Alu-frost się rozwija i pomaga
Nowy laser BySmart Fiber 3015 pracuje w alu-frost od miesiąca, a już zarobił pokaźną kwotę. Jej część wesprze Fundację „Pomóż im”. To już zakładowa tradycja, że pewien procent zysków ze zleceń wykonanych na nowej maszynie firma przekazuje zaprzyjaźnionej organizacji, z którą współpracuje do lat.
Fundacja „Pomóż im” zajmuje się dziećmi nieuleczalnie chorymi, prowadzi też w Białymstoku hospicjum dla swoich pacjentów. Alu-frost, firma z Sowlan specjalizująca się w cięciu laserem i produkcji akcesoriów samochodowych, przekaże jej 5 tys. złotych zysku, jaki wypracowała nowa maszyna w pierwszym miesiącu jej funkcjonowania. Jak zapowiada Fundacja, pieniądze te zostaną wydane na wyposażenie domu opieki wytchnieniowej, który powstaje w Sochoniach przy ul. Sosnowej. Pojdą m.in. na zakup specjalistycznego sprzętu takiego jak łóżka rehabilitacyjne, krzesełka kąpielowo-toaletowe, pionizatory, fotele dla rodziców.
To nie jest pierwsza akcja przeprowadzana przez sowlański zakład na rzecz chorych dzieci z Fundacji „Pomóż im”. Jedną z najbardziej spektakularnych była licytacja customowego roweru stworzonego przez cenionego projektanta jednośladów – Adama Zdanowicza. W zeszłym roku na potrzeby Fundacji przez pierwszy miesiąc pracował laser Mazak, teraz wycinarka Bystronic. Alu-frost znane jest już w Białymstoku z tego, że wspiera wybrane akcje charytatywne. Zaangażowało się w pomoc uchodźcom z Ukrainy, od lat sponsoruje paradę Motomikołajów, wsparło inicjatywę #Oddajrower.
- Mamy to szczęście, że mimo trudnych czasów udaje nam się utrzymać firmę w dobrej kondycji, wciąż mamy zamówienia, a klienci nas polecają dalej, zakład systematycznie się rozwija – mówi Piotr Świrko, prezes alu-frost. – Czujemy stabilność i bezpieczeństwo, chcemy więc sprawić, na tyle na ile to w naszych siłach, by poczuli je też ci, którzy najbardziej tego potrzebują. Jesteśmy pełni podziwu dla ludzi z Fundacji „Pomóż im”. W zasadzie trudno wyrazić wdzięczność za to co robią, tak wielka to praca i tak trudna.
Zakup nowej wycinarki laserowej otwiera przed alu-frost nowe możliwości i perspektywy. Przede wszystkim pozwala na sprawniejszą i szybszą obsługę klientów. Teraz firma może pracować „na cztery lasery” - trzy tną blachy płaskie, a jeden rury i profile. Pracownicy nie muszą tak często czyścić rusztów, a to oznacza oszczędność czasu, który będą mogli poświęcić realizację kolejnych zleceń. Powstaje też mniej odprysków na detalach, co także sprawia, że obróbka metalu jest mniej pracochłonna.
- Dążymy do optymalizacji procesów produkcyjnych, by klienci jak najkrócej czekali na realizację swoich zamówień. Zwykle wykonujemy jakiś elementy, które są częścią większej konstrukcji czy maszyny, więc czas dla naszych obiorców ma kluczowe znacznie – dodaje Piotr Świrko.
Usprawnienie cięcia laserem powoduje, że alu-frost może obsłużyć więcej klientów, a większe obroty oznaczają większą sumę przeznaczaną przez firmę na pomoc potrzebującym, na przykład dzieciom objętym opieką Fundacji „Pomóż im”.

Gospodarka przyszłości zaczyna się dziś. Liderzy odpowiedzialnego biznesu na Sustainable Economy Summit już 27-28 maja

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.