Komunikaty PR

2021 przełomowym rokiem dla pracowników zagranicznych

2021-01-19  |  01:00
Biuro prasowe

Autorem komentarza jest Valeria Jeleńska,  Prezes Zarządu w JP Business Law Firm

Polski rynek pracy w ostatnich latach doświadczył ogromnych zmian. Pracodawcy przede wszystkim w dużo większym stopniu niż wcześniej odkryli szanse i możliwości jakie wiążą się z zatrudnianiem cudzoziemców. Był to przede wszystkim efekt migracji milionów obywateli zza wschodniej granicy (m.in. Ukraińcowi i Białorusinów) oraz ich wysoka konkurencyjność cenowa w obliczu przybierającego coraz bardziej na sile rynku pracownika. W związku z ostatnimi zmianami spowodowanymi m.in. pandemią w 2021 r. zatrudnianie cudzoziemców może okazać się dla polskiego rynku opcją atrakcyjniejszą niż kiedykolwiek, szczególnie dla sektora medycznego i IT.

Legislatorzy, podążając za tymi trendami, przygotowali liberalne prawodawstwo, które sprawiło, iż Polska wysunęła się na pozycję lidera w wydawaniu wiz oraz zezwoleń na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy. Zainteresowanie Polską wzmagała również napięta sytuacja na Ukrainie, a w ostatnich miesiącach również Białorusi. Skala boomu pracowników cudzoziemskich wpłynęła jednak na działanie służb migracyjnych. Stosownych wniosków było tak dużo, że w niektórych miejscach Polski można wręcz było mówić o paraliżu (Wrocław, Gdańsk). Postępowania, które przed 2014 roku kończyły się po 45 dniach w listopadzie 2020 r. wyglądały jakby mogły być prowadzone nawet przez kilka lat. Wiele jednak w tym względzie zmieniły przepisy wymuszone pandemią, które w nowym roku mogą diametralnie zmienić sytuację i dodać nowego impetu zatrudnianiu cudzoziemców w Polsce.

W listopadzie w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa wprowadzająca szereg zmian do przepisów regulujących uzyskiwanie wiz oraz zatrudnianie cudzoziemców, zaś w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiła się zapowiedź kolejnej nowelizacji Ustawy o cudzoziemcach. Jak się jednak okazuje to nie były wszystkie rządowe propozycje wprowadzone w reakcji na międzynarodową sytuację polityczną oraz epidemiologiczną. W poniedziałek 16.11.2020 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji zamieszczony został projekt Rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii zmieniającego rozporządzenie w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Proponowane zmiany są krokiem w dobrą stronę i mogą ograniczyć niepotrzebną biurokrację, szczególnie w przypadków zatrudniania cudzoziemców wykonujących zawody medyczne.

Zatem w krótkim czasie mieliśmy ciąg zmian prawnych, których reperkusje będą widoczne już na początku 2021 r. i mogą dać nowe siły procesowi zatrudniania cudzoziemców. Zwłaszcza, że z perspektywy pracodawcy są to wciąż pracownicy atrakcyjni kosztowo, co w sytuacji trwającej pandemii i spowolnienia gospodarczego może być dodatkowo istotne. Druga sprawa to dostęp do wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy w obliczu trudnej sytuacji np. na Białorusi w naturalny sposób są zainteresowani polskim rynkiem. Szczególnie widać to w branży medycznej, ale i IT. Taki splot okoliczności wraz z dokonującymi się szybko zmianami w prawie o charakterze ułatwiającym i przyspieszającym legalizację zatrudnienia może doprowadzić do przełomu i zdecydowanie większej niż spodziewana absorpcji cudzoziemców przez polski rynek pracy.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Masterlease: rekordowa liczba samochodów we flocie Biuro prasowe
2024-07-05 | 12:25

Masterlease: rekordowa liczba samochodów we flocie

  Już ponad 40 tys. samochodów jest we flocie Masterlease. Należąca do Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego, Masterlease jest głównym centrum kompetencyjnym dla
Firma Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać?
2024-06-28 | 01:00

Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać?

Według badań przeprowadzonych wśród polskich przedsiębiorstw, 88% ankietowanych uważa, że wdrożenie narzędzi Przemysłu 4.0 zwiększa konkurencyjność ich firm na rynku. 39%
Firma Nowa era w branży imprez firmowych
2024-06-28 | 01:00

Nowa era w branży imprez firmowych

Planowanie imprezy firmowej może zająć nawet rok. W tym czasie należy wziąć pod uwagę nie tylko podstawowe kwestie jak termin i miejsce wydarzenia, ale również zadbać o ciekawe

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Sektor finansowy walczy o pracowników. Coraz ważniejsze stają się kompetencje technologiczne

W Polsce 66 proc. organizacji ma trudności w obsadzaniu wakatów nowymi pracownikami o pożądanych kompetencjach. Największe problemy z rekrutacją ma branża finansów i nieruchomości (74 proc.) – wynika z raportu ManpowerGroup „Niedobór talentów”. Wśród najbardziej pożądanych umiejętności są te, które wiążą się z rozwojem technologii. Z jednej strony potrzebna jest chęć pracowników do samorozwoju, by nadążać za trendami, z drugiej – sami pracodawcy muszą ich do tego zachęcać i motywować. To jedno z wielu wyzwań stojących przed firmami.

Ochrona środowiska

Regulacje dotyczące zrównoważonego rozwoju będą dużym wyzwaniem dla biznesu. Firmy potrzebują dużego wsparcia od państwa

W związku z koniecznością wdrażania ESG firmy potrzebują dużego wsparcia zarówno edukacyjnego, merytorycznego, jak i finansowego. Dostosowanie się do wymogów prawnych w tym obszarze jest bowiem dla biznesu, szczególnie małego i średniego, dużym wyzwaniem. Warto jednak wykorzystać ten czas na niezbędne przygotowania i zyskanie przewag konkurencyjnych. Może temu służyć ścisła współpraca z dużymi kontrahentami, którzy są bardziej zaawansowani we wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju. – Pomoc jest zdecydowanie potrzebna ze strony państwa – ocenia Marta Wrembel, wiceprezeska ESG Impact Network.

Transport

Wymiana oświetlenia w stolicy na ostatniej prostej. Zwrot z inwestycji już widać na rachunkach za prąd

Zamiast żółtego lub pomarańczowego światła z sodowych latarni w stolicy coraz częściej spotykamy jasne oświetlenie LED. Do tej pory udało się wymienić ponad 60 tys. opraw, a cały proces ma się zakończyć na przełomie tego i przyszłego roku. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie przekonuje, że inwestycja w wymianę opraw świetlnych pozwala ograniczyć zużycie prądu nawet o dwie trzecie w porównaniu do starych lamp. Oszczędności, jakie wygenerował ratusz, już sięgają wielu milionów złotych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.