Wyzwania MŚP w zarządzaniu cashflow
MŚP borykają się z różnymi problemami, jednak przede wszystkim największe trudności stanowią finanse. Dzieje się tak z powodu błędów w prawidłowym zarządzaniu gotówką i spływem należności, braku należytej kontroli nad kosztami lub koncentrowaniu zbyt dużej uwagi na tzw. „papierologię”.
Ze względu na mniejszą skalę działania i konieczność redukcji kosztów firmy zatrudniające od 3 do 50 pracowników nie posiadają wewnętrznych struktur do zarządzania finansami i kontroli wewnętrznej. Często księgowość realizowana jest na przykład przez zewnętrzne biuro rachunkowe. Sprawami finansowymi i kontrolą zajmują się zaś właściciele firmy.
Przedsiębiorstwa te nie posiadają również wolnych środków finansowych na wdrażanie bardziej zaawansowanych systemów ERP. W swoich systemach wykorzystują podstawowe moduły typu księgowość, handel czy kadry-płace. Dodatkowo, większość z popularnych dzisiaj małych systemów ERP to rozwiązania typu desktop. Niestety wymagają one backupów i zabezpieczeń.
Małych firm często nie stać na zatrudnienie dyrektora finansowego, a czasem nawet jakiegokolwiek pracownika pilnującego spraw finansowych. Leży to na barkach właściciela firmy, który musi dbać o to, aby wszystkie faktury były wystawione, zaś koszty opłacone. Gdy spływ należności się opóźnia, przedsiębiorca poszukuje finansowania bieżącej działalności. Korzysta on wówczas z ofert zarówno produktów kredytowych, jak i finansowania faktur sprzedażowych w ramach faktoringu.
W dobie cyfryzacji wsparciem dla przedsiębiorcy są natomiast systemy lub platformy online do zarządzania finansami i sprawami księgowymi. Na podstawie badania ankietowego przeprowadzonego przez CashDirector S.A. na grupie ponad 100 respondentów zidentyfikowano następujące problemy właścicieli małych firm:
Zdecydowana większość przedsiębiorców zna swój wynik finansowy dopiero wtedy, gdy księgowa zaksięguje dokumenty. Cześć z nich prowadzi również własne zestawienie kosztów.
Z powodu braku gotówki ponad połowa przedsiębiorców nie płaci swoich zobowiązań na czas.
Podsumowując, SME muszą dostać proste i praktyczne rozwiązania - łatwe w uruchomieniu i utrzymaniu bez informatyków i proste do zrozumienia przez właścicieli firmy czy wyznaczonych pracowników.
Autorem komentarza jest Patrycja Strzelecka, CCO i współzałożycielka CashDirector S.A.
5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego
Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Producenci drobiu obawiają się liberalizacji handlu z Mercosurem i Ukrainą. Ostrzegają przed zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego w UE
Umowa o wolnym handlu z krajami Mercosur może się okazać zagrożeniem dla polskich i europejskich producentów drobiu – ocenia Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza. Dziś 25 proc. mięsa z piersi kurczaka spożywanego w UE pochodzi z krajów spoza Wspólnoty – ocenia AVEC. Dodatkowy kontyngent z krajów Ameryki Południowej w wysokości 180 tys. t oznacza, że łącznie importowalibyśmy do UE 1,1 mln t mięsa drobiowego. Unijnych producentów niepokoją też stosunki handlowe z Ukrainą.
Prawo
Eksperci apelują o zmiany w konstrukcji podatków od nieruchomości. Danina od wartości byłaby bardziej sprawiedliwa i transparentna
Polska jest jednym z nielicznych unijnych państw, gdzie wysokość podatku od nieruchomości zależy od jej powierzchni, a nie wartości. Dyskusja nad zmianą systemu toczy się w Polsce od kilku dekad, ale hamują ją przede wszystkim obawy społeczne o wzrost daniny. Eksperci jednak przekonują, że podwyżki podatku od nieruchomości nie muszą iść w parze ze zmianą, a nowe rozwiązanie byłoby bardziej sprawiedliwe i z korzyścią dla transparentności rynku oraz samorządów.
Konsument
Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
Ponad połowa Polaków chciałaby głosować przez internet – wynika z analizy CBOS. Już dziś niektóre państwa na świecie korzystają z głosowania elektronicznego, a wiele innych rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowym liderem w tym zakresie jest Estonia, gdzie od 2005 roku działa e-voting. Także w Polsce po wyborach w 2023 roku pojawił się tego typu pomysł. Okazuje się jednak, że choć wola społeczna zdigitalizowania sposobu wyboru rządzących jest, to woli politycznej ciągle brakuje. Nie wiadomo też, która z platform mogłaby pełnić rolę bezpiecznej urny wyborczej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.