł brutto.
  • Eksperci Związku Przedsiębiorstw Finansowych podpowiadają, na co warto przeznaczyć trzynastą emeryturę, by zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe.

Comiesięczne wydatki pochłaniają zdecydowaną większość dochodów emerytów. Sytuację finansową nieco poprawia jednak wypłata 13-tej emerytury. Zdaniem ekspertów, dodatkowy zastrzyk gotówki warto przeznaczyć np. na stworzenie tzw. „poduszki finansowej”.

- Dodatkowe środki na koncie oczywiście ucieszą każdego. Zawsze znajdzie się jakiś konieczny zakup lub inny pilny wydatek, na który chcielibyśmy przeznaczyć otrzymane pieniądze. Zachęcamy jednak, by najpierw przeanalizować swoją sytuację finansową. Jeśli z jakiegoś względu mamy zadłużenie, to warto zastanowić się, czy nie przeznaczyć trzynastą emeryturę - lub jej część – w pierwszej kolejności na jego uregulowanie. Jeżeli nasz comiesięczny budżet domowy zwykle jest nadwyrężony, odłóżmy środki na przyszłość - mówi Marcin Czugan, Prezes Zarządu Związku Przedsiębiorstw Finansowych, organizacji realizującej kampanię Windykacja - jasna sprawa!

Na żywność, mieszkanie, ale i na pomoc bliskim

Z danych GUS wynika, że większa część emerytury przeznaczana jest na pokrycie najpilniejszych wydatków. 28% pochłaniają zakupy żywnościowe, 21% koszty związane z użytkowaniem mieszkania, a 8% wyroby medyczne i farmaceutyczne. Chociaż w wielu przypadkach miesięczne dochody seniorów są niewielkie, to nie rezygnują oni także z pomocy innym, zwłaszcza rodzinie.

- Chęć pomocy bliskim jest także częstym powodem, dla którego emeryci decydują się na zaciągnięcie pożyczki lub kredytu. I choć w większości przypadków miesięczne koszty są tak dopasowane, by nie obciążać budżetów seniorów, to niestety zdarzają się sytuacje, przez które nie są oni w stanie spłacić kolejnej raty, np. przez nagłą chorobę i związane z nią wysokie koszty leczenia czy rehabilitacji. Wtedy też może pojawić się zadłużenie. Warto więc zawczasu pomyśleć o poduszce finansowej, by mimo trudnej sytuacji, na bieżąco móc spłacać wszelkie należności – dodaje Marcin Czugan.

Na co przeznaczyć trzynastą emeryturę?

Uregulowanie sytuacji finansowej poprzez spłacenie wszystkich zadłużeń czy odłożenie środków na „czarną godzinę” to dla wielu emerytów komfort, na który zwykle nie mogą sobie pozwolić. Dodatkowy zastrzyk gotówki warto więc przeznaczyć na zadbanie o swój budżet i zabezpieczenie się na wypadek niespodziewanych wydatków. W jaki sposób to zrobić?

  • Spłata zadłużenia – jeżeli przez trudną sytuację życiową popadliśmy w zadłużenie, to warto te ekstra środki przeznaczyć na ich uregulowanie. W tym celu skontaktujmy się z wierzycielem, by ustalić warunki spłaty. Jeśli dług przejęła firma windykacyjna, to zaproponujmy jednorazową większą wpłatę i poprośmy o rozłożenie na dogodne raty reszty zadłużenia. Okazanie chęci współpracy otworzy nam drogę do negocjacji z firmą windykacyjną.

 

  • Poduszka finansowa – jeżeli natomiast nie mamy żadnych zadłużeń, to warto pomyśleć o oszczędnościach. Nigdy nie wiemy, kiedy mogą pojawić się problemy finansowe, dlatego warto być przygotowanym na wszelkie okoliczności. Posiadanie większej sumy pieniędzy na koncie nie tylko sprawi, że poczujemy się bezpiecznie, ale i zachęci do dokładania do niej kolejnych oszczędności w przyszłości.

 

Wydawanie dodatkowych pieniędzy, gdy ciążą na nas niespłacone zobowiązania, sprawia radość tylko chwilowo. Zadłużenie nie zniknie, może się wręcz powiększyć przez odsetki. Warto więc najpierw uregulować swoją sytuację finansową, by w pełni cieszyć się kolejnym zastrzykiem gotówki - choćby w postaci czternastej emerytury, którą emeryci otrzymają w drugiej połowie roku.

 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse 5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego Biuro prasowe
2024-12-31 | 11:00

5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego

fot. IBI Polska Rok 2024 przyniósł przedsiębiorcom wyzwania związane z wysokimi stopami procentowymi i trudniejszym dostępem do kredytów bankowych. W takich warunkach
Finanse Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
2024-12-29 | 18:00

Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników

Jednym z najbardziej wartościowych świadczeń pozapłacowych jest ubezpieczenie na życie, które nie tylko wspiera zatrudnionych w trudnych chwilach, ale także buduje wizerunek
Finanse Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
2024-12-27 | 17:00

Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych

Obligacje korporacyjne wyemitowane przez Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. zadebiutowały na rynku Catalyst 29 listopada. Papiery dłużne o wartości 6 mln złotych stanowią pierwszy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku

Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen

Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują  wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.

Prawo

Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą

Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.

IT i technologie

Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii

– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.