Komunikaty PR

31% organizacji uważa, że ich model zarządzania ryzykiem jest dojrzały

2022-10-11  |  10:30
Biuro prasowe
Do pobrania 10 ( 0.22 MB )

W rzeczywistości, w której globalne organizacje stoją w obliczu coraz bardziej złożonego otoczenia ryzyka, znaczna ich część ma niewystarczające podejście do zarządzania ryzykiem i niedojrzałe procesy ERM (ang. Enterprise Risk Management) – wskazuje nowy raport. AICPA & CIMA wraz z Enterprise Risk Management Initiative (ERM Initiative) na Uniwersytecie Stanowym Karoliny Północnej przeprowadziły ankietę wśród 747 globalnych liderów finansów i biznesu, której wyniki zostały opublikowane w raporcie “2022 Global State of Risk Oversight: Managing the Rapidly Evolving Risk Landscape”.

W ankiecie zmierzono ocenę poziomu dojrzałości w zakresie proaktywnego zarządzania ryzykiem poprzez wdrażanie procesów zarządzania ryzykiem korporacyjnym. Jest to metodologia, która strategicznie analizuje zarządzanie ryzykiem z perspektywy całej firmy lub organizacji i ma na celu identyfikację, ocenę i przygotowanie na potencjalne straty, niebezpieczeństwa, zagrożenia i inne potencjalne szkody, które mogą kolidować z operacjami i celami organizacji i/lub prowadzić do strat.

Zwiększona niepewność i szybko zmieniająca się rzeczywistość, w tym zmiany geopolityczne, zakłócenia w łańcuchu dostaw, rywalizacja o talenty i utrzymujące się skutki globalnej pandemii, w dalszym ciągu napędzają ryzyko, z którym musi się zmierzyć kadra zarządzająca. Ale nawet w obliczu tych złożonych zagrożeń tylko 31% respondentów z Wielkiej Brytanii i Europy stwierdziło, że ich model zarządzania ryzykiem jest „dojrzały” lub „solidny”.

Inne kluczowe wnioski z raportu to:

  • Tylko 13% kadry kierowniczej z Europy i Wielkiej Brytanii uważa, że ​​procesy zarządzania ryzykiem w ich organizacji zapewniają im przewagę konkurencyjną
  • 64% organizacji z siedzibą w Europie i Wielkiej Brytanii twierdzi, że posiada ustandaryzowany proces identyfikacji ryzyka.

 

Liderzy biznesu rozumieją, że organizacje muszą podejmować ryzyko, aby generować zyski. Jednak wśród respondentów pytanych czy ich procesy zarządzania ryzykiem zapewniają im przewagę konkurencyjną, widoczna była zauważalna różnica między analizowanymi regionami. 40% respondentów w Azji i Austrazji oraz 34% w Afryce i na Bliskim Wschodzie uważa, że ​​ich nadzór nad ryzykiem zapewnia im istotną przewagę konkurencyjną, podczas gdy w Europie i Wielkiej Brytanii odsetek ten wynosił tylko 13%.

Mark Beasley, KPMG Professor of Accounting, Director of the ERM Initiative, NC State  (Uniwersytet Stanowy Karoliny Północnej), powiedział:

„Globalnie organizacje zmagają się z realiami coraz bardziej złożonego otoczenia ryzyka, jednocześnie zdając sobie sprawę, że ich obecne podejście do nadzoru nad ryzykiem może być niewystarczające. Co ciekawe, jeszcze przed ogromnie destrukcyjną pandemią Covid-19 liderzy biznesu czuli przytłaczający ciężar i złożoność zagrożeń wpływających na ich organizacje. Jak sugerują nasze badania, zarządzanie ryzykiem raczej nie staje się łatwiejsze”.

Ash Noah CPA, CGMA, Vice President & Managing Director of Management Accounting Association of International Certified Professional Accountants, reprezentujące AICPA & CIMA, powiedział:

„Liderzy biznesu, którzy rozumieją, że ryzyko i zyski są ze sobą powiązane, prawdopodobnie zwiększą swoje inwestycje w nadzór nad ryzykiem, aby wzmocnić odporność i zwinność swojej organizacji nawigując po złożonym i niepewnym krajobrazie ryzyka. Co więcej, korzystanie z ERM wspiera tworzenie wartości oraz długoterminowej rentowności i zrównoważony rozwój.”

Metodologia badania

2022 Global State of Risk Oversight: Managing the Rapidly Evolving Risk Landscape obejmuje dane zebrane w 2022 r. w ramach ankiety online przeprowadzonej wśród światowych liderów biznesu z czterech głównych regionów: Europy i Wielkiej Brytanii, Azji i Austrazji, Afryki i Bliskiego Wschodu oraz Stanów Zjednoczonych. Około połowa z nich pełni wysokie funkcje w księgowości i finansach, a pozostali reprezentują różne stanowiska kierownicze w różnych branżach. W sumie zebrano 747 w pełni wypełnionych ankiet.

 

Association of International Certified Professional Accountants®, reprezentujące AICPA® & CIMA®, działa na rzecz globalnej profesji finansowej w imieniu 689 000 członków i studentów American Institute of CPAs® (AICPA) i The Chartered Institute of Management Accountants® (CIMA) ze 196 krajów i terytoriów. Jesteśmy światowym liderem w dziedzinie rachunkowości publicznej i zarząd­czej. Poprzez propagowanie tytułów Certified Public Accountant (CPA) i Chartered Global Management Accountant (CGMA) oraz innych specjalistycznych kwalifikacji, profesjonalną edukację i tzw. świadome przywództwo (ang. thought leadership) wspieramy naszych członków i zaangażowanych profesjonalistów i dzielimy się z nimi wiedzą oraz możliwościami na osiągnięcie pozycji liderów w kształtowaniu stabilniejszej przyszłości sprzyjającej włączeniu społecz­nemu i zrównoważonemu rozwojowi.

American Institute of CPAs (AICPA), będący największą na świecie organizacją reprezentującą profesję biegłego rewidenta, wyznacza dla swoich członków standardy etyczne oraz obowiązujące w Stanach Zjednoczonych standardy audytorskie w odniesieniu do spółek prywatnych, organizacji charytatywnych, a także władz federalnych, stanowych i lokalnych. Opracowuje również i ocenia Uniform CPA Examination i tworzy zasób talentów dla profesji rachunkowości publicznej. 

The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) jest czołową i jednocześnie największą światową organizacją zrzeszającą specjalistów z dziedziny rachunkowości zarządczej. CIMA ściśle współpracuje z pracodawcami i sponsoruje nowatorskie badania, nieustannie aktualizując swój program nauczania, dzięki czemu pozostaje pierwszym wyborem przy rekrutacji liderów biznesu z wykształceniem z zakresu finansów.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej Biuro prasowe
2025-04-25 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej

Z apelem o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej płaconej przez osoby wykonujące pozarolniczą działalność gospodarczą wystąpiła do prezydenta Andrzeja Dudy Organizacja
Firma Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
2025-04-01 | 11:30

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Organizacja przestrzeni w garażu to wyzwanie, z którym zmaga się wielu właścicieli domów. Wąskie regały metalowe stanowią idealne rozwiązanie tego problemu,
Firma Obowiązkowa deratyzacja
2025-03-06 | 10:30

Sanepid a deratyzacja – obowiązkowe akcje eliminacji szkodników

Szkodniki mogą pojawić się wszędzie – od pięciogwiazdkowych hoteli i eleganckich restauracji po domy jednorodzinne i miejskie parki. Wielu ludzi bagatelizuje problem gryzoni,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.

Infrastruktura

Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.

Polityka

Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.