Komunikaty PR

Za co zapłacisz cyfrowymi walutami?

2021-10-28  |  10:00
Biuro prasowe

Duża popularność przekłada się na rozwój kolejnych altcoinów oraz – co jeszcze bardziej istotne – na coraz szerszą dostępność możliwości dokonywania transakcji za ich pomocą.Zainteresowanie kryptowalutami jako formami płatności nie jest niczym nowym, choć historia samej waluty Bitcoin, uznawanej za jedną z pierwszych alternatywnych form płatności, jest relatywnie długa i sięga 2008 roku.

Najdroższa pizza za… 2,5 miliarda

Pierwszą transakcją za pośrednictwem bictoinów był zakup, dokonany przez programistę, Laszlo Hanyecza, który zapłacił nimi za… pizzę w amerykańskiej sieci Papa John’s. Zapłacił za nią 10 tysięcy BTC, co współcześnie odpowiada wartości około 2,5 miliarda złotych! Z czasem cyfrowa waluta zyskała jeszcze większą popularnosć, w 2011 roku przekroczyła wartość jednego dolara, a zainteresowały się nią również m.in. portal Reddit, który zaczął przyjmować płatności bitcoinami za Gold Membership, czyli tzw. członkostwo premium dla użytkowników. W 2014 roku fundacja WikiMedia, stojąca za wirtualną encyklopedią Wikipedia, udostępniła możliwość dokonywania wpłat na działalność fundacji za pomocą BTC. W tym samym roku opcję płatności za bilety za pomocą kryptowaluty zapowiedział operator lotniczy Air Baltic. Wkrótce potem na BTC otworzyła się linia lotnicza Air Baltic, a rok później otwarcie się na płatności BTC zapowiedział polski operator - Polskie Linie Lotnicze LOT. Dziś płatności kryptowalutami w USA akceptują m.in. PayPal, Microsoft, Starbucks, Burger King.

Mapa zainteresowania

W ciągu tych kilku lat stało się jasne, że kryptowaluty nie są już niszową ciekawostką, a realną alternatywą dla tradycyjnych środków płatniczych, co zostało dostrzeżone przez rynek – zarówno przez przedsiębiorstwa, jak i klientów. W blisko 28 tysięcy punktach na świecie (obejmujących zarówno handel, jak i usługi) przyjmuje się płatność za pomocą kryptowalut – wynika z serwisu CoinMap.org, monitorującego zainteresowanie płatnościami za pomocą cyfrowych walut. Niewykluczone jednak, że to liczba niedoszacowana. Coraz bardziej powszechnym narzędziem są specjalne bramki płatnicze, umożliwiające opłacenie zakupów właśnie za pośrednictwem walut takich, jak Bitcoin, Ethereum czy PlatonCoin.

Licytacje i sklep Platon Life

W popularyzację kryptowalut jako środków płatniczych angażuje się międzynarodowy holding fintechowy Platon Life, z którego usług od września mogą skorzystać użytkownicy w Polsce. W katalogu Platon Life znajdują się platformy Platon Auction, za pośrednictwem której można wylicytować unikatowe, kolekcjonerskie przedmioty w atrakcyjnych cenach, oraz Platon Store, na którym można kupić bony i kupony w sklepach Amazon, Zalando i Google Play oraz karty podarunkowe, Spotify, Netflix i PlayStation Plus. Przedmiotem aukcji na Platon Auction są lub były już: konsola PlayStation 5, zaprojektowane przez Kanye Westa buty Adidas Yeezy Slide, zegarek Hublot Big Bang Sang Bleu, okulary czy torebka Louis Vitton, a nawet… rzadkie modele resoraków Matchbox.

Zarówno w przypadku Platon Auction, jak i Platon Store, środkiem płatniczym jest PLTC, czyli kryptowaluta wprowadzona na rynek przez amerykański fintech. Skorzystanie z obu usług wymaga rejestracji i weryfikacji konta, która umożliwia utworzenie cyfrowego portfela (można w nim przechowywać 8 rodzajów kryptowalut – PLTC, BTC, ETH, BCH, XLM, USDT, UNI oraz LINK). Wirtualny portfel jest zabezpieczony zarówno przed utratą środków, jak i kradzieżą dzięki zabezpieczeniom, dostarczonym przez Broadcom i ubezpieczeniu przez firmę Anderson.

Szczegóły dotyczące platformy Platon Auction dostępne są na stronie internetowej: https://auction.platonlife.com/pl/.Informacje, z kolei informacje dotyczący sklepu Platon Store dostępne są tutaj: https://store.platonlife.com/pl/.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Gdzie nie logować się na konto bankowe? Świadomość potencjalnych zagrożeń Biuro prasowe
2024-07-02 | 08:30

Gdzie nie logować się na konto bankowe? Świadomość potencjalnych zagrożeń

W czasach, gdy coraz więcej codziennych transakcji przenosi się do świata online, bezpieczeństwo kont bankowych jest absolutnym priorytetem. Zachowanie ostrożności podczas logowania jest
Finanse Jak zarobić na mieszkaniu i wciąż w nim mieszkać?
2024-06-30 | 22:00

Jak zarobić na mieszkaniu i wciąż w nim mieszkać?

Coraz więcej mówi się o rencie dożywotniej, czyli hipotece odwróconej w modelu sprzedażowym. Zazwyczaj, gdy chcemy kupić nieruchomość, to udajemy się do banku
Finanse Co dalej z wykorzystaniem funduszy unijnych w ramach FENG 2021-2027?
2024-06-27 | 01:00

Co dalej z wykorzystaniem funduszy unijnych w ramach FENG 2021-2027?

Jak podało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, w ramach wykorzystania środków unijnych z programów na lata 2021-2027 podpisano do 2 czerwca br. umowy na realizację 3 974

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Samorządy walczą o ustawę metropolitalną. Powstanie metropolii oznacza dodatkowe środki m.in. na walkę z wykluczeniem transportowym

O uzyskanie statusu metropolii od lat walczą m.in. Trójmiasto, Łódź czy Warszawa. Teraz miasta łączą siły i dyskutują o jednym wspólnym projekcie ustawy metropolitalnej. Choć każdy ośrodek ma inną specyfikę, wszystkie liczą, że odpowiednie przepisy na temat współpracy największych miast z okolicznymi gminami przyniosą wiele korzyści. Jednym z kluczowych obszarów, który może na tym zyskać, jest transport publiczny. Powstanie metropolii oznaczałoby dodatkowe środki na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym w małych miejscowościach.

Handel

Europejskie sklepy internetowe skarżą się na nieuczciwą konkurencję z Chin. Apelują o lepszy nadzór nad rynkiem

Chińskie platformy marketplace podbijają europejski rynek e-commerce, a liczba ich klientów w Europie szybko rośnie – w 2023 roku w państwach UE oraz w Wielkiej Brytanii udział konsumentów, którzy dokonali zakupów w handlu elektronicznym od chińskich sprzedawców, wynosił 40 proc. lub więcej. Działalność chińskich sprzedawców wywołuje jednak szereg zarzutów, dotyczących m.in. sposobu i zakresu zbierania danych osobowych oraz ich późniejszego wykorzystywania, bezpieczeństwa produktów sprzedawanych europejskim konsumentom, sposobu ich reklamowania oraz nieuczciwych metod konkurencji, które szkodzą firmom działającym na terenie Unii. Te podkreślają, że nie boją się konkurencji z Azji, ale apelują do regulatorów o lepszą egzekucję przepisów, które powinny obowiązywać wszystkich graczy na rynku.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.