Zaawansowana technologia vs excel. Czy inwestycje można zautomatyzować?

Provema Sp. z o.o.
Konduktorska 33
40-155 Katowice
provema|provema.pl| |provema|provema.pl
575282018
www.provema.pl
Z silną konkurencją zmagają się każdego dnia przedstawiciele firm na całym świecie. Zarówno utrzymanie przewagi jak i samo zdefiniowanie jej punktu najczęściej nie jest proste. Wygrywanie na ogół nie jest łatwe. Można powiedzieć, że na osiąganie sukcesu w tym zakresie składają się dwa źródła. Jako pierwsze można określić zaimplementowanie w struktury firmy nowoczesnych rozwiązań upraszczających powtarzalne procesy. Drugim źródłem jest właściwe wykorzystanie danych do wdrażania strategii optymalizacyjnej. Naturalnie jako rozwiązanie nasuwa się korzystanie z rozwiązań jakie daje nam sztuczna inteligencja.
Sztuczna inteligencja (AI) ma ogromny potencjał na rozwój w wielu branżach, ale aby odpowiednio umieć ją wykorzystać należy dokładnie zidentyfikować związane z nią szansę. Podjąć kluczowe kwestię jakimi są ryzyko, kompromisy oraz ograniczenia z nią związane, ale przede wszystkim patrzeć przez pryzmat jej innowacyjności.
W strefie inwestycyjnej również można zauważyć wzrost zainteresowania nowoczesnymi technologiami, ale mimo to implementowanie sztucznej inteligencji wynosi nie wiele ponad 10% (wynik badań CFA Institute). Dlaczego tak mało? Jest to konsekwencja kilku kwestii. Po pierwsze nakłady. Tworzenie własnych rozwiązań wymaga wkładu finansowego a przedsiębiorstwa nie chcą ponosić tak wysokich wydatków. Następnym nie mniej ważnym elementem jest brak wyspecjalizowanej kadry w zakresie AI. Potencjalnie zainteresowani zastosowaniami sztucznej inteligencji w swoich strukturach są przekonani, że największe talenty są w firmach typu Google co nie koniecznie jest zgodne z prawdą. W chwili obecnej na rynku jest wiele start upów opracowujących nowoczesne rozwiązania (w tym również AI). Provema trudniąca się miedzy innymi sztuczną inteligencją twierdzi, że kapitał intelektualny i talenty przedsiębiorstwa powinniśmy kreować sami i nie czekać na gotowe rozwiązanie. Równie często wskazywanym aspektem jest brak pomysłu oraz wizji uproszczenia procesów inwestycyjnych z zastosowaniem AI. Z tym problemem również bardzo dobrze radzą sobie chociażby firmy z sektora technologicznego tworząc mieszane zespoły specjalistów.
Obserwując rynek można wywnioskować, że dobrym pomysłem jest właśnie tworzenie hybrydy w grupach pracowniczych oraz zcentralizowania zespołów. W wielu przedsiębiorstwach takie połączenia bardzo dobrze się sprawdzają i przynoszą mierzone efekty (nowoczesne aplikacje, innowacyjne rozwiązania systemowe). Ma na to wpływ specjalistyczna wiedza ekspertów z różnych dziedzin. I tak może a nawet powinna zadziałać branża inwestycyjna. Współpraca specjalistów z zakresu pomnażania kapitału oraz działu komputerowego może dać nieskończenie wiele pomysłów i możliwości. Z takim wstępem dużo łatwiej pomysł przekuć w sukces.
Na rynkach potentaci inwestycyjni stosujący AI w swoich systemach ( MAN AHL Group, State Street Corp) zgodnie przyznają, że sztuczna inteligencja jest inicjatywą wzmacniającym czynnik ludzki a nie zastępujący jego działania. Tak naprawdę procesy, które mogą lub nawet powinny zostać wyostrzone dzięki zaawansowanej technologii to chociażby algorytmy inwestycyjne, które mogą być wspierane przez uczenie maszynowe czy raporty analityczne w przeglądaniu Big Data (potwierdza to raport CFA Instytute). Oczywiście nikt nie kwestionuje bazowania na excelu oraz korzystania z dotychczasowych metod ale należy brać pod uwagę, że postęp technologiczny jest nieunikniony a o przewagę nad konkurencją walczymy każdego dnia. Dlaczego by nie zacząć transformacji już dzisiaj?
Opracował Grzegorz Szulik, prezes zarządu spółki Provema

Kongres Rady Podatkowej o najważniejszych wyzwaniach fiskalnych dla biznesu

Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r.

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Kolejne 9 mld zł trafi na budowę i modernizację sieci energetycznych. Inwestycje pomogą wyeliminować ryzyko blackoutu
Modernizacja i cyfryzacja sieci to dziś jeden z priorytetów spółek energetycznych w Polsce. Inwestycje te wzmacniają odporność systemu elektroenergetycznego i ograniczają ryzyko blackoutu, analogicznego do tego, który niedawno miał miejsce w Hiszpanii, ale też umożliwiają przyłączenie większej ilości zielonych źródeł energii. Enea pozyskała właśnie niskooprocentowaną pożyczkę w ramach KPO w wysokości 9 mld zł, które przeznaczy na budowę i modernizację sieci w północnej i zachodniej Polsce.
Rolnictwo
Gminne komisje szacują już straty w uprawach spowodowane przez majowe przymrozki. Najbardziej poszkodowani są sadownicy

W maju przygruntowe przymrozki pojawiły się na terenie niemal całego kraju. W niektórych miejscach temperatura obniżała się nawet do kilku stopni na minusie. Straty w rolnictwie i sadownictwie są bardzo duże, w niektórych regionach kraju sięgają nawet 90 proc. Ucierpiały nie tylko owoce i zboża, ale też część warzyw. Trwają już przygotowania naborów dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku przymrozków.
Polityka
Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.