Alu-frost inwestuje w nowy laser i dzieli się zyskiem
Alu-frost, firma z Sowlan specjalizująca się w obróbce metalu, rozbudowuje swój park maszynowy. W maju doposażyła go w kolejną, trzecią już laserową wycinarkę, w ten sposób poszerzając zakres swoich usług i konkurencyjność na rynku. Rozwijając się nie zapomina jednak o potrzebujących, znajdujących się w trudnym położeniu. Zysk ze zleceń z pierwszego miesiąca pracy maszyny, alu-frost przekaże na wsparcie podopiecznych Fundacji „Pomóż im”.
- W trudnych czasach należy inwestować – uważa Piotr Świrko, prezes alu-frost. – Rynek metalowy jest teraz mocno nieprzewidywalny. Są problemy z materiałem, ceny skaczą. Na tym tle chcemy być stabilną i pewną firmą. Mamy spore zapasy surowca, klienci nie czekają więc długo na realizację zamówień. Dokupiliśmy też nową wycinarkę, która upłynni i jeszcze bardziej skróci procesy produkcyjne, co jest ważne naszych kontrahentów. Planujemy, aby maszyny pracowały na określonej grupie materiałów – jedna posłuży do cięcia stali kwasoodpornej, druga- stali konstrukcyjnej. Pozwoli to nam na podniesienie jakości i mam nadzieję, że klienci to docenią.
Nowy nabytek alu-frost to laser BySmart Fiber 3015, marki Bystronic, o mocy 10kW. Wycinarką tą można ciąć różne materiały, uwzględniając ich specyficzne właściwości. Oprócz stal konstrukcyjnej, stali nierdzewnej i aluminium umożliwia obróbkę metali refleksyjnych (miedzi i mosiądzu). Maszyna tnie blachy o grubości nawet 30 mm, wykonuje także bardzo precyzyjne elementy. Zapewnia szybkie cięcie przy niskich kosztach eksploatacji i niskich nakładach na konserwację.
W BySmart Fiber 3015 wykorzystano technologię fiber, która jest bardziej efektywna i oszczędniejsza niż w tradycyjnych wycinarkach CO2. Przy takiej samej dawce energii elektrycznej osiąga większą moc, przy blachach cienkich nawet dwukrotnie większą. Jej główną zaletą jest szybkość.
- Decyzja o wymianie starego lasera na nowy i z większą mocą, podyktowana była rosnącą ilością zleceń. Trzymilionowa inwestycja to dobra decyzja, która popycha nas do przodu. Osobiście nie traktuję tego jako kosztu ale możliwość do dalszego rozwoju. W alu-frost zbudowaliśmy profesjonalny zespół, który sprosta nawet najbardziej wymagającym zleceniom. Tworzą go operatorzy, planiści, konstruktorzy i technolodzy – dodaje Piotr Świrko. - Nasz dział obrabiarek pracuje 24h na dobę, 7 dni w tygodniu.
Miesięczny utarg z pracy wycinarki to więc niebagatelna kwota. Alu-frost podzieli się zyskiem jaki osiągnie w pierwszym miesiącu z białostocką Fundacją „Pomóż im”, prowadzącą hospicjum dla dzieci. Zakład z Sowlan współpracuje z nią od wielu lat i nie jest to pierwsza maszyna, która „pracuje charytatywnie” na jej rzecz.
Alu-frost to firma dobrze znana na krajowym rynku. Większość zamówień na laserowe cięcie pochodzi z Polski, jednak już niejeden zagraniczny kontrahent przekonał się do jakości usług sowlańskiego zakładu. Dlatego alu-frost planuje w najbliższych miesiącach intensywniejszą ekspansję zagraniczną.
Poza cieciem laserem firma produkuje też akcesoria samochodowe do ponad 40 różnych marek samochodów. Funkcjonuje na rynku od prawie 20 lat, systematycznie poszerzając zakres usług, inwestując w ludzi i sprzęt oraz rozbudowując zakład.

CIMA i Templar Executives podpisały memorandum o współpracy w celu wzmocnienia odporności cybernetycznej w Europie

Z ziemniaka zrobili biznes

Jak wykorzystać kryptowaluty w biznesie?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.